Rada ministrov spravodlivosti najmä o vojne na Ukrajine
Ministri spravodlivosti EÚ rokovali na neformálnej Rade ministrov v Prahe, pričom témy stretnutia boli venované hlavne dopadom vojny na Ukrajine. Témou stretnutia boli napríklad aktuálne výzvy v oblasti cezhraničnej právnej ochrany zraniteľných osôb. Osobitnú pozornosť ministri venovali ochrane zraniteľných osôb – utečencov, a to aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Na programe zasadnutia bola tiež diskusia o zbieraní a uchovávaní dôkazov za účelom vyšetrovania trestných činov v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine.
„Aktuálne udalosti podmieňujú nevyhnutnosť efektívneho a systematického využívania dostupných nástrojov medzinárodnej justičnej spolupráce na zabezpečenie pomoci osobám, ktoré sa v dôsledku súčasnej situácie ocitajú mimo svojej domovskej krajiny. I keď sme na Slovensku nezaznamenali rapídny nárast počtu prípadov zraniteľných dospelých osôb prichádzajúcich zo zahraničia v súvislosti s aktuálnou alebo predchádzajúcou utečeneckou krízou, vnímame priestor na skvalitnenie právnej úpravy a prikláňame sa k zintenzívneniu medzinárodnej spolupráce, ktorá by mohla prispieť napríklad k uľahčeniu cezhraničného uznávania rozhodnutí v oblasti ochrany zraniteľných dospelých osôb,“ uviedla v súvislosti s právnou ochranou zraniteľných osôb ministerka spravodlivosti M. Kolíková.
Vzhľadom na skutočnosť, že vo viacerých členských štátoch sa už v určitej forme začalo vnútroštátne vyšetrovanie zločinov spáchaných na Ukrajine, cieľom ďalšieho rokovania bolo tiež predebatovať problematiku zhromažďovania a uchovávania dôkazov na stíhanie týchto zločinov. V tejto súvislosti možno vyzdvihnúť, že Slovensko sa stalo členom spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny hneď ako bolo pristúpenie otvorené pre iných ako zakladajúcich členov. Členmi spoločného vyšetrovacieho tímu za Slovenskú republiku sú zástupcovia prokuratúry ako aj polície. Svojou povahou ide o jeden z najvýznamnejších spoločných vyšetrovacích tímov, súčasťou ktorých je Slovenská republika. V súčasnosti prebiehajú na Slovensku v rámci činnosti spoločného vyšetrovacieho tímu všetky vyšetrovacie úkony ako vypátranie a výsluch svedkov, poškodených, zabezpečenie obrazových, zvukových a zvukovo-obrazových záznamov. Určitou komplikáciou je množstvo dôkazov získaných naprieč všetkými zainteresovanými krajinami, ich vyhodnocovanie, overovanie, preklad a uchovávanie, keďže zrejme pôjde o desaťtisíce výpovedí, veľké množstvo fotografií a videozáznamov, telefónnych odposluchov a analýz, ktoré bude potrebné zhromažďovať, analyzovať, zdieľať, prekladať do/z cudzieho jazyka a zabrániť ich duplicite. K uľahčeniu a efektivite tohto procesu by však mala prispieť posledná novela nariadenia o Eurojuste, ktorá umožňuje Eurojustu zhromažďovať, uchovávať a analyzovať dôkazy týkajúce sa genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov, ako aj spracovávať videozáznamy, zvukové nahrávky a satelitné snímky a za stanovených podmienok ich zdieľať s príslušnými národnými a medzinárodnými orgánmi.


