Preskočiť na hlavný obsah

Minister V. Karas dnes vystúpil s prejavom v Prahe na konferencii venovanej prípadu z temného obdobia zneužívania justície v 50. rokoch minulého storočia, Rudolf Slánsky a spol.

Bratislava, 22. november 2022 – Prípad Slánsky a spol. je pre nás poučením, že aj tie najväčšie justičné zločiny bolo možné páchať pri vytváraní zdania zákonnosti a dodržania postupov. Strojcovia týchto monsterprocesov sa snažili vytvárať ilúziu spravodlivosti za pomoci najhrubších dezinformácií, manipulácií a klamstiev. Avšak to posledné, čo by sme dnes mali robiť, je pozerať sa na túto dobu s morálnou nadradenosťou. Mysliac si, že takéto niečo sa v našej dobe opakovať nemôže. No môže.

Dezinformácií dnes máme v priestore toľko, čo sa súdruhom v 50. rokoch ani nesnívalo. Demokracia je dnes reálne ohrozovaná nenávisťou a klamstvami, ktoré je dnes možné takmer bez námahy masovo šíriť cez sociálne siete, a to bez takmer žiadnej zodpovednosti ich tvorcov.

Samozrejme, aj na tieto neduhy hľadáme právne riešenia, a to nielen na domácej, ale aj európskej pôde. Či už je to v boji proti dezinformáciám, alebo potieraní nenávistných prejavov.

Ale aj tu treba pamätať na jedno. Všetky reformy, aj dobre mienené zmeny k lepšiemu treba neustále podrobovať testu „nehodného vládcu“, aby sa minimalizovali zneužitie moci, ktoré sa žiaľ úplne vylúčiť nikdy nedá.

Žijeme veľmi krehkú dobu. Preto je veľmi prezieravé pripomínať si odstrašujúce udalosti z našej minulosti, aby vedeli už v zárodku odhaľovať nebezpečné tendencie, ktorý by nás mohli doviesť k páchaniu rovnakých krívd. Lebo vždy sa nájdu ideológie a rozličné „ušľachtilé“ ciele, v mene ktorých možno vyzývať na potláčanie základných práv a ľudskej dôstojnosti. Pri nich treba vždy byť na pozore, viesť vyváženú diskusiu, a to niekedy aj za cenu strany popularity a spoločenskej prestíže.

Toto sa dnes očakáva od každého občana, a o to viac právnikov, ktorí by aj vďaka získanému vzdelaniu mali mať v základných veciach jasno. Teda vedie, že ľudské práva musia byť chránené bez ohľadu na okolnosti, aj v komplikovaných časoch a nemožno z tejto ochrany poľavovať v mene nejakých na pohľad „ušľachtilých“ cieľov.

Preto pestujme kultúru dobre spravovanej spoločnosti a dobrých medziľudských vzťahov, ktoré sú najlepším základom ochrany spravodlivosti aj v ťažkých chvíľach.