Nahlasovanie podozrení z nezrovnalostí pri čerpaní prostriedkov EÚ
Európska komisia zriadila za účelom zvýšenia účinnosti boja proti podvodom s finančnými prostriedkami Európskej únie (EÚ) svojím rozhodnutím č. 1999/352/ES z 28. apríla 1999 Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), http://ec.europa.eu/anti-fraud/) so sídlom v Bruseli. OLAF je nezávislý úrad zodpovedný za vykonávanie vyšetrovaní podvodov, korupcie a iných nezákonných činností, vrátane zneužitia úradnej moci v rámci európskych inštitúcií.
Hlavným cieľom OLAF-u je ochrana finančných záujmov Európskej únie, a teda ochrana všetkých európskych daňových poplatníkov, ktorí financujú rozpočet Európskej únie.
Ochrana finančných záujmov sa stala jednou z priorít aj pre Slovenskú republiku po jej vstupe do EÚ. V zmysle Dohody o spolupráci uzatvorenej medzi sekciou kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR, útvarom pôsobiacim ako koordinačná služba pre boj proti podvodom (AFCOS) na ochranu finančných záujmov Európskej únie a pre boj proti korupcii a Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) ako aj v zmysle článku 3 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), je odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF). Odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) sekcie kontroly a prevencie korupcie prvým miestom kontaktu pre OLAF v Slovenskej republike. Jeho úlohou je koordinácia činností zameraných na ochranu finančných záujmov EÚ na národnej úrovni.
V rámci tejto činnosti prijíma aj podania verejnosti o podozreniach z poškodenia, resp. ohrozenia finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Nezrovnalosťou sa rozumie:
• konanie subjektu alebo opomenutie konania subjektu čerpajúceho finančné prostriedky Európskej únie takým spôsobom, že by mohlo dôjsť alebo dochádza k neoprávnenému použitiu takýchto prostriedkov a k porušeniu práva Slovenskej republiky alebo Európskej únie
• podozrenie z podvodu v súvislosti s neoprávneným použitím finančných prostriedkov Európskej únie
Pre nahlasovanie podozrení z nezrovnalostí zriadil Úrad vlády SR e-mailovú adresu:
nezrovnalosti@vlada.gov.sk
Podnety s podozrením z nezákonnej činnosti pri čerpaní prostriedkov EÚ majú obsahovať najmä tieto informácie:
Základné údaje o projekte (názov, číslo)
Informácie o poskytovateľovi príspevku
Informácie o prijímateľovi finančného príspevku
Uvedenie osoby, ktorej sa podozrenie týka
Popis skutočností, ktoré vedú nahlasovateľa k podozreniu
zo zneužitia prostriedkov EÚ a dátum ich zistenia
Podporná dokumentácia
Upozornenie: Uvedená e-mailová adresa neslúži pre nahlasovanie sťažností podľa Zákona č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach.
Viac informácií nájdete na stránkach OCKÚ OLAF: http://www.olaf.vlada.gov.sk/
ROK 2013
Partneri siete AFCOS (odkaz na zoznam sieťových partnerov z webovej stránky ONÚ OLAF:
http://olaf.vlada.gov.sk/3310/sietovi-partneri.php) zverejnili dňa 30. apríla 2013 na svojich webových stránkach Výročnú správu o svojej činnosti v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v SR v roku 2012, ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Súvisiacu tlačovú správu na webovom sídle OLAF-u nájdete TU.
Tlačovú správu odboru ONÚ OLAF sekcie kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR nájdete TU.
ROK 2014
Partneri siete AFCOS zverejnili na svojich webových stránkach Výročnú správu o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v SR za rok 2013, ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Tlačovú správu odboru ONÚ OLAF sekcie kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR nájdete TU.
Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) dňa 29. apríla 2014 vydal 14. výročnú správu OLafu za rok 2013 o svojej operatívnej činnosti, ktorá sa nachádza na hlavnej webovej stránke Úradu vlády SR:
http://www.vlada.gov.sk/14828/vyrocna-sprava-olafu-za-rok-2013-olaf-zvysil-pocet-vysetrovani-a-tym-aj-prinos-pre-danovych-poplatnikov/
Výročná správa OLAFu o operatívnej činnosti za rok 2013 [.pdf, 4,3 MB]
Výročná správa Európskej komisie o ochrane finančných záujmov Európskej únie – Boj proti podvodom za rok 2013 (správa a prílohy sú v anglickej verzii)
V rámci zvyšovania povedomia a informovania verejnosti o problematike boja proti podvodom v súvislosti s ochranou finančných záujmov EÚ vydal odbor ONÚ OLAF, sekcie kontroly a boja proti korupcii
informačný leták [.pdf, 901 KB] "Viete, kto chráni peniaze daňových poplatníkov v Európskej únii?" a "Viete kto ochraňuje peniaze daňových poplatníkov Európskej únie na Slovensku?".
Rok 2015
Odbor Národný úrad pre OLAF spolu s ostatnými partnermi siete AFCOS vydali Výročnú správu o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v SR za rok 2014), ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike
a súvisiaca tlačová správa, ktorú vydal odbor Národný úrad pre OLAF sekcie kontroly a prevencie korupcie Úradu vlády SR na svojom webovom sídle http://www.olaf.vlada.gov.sk/ v časti: "Tlačové správy a novinky"
http://www.olaf.vlada.gov.sk/dna-31-jula-2015-zverejnila-europska-komisia-vyrocnu-spravu-o-ochrane-financnych-zaujmov-europskej-unie-za-rok-2014-tzv-„pif-spravu“/
Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) dňa 2. júna 2015 vydal 15. Výročnú správu OLAFu za rok 2014 o svojej operatívnej činnosti. Zároveň uverejnil aj tlačovú správu (tlačová správa je k dispozícii aj v slovenskom jazyku), ktorá sa nachádza na nasledovnom webovom odkaze:
Súvisiacu tlačovú správu zverejnil aj odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) na svojej webovej stránke:
http://www.olaf.vlada.gov.sk/17905/velka-vykonnost-vysetrovani-uradu-olaf-v-roku-2014-prinesie-danovnikom-eu-hmatatelne-vysledky/
ROK 2016
Partneri siete AFCOS vydávajú na svojich webových sídlach Výročnú správu o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2015, ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Výročnú správu nájdete na odkaze:
Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2015 [.pdf, 1,4 MB]
Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) dňa 31. mája 2016 vydal Výročnú správu o svojej činnosti za rok 2015. Zároveň uverejnil aj súvisiacu tlačovú správu, ktorá sa nachádza tu.
Tlačová správa je k dispozícii aj v slovenskej verzii.
Výročná správa je k dispozícii na stiahnutie tu [.pdf, 2,9 MB].
Súvisiacu tlačovú správu zverejnil aj odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) na svojej webovej stránke.
Ministerstvo
spravodlivosti SR si dovoľuje informovať, že Európsky úrad pre boj proti
podvodom (OLAF) prijal 14. júla 2016 Výročnú správu Európskej komisie
Európskemu parlamentu a Rade o ochrane finančných záujmov Európskej
únie – Boj proti podvodom za rok 2015 (ďalej len „Výročná
správa“). V tejto súvislosti OLAF vydal dňa 19. júla 2016 aj
tlačovú správu, ktorá sa nachádza na nasledovnom odkaze:
http://ec.europa.eu/anti-fraud/media-corner/news/19-07-2016/member-states-make-progress-detecting-and-preventing-fraud-eu-funds_sk
Výročnú správu OLAF 2015 možno nájsť tu.
Súvisiacu
tlačovú správu vydáva aj odbor Národný úrad pre OLAF sekcie
kontroly a prevencie korupcie Úradu vlády SR na svojom webovom sídle http://www.olaf.vlada.gov.sk/ v časti
„Tlačové správy a novinky".
Rok 2017
Dňa 20. júla 2017 Európska komisia (EK) prijala a predložila Európskemu parlamentu a Rade Výročnú správu o ochrane finančných záujmov Európskej únie – Boj proti podvodom za rok 2016 (ďalej len „Výročná správa“).
Tlačová správa odboru Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) sekcie kontroly Úradu vlády SR je zverejnená
tu.
ROK 2018
Partneri siete AFCOS vydávajú na svojich webových sídlach Výročnú správu o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2017, ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Výročná správa AFCOS 2017
Súvisiacu tlačovú správu vydáva aj odbor Národný úrad pre OLAF sekcie kontroly a prevencie korupcie Úradu vlády SR na svojom webovom sídle http://www.olaf.vlada.gov.sk/ v časti „Tlačové správy a novinky".
Výročná správa Európskej komisie Európskemu parlamentu a Rade o ochrane finančných záujmov Európskej únie a boji proti podvodom za rok 2017
Dňa 03. septembra 2018 zverejnila
Európska komisia 29. Výročnú správu o ochrane finančných záujmov Európskej
únie a boji proti podvodom za rok 2017 (tzv. správa PIF), ktorú vypracovala
v spolupráci s členskými štátmi v súlade s článkom 325 Zmluvy
o fungovaní Európskej únie.
Správa PIF poskytuje hĺbkovú
analýzu prístupov, postupov a nástrojov, ktoré používajú členské štáty na boj
proti podvodom.
Výročná správa spolu so
sprievodnými pracovnými dokumentmi sa nachádza na stránke OLAF-u v časti
„Kto sme – Správy“:
https://ec.europa.eu/anti-fraud/about-us/reports/communities-reports_en
Súvisiacu tlačovú správu vydáva aj odbor Národný úrad pre OLAF sekcie kontroly a prevencie korupcie Úradu vlády SR na
svojom webovej stránke tu.
ROK 2019
Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v SR za rok 2018:
ONÚ OLAF spolu s ostatnými partneri siete AFCOS vydávajú na svojich webových sídlach Výročnú správu o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2018, ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Dňa 11. októbra 2019 zverejnila Európska komisia 30. Výročnú správu o ochrane finančných záujmov Európskej únie – Boj proti podvodom za rok 2018 (ďalej len „Výročná správa“). Súčasne bola vydaná aj
brožúra , ktorá obsahuje prehľad opatrení, ktoré boli prijaté na európskej úrovni na ochranu rozpočtu EÚ za posledných 30 rokov.
Súvisiacu tlačovú správu zverejnil aj odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) na svojej webovej stránke
tu
Dňa 03. septembra 2019 Európsky
úrad pre boj proti podvodom OLAF zverejnil výročnú správu o svojej
činnosti v roku 2018 pod názvom: „Správa OLAF-u 2018“ TU .
Súvisiaca tlačová správa OLAF-u
sa nachádza s podrobnejšími informáciami aj v slovenskom jazyku: https://ec.europa.eu/anti-fraud/media-corner/news/03-09-2019/olaf-2018-major-investigations-put-end-cross-border-fraud-schemes-stop_sk
. Vydáva ju aj odbor Národný úrad pre OLAF sekcie kontroly Úradu
vlády SR.
ONÚ OLAF spolu s ostatnými partneri siete AFCOS vydávajú na svojich webových sídlach Výročnú správu o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2019, ktorá bola vypracovaná členmi Pracovnej skupiny pre komunikáciu zriadenej pod Riadiacim výborom pre ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Dňa 3. septembra 2020 zverejnila Európska komisia 31. Výročnú správu o ochrane finančných záujmov Európskej únie - Boj proti podvodom za rok 2019 (Výročná správa). Výročná správa spolu s ďalšími sprievodnými dokumentmi sa na nachádza TU.
Súviosiacu tlačovú správu zverejnil aj odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) na svojej internetovej stránke TU.
Dňa 10. septembra bola zverejnená Výročná správa
Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) za rok 2019 (ďalej len „Výročná
správa“). OLAF každý rok vydáva Výročnú správu, v ktorej informuje o svojej
činnosti za predchádzajúci rok, poskytuje prehľad o výsledkoch
jeho vyšetrovaní a uvádza aj príklady z praxe.
Výročná správa sa nachádza spolu so sprievodnými
pracovnými dokumentmi na webovej stránke OLAF-u tu
Viac
informácií nájdete v tlačovej správe OLAF-u zo dňa 10. septembra 2020 tu
Súvisiacu tlačovú správu zverejnil aj odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) na svojej webovej stránke tu