Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    M. Kolíková: Želám si pre justíciu obdobie, ktoré praje reformám

     

    ​Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa v roku 2020 ujala funkcie počas nastupujúcej pandémie COVID-19. Okrem opatrení, ktoré bolo potrebné okamžite prijať v nadväznosti na pandémiu, môže ministerstvo spravodlivosti pod jej vedením za dva roky predložiť dlhý zoznam justičných reforiem a projektov. 

    Do funkcie ministerky som pred dvomi rokmi nastupovala s jasnými cieľmi a silným programom s konkrétnymi opatreniami. Od začiatku som sa usilovala napĺňať záväzok z Programového vyhlásenia vlády v oblasti spravodlivosti, ktorým je obnova dôvery v právny štát a zabezpečenie toho, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako. Boli to ťažké, ale pre justíciu dôležité dva roky, počas ktorých sa nám podarilo presadiť mnoho významných opatrení pre dobrý chod a vyššiu dôveryhodnosť nášho súdnictva.

    Roky, počas ktorých som sa venovala a venujem rezortu spravodlivosti, vývoj v justícii nebol priamočiary. Tento vývoj vždy prebiehal, dá sa povedať, na sínusoide. A tá sínusoida v justícii, samozrejme, vždy súvisela aj s politickým vývojom. Boli obdobia, ktoré priali reformám v justícii a boli obdobia, ktoré reformám v justícii nepriali. Veľmi si želám, aby sme si súčasné obdobie pamätali ako to, ktoré prialo reformám v justícii a ktoré prialo právnemu štátu na Slovensku, lebo o to dnes v skutočnosti ide,“ uviedla pri hodnotení uplynulých dvoch rokov ministerka spravodlivosti M. Kolíková.

    Záväzok PVV 2020-2024

    Odpočet

    Vláda presadí ústavný zákon v oblasti justície

    Splnené. Presadili sme nový ústavný zákon v oblasti justície, čo predstavuje obrovský krok na ceste k efektívnejšej a dôveryhodnejšej justícii.

    Reforma zloženia súdnej rady

    Splnené zavedením regionálneho princípu pri voľbe členov súdnej rady sudcami tak, aby sa zvýšila jej reprezentatívnosť a vedela nastaviť justícii skutočné zrkadlo

    Zavedenie previerok majetkových pomerov sudcov

    Splnené. Zaviedli sme previerky majetkových pomerov všetkých sudcov a previerky sudcovskej spôsobilosti.

    Reforma zloženia Ústavného súdu SR

    Splnené. Presadili sme reformu zloženia Ústavného súdu SR s brzdami proti pasivite parlamentu pri nezvolení kandidátov na ústavných sudcov, ako aj s brzdou proti koncentrácii moci v rukách jednej politickej reprezentácie pre prípad, že by väčšina ústavných sudcov bola volená jednou politickou garnitúrou

    Zavedenie vekového cenzu pre zánik funkcie sudcu

    Splnené. Zaviedli sme fixný vek 67 rokov pre zánik funkcie sudcov všeobecných súdov a pre sudcov ústavného súdu je táto hranica stanovená na 72 rokov.

    Zriadenie Najvyššieho správneho súdu

    Splnené. Vznikla kľúčová nová inštitúcia, chrániaca ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych orgánov. Preskúmavať dôležité rozhodnutia úradov, inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok, či daňových vecí. Zároveň je aj disciplinárnym súdom pre sudcov, prokurátorov, notárov, či exekútorov.

     

    V nadväznosti na zriadenie Najvyššieho správneho súdu sme pripravili a presadili nový disciplinárny poriadok, ktorý upravuje a zjednocuje procesnú úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych exekútorov pred Najvyšším správnym súdom.

    Vláda zabezpečí efektívne vyhľadávanie, zaisťovanie a odnímanie výnosov z trestnej činnosti a zavedie  jasné a účelné pravidlá pre správu zaisteného majetku a nakladanie s ním

    Splnené. Presadili sme rozsiahly návrh zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý je kľúčovým nástrojom v boji proti korupcii. Súčasťou zákona bolo aj zriadenie nového úradu pre správu zaisteného majetku.

    Zavedenie trestného činu prikrmovania

    Splnené. Presadili sme zavedenie tohto nového trestného činu. prijímanie a poskytovanie pozorností, darčekov, pozvaní na kultúrne alebo športové podujatia len preto, že osoba zastáva pracovnú pozíciu s dôležitými právomocami už odporuje nie len etike a morálke, ale aj zákonu.

    Zavedenie trestného činu ohýbania práva

    Splnené. Svojvoľné uplatnenie práva pri rozhodnutiach, zjavne v rozpore so zákonom, už je trestné.

    Vláda SR zavedie právo sudcu verejne odôvodniť svoje rozhodnutie, ktoré nie je právoplatné.

    Splnené. Zrealizované zákonom o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s reformou súdnictva

     

    Vláda SR presadí takú zmenu trestných procesných predpisov, ktorá … umožní, aby legálne získaný informačno-technický prostriedok (ITP) bol automaticky použiteľný aj v inej trestnej veci.

    Splnené. Zrealizované zákonom o zaistení majetku a správe zaisteného majetku.

    Vláda SR vyhodnotí doterajšiu úpravu pomoci obetiam trestných činov so zameraním sa na reálnu a včasnú dostupnosť právnej a psychologickej pomoci.

    Splnené. Presadili sme veľkú novelu, ktorá sa zameriava na posilnenie práv obetí a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k odškodneniu, či vytvorenie siete tzv. intervenčných centier zabezpečujúcich komplexnú pomoc a ochranu pre obete.

    Vláda SR prehodnotí doterajšiu úpravu odškodňovania obetí násilných trestných činov.

    Splnené. Prijatím novely zákona o obetiach trestných činov sme významne rozšírili okruh obetí  a zjednodušili prístup k odškodneniu

    Vláda SR bude s najvyššou prioritou pokračovať v budovaní systémových riešení na ochranu a podporu obetí domáceho násilia, sexuálneho násilia a násilia páchaného na ženách

    Splnené. Pre zabezpečenie prístupu obetí domáceho násilia ku komplexnej odbornej pomoci garantovanej sme presadili vytvorenie siete tzv. intervenčných centier.

    Vláda SR zefektívni a skvalitní systém podpory a ochrany ľudských práv v Slovenskej republike, vrátane nezávislých mechanizmov a mimovládnych organizácií.

    Splnené. Pripravili a presadili sme novelu zákona o poskytovaní dotácií.

    V prospech podnikateľov vláda zavedie preventívne nástroje včasného varovania hroziaceho úpadku a pripraví revíziu insolvenčného konania tak, aby sa znížili náklady pre poctivých dlžníkov či veriteľov a skrátil sa čas potrebný na uspokojenie pohľadávok.

    Splnené. Presadili sme nový právny rámec pre podnikateľov vo finančných ťažkostiach. Cieľom zákona o hroziacom úpadku je poskytnúť dlžníkom dostatočný priestor na účinnú, efektívnu, rýchlu preventívnu reštrukturalizáciu v počiatočnom štádiu, kedy úpadok ešte len „hrozí“. Zabráni sa tak úpadku dlžníka, čím by sa súčasne malo zabrániť aj strate pracovných miest a strate know-how.

    Vláda SR v záujme obnovy dôvery v právny štát a s cieľom očisty justície presadí reformu justície, ktorej kľúčovým opatrením je nová súdna mapa.

    Čiastočne splnené. Pripravili sme veľkú reformu súdnej mapy, na presadení ktorej naďalej pracujeme.

    Vláda SR sa zaväzuje ku komplexnému vyhodnoteniu Trestného zákona a Trestného poriadku a podľa potreby navrhne aj konkrétne návrhy na ich zmeny.

    Čiastočne splnené. Pripravili a do legislatívneho procesu sme predložili veľkú novelu Trestného zákona.

    Pripravenú máme už aj rozsiahlu novelu Trestného poriadku, ktorej cieľom je zefektívnenie a zjednodušenie celého trestného konania.

    Vláda SR bude pokračovať v humanizácii a zmierňovaní obmedzení osôb vo výkone väzby a vo výkone trestu

    Čiastočne splnené. Pripravili sme a pred rokovaním vlády je novela zákona o výkone väzby, ktorej cieľom je zlepšiť podmienky vo výkone väzby, a to aj cez zníženie uplatňovania jednotlivých obmedzení väznených osôb.

    Zároveň už pracujeme na novele zákona o výkone trestu.

    Vláda SR presadí reformu opatrovníckeho práva zameranú na osoby s hendikepom z dôvodu fyzického alebo mentálneho poškodenia zdravia a ochranu ich postavenia v právnych vzťahoch, vrátane ochrany ich majetku.

    V procese. V rámci rekodifikácie Občianskeho zákonníka, na ktorej robíme, sa venujeme aj reforme opatrovníckeho práva.

    Vláda SR v súlade s princípmi otvoreného vládnutia presadí novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorou rozšíri okruh povinne zverejňovaných informácií a zvýši vymožiteľnosť práva na informácie, pričom sa zaväzuje neznižovať existujúci štandard prístupu k informáciám a nezavádzať nové výnimky obmedzujúce prístup k informáciám.

    V procese. Pripravili a v leg. procese je aj novela infozákona, ktorá je výrazným posunom pre tých, ktorí o informácie žiadajú a rovnako pre tých, ktorí ich poskytujú. Významne rozširujeme okruh poskytovaných informácií aj okruh povinných osôb.

    Vláda SR bude presadzovať prísnu špecializáciu v rodinnoprávnej agende, interdisciplinárny prístup pri rozhodovaní o dieťati za účasti psychológov, kolíznych opatrovníkov, sociálnych pracovníkov, mediátorov či znalcov, širšie využívanie mimosúdneho riešenia, pravidlo osobného vypočutia dieťaťa sudcom vo vhodne upravených priestoroch súdu s podporou pre náležitú metodológiu vypočutia dieťaťa, vrátane pravidla „do mesiaca prvé stretnutie s účastníkmi konania“.

    V procese. Reforma súdnej mapy prinesie špecializáciu sudcov aj na rodinnoprávnu agendu.

    Deväť okresných a tri krajské súdy zároveň pilotne testujú tzv. multidisciplinárny prístup pri rozhodovaní o dieťati (so zapojením všetkých, ktorí vedia o danej rodine a dieťati).

    Cez projekty budujeme na súdoch špeciálne výsluchové miestnosti, s cieľom vytvoriť čo možno najvhodnejšie podmienky, aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce.

    Pripravili a do legislatívneho procesu sme predložili novelu Civilného mimosporového poriadku s viacerými zmenami, ktoré prispejú k zlepšeniu ochrany záujmov maloletých detí v situáciách, keď sa ich rodičia rozvádzajú.




    Zrealizované nad rámec PVV (03/2020-03/2022)

     

    Upravili sme kolúznu väzbu. Cieľom bolo jednak upraviť lehotu trvania tzv. kolúznej väzby, ale tiež výslovne v zákone ustanoviť vyšší štandard náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby a pre rozhodnutia súdu o väzbe.

     

    Presadili sme významné opatrenie súvisiace s ochranou vlastníckeho práva. Po novom už na vydržanie pozemku nestačí len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa presunulo z notárov na súdy.

     

    Pripravili a presadili sme úpravu zrážok zo mzdy pri exekúciách. Cieľom úpravy je, aby boli na jednej strane uspokojené pohľadávky oprávnených, ale zároveň bude zachovaný aj príjem dlžníka v takej výške, ktorá je potrebná pre jeho dôstojný život.

     

    Navrhli sme legislatívu na pružnejšie obstarávanie rúšok a respirátorov počas mimoriadnej situácie a núdzového stavu.

     

    Zaviedli sme opatrenia na dočasnú ochranu podnikateľov: v nadväznosti na pandemickú situáciu sme okamžite pripravili a presadili jedno z najvýznamnejších opatrení pre pomoc podnikateľom zasiahnutým ekonomickými dopadmi koronakrízy.

     

    Zlepšili sme prístup spotrebiteľov k spravodlivosti cez novelu upomínacieho konania. Schválená právna úprava zefektívňuje pravidlá, ktoré sa zameriavajú na kontrolu neprijateľnosti zmluvných podmienok. Cieľom bolo zjednotiť rozhodovaciu prax súdov a tiež zabrániť rozdielnemu posudzovaniu  neprijateľnosti podmienok.

     

    Úpravou zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti SR sme odstránili nedostatky, ktoré vzišli z praxe pri poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva.

     

    Presadili sme novelu zákona o obchodnom registri, vďaka ktorej môže ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s registrovými súdmi urobiť automatizované doplnenie identifikačných údajov do obchodného registra a odbremeniť tak podnikateľov od poplatkov aj administratívnych úkonov s tým spojených.

     

    V nadväznosti na pandemické obmedzenia sme úpravou potrebných predpisov operatívne umožnili členom zákonom zriadených komôr (napríklad Slovenská advokátska komora, Slovenská komora exekútorov, Notárska komora Slovenskej republiky) vykonávať svoje volebné právo a hlasovacie právo elektronickými prostriedkami.

     

    Presadili sme pomoc pre vymazané subjekty z Obchodného registra SR. Spoločnosti, ktoré boli v dôsledku nedodržania povinností v novembri 2021 vymazané z Obchodného registra SR, dostali možnosť do konca januára 2022 požiadať o obnovenie svojho zápisu.


    ​Zrealizované nelegislatívne úlohy

    1.  Ospravedlnili sme sa za policajný zásah v Moldave nad Bodvou. Prišli sme s iniciatívou, na základe ktorej sa vláda ospravedlnila za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013 

    2.  V súčinnosti s MZVaEZ sme podnikli kroky na vyšetrovanie smrti nášho občana v Belgicku – Slovensko podniká kroky na došetrenie a je stranou v trestnom konaní v prípade vyšetrenia smrti J. Chovanca.

    3. Nastavili sme nový, transparentný systém určovania počtu voľných miest sudcov na súdoch. Skončila sa tak prax prideľovania voľných sudcovských miest „len“ na základe osobných stretnutí predsedov krajských súdov s vedením rezortu a sile ich argumentácie.

    4. Do užívania sme odovzdali novú stravovaciu prevádzku v ústave Leopoldov, ktorá nahradila pôvodnú kuchyňu slúžiacu bez väčších investícií vyše 50 rokov. Aj toto je dôležitý krok k humanizácii väzenstva, k skvalitňovaniu služieb nie len pre vyše 1200 väznených osôb v tomto ústave, ale rovnako aj pre príslušníkov a zamestnancov zboru.

    5. Po 80 rokoch užívania sa podarilo zrekonštruovať a odovzdať budovu Okresného súdu Levice. Na to, aby spravodlivosť fungovala, sú nepochybne dôležité aj priestory a podmienky, v ktorých sa táto spravodlivosť vykonáva. 

    6.  O detenčnom ústave sa hovorí takmer 15 rokov. Mnohé vlády si ho prehadzovali ako horúci zemiak. V súčasnosti však projekt namiesto sľubov naberá reálne kontúry. Detenčný ústav v Hronovciach by mohol byť už onedlho v prevádzke.

    ​Plánované úlohy 2022

    1. Návrh zákona o obchodných spoločnostiach – atraktivita podnikateľského prostredia a s tým súvisiaca ekonomická konkurencieschopnosť Slovenska sú dlhodobo diskutované témy, ktoré do veľkej mieri závisia aj od platného rámca práva obchodných spoločností. Prekopať túto oblasť a reflektovať potreby ekonomickej praxe má za cieľ zákon o obchodných spoločnostiach.

    2. Rekodifikácia Občianskeho zákonníka spustili sme proces veľkej rekodifikácie občianskeho práva, čo je základná právna úprava dotýkajúca sa nášho každodenného bežného života. Či už si niečo požičiame od suseda alebo banky, niekomu nechtiac spôsobíme škodu, chceme určiť, na koho prejde náš majetok po našej smrti, chceme vlastniť či prenajímať nehnuteľnosť, všetko ide o otázky, ktoré spadajú práve do občianskeho práva. Jeho kvalitná štruktúra a obsah sú preto nevyhnutné na to, aby všetky tieto vzťahy fungovali riadne a správne a aby boli v prípade sporov súdne rozhodnutia predvídateľné. Dobrá úprava občianskeho práva tak zabezpečuje v medziľudských vzťahoch právnu istotu – a tým je do istej miery predpokladom pre pokojné a nekonfliktné spolunažívanie.

    3. Novela zákona o sudcoch a prísediacich – návrh zákona má byť zameraný na riešenie problematiky majetkových priznaní sudcov, prevencii v oblasti duševného zdravia sudcov a hmotnoprávnej úpravy disciplinárnej zodpovednosti sudcov.

    4. Novela Exekučného poriadku – realizácia PVV. Zrýchlenie a zefektívnenie vedenia exekúcií na uspokojenie práv na nepeňažné plnenie, ako aj zefektívnenie právnej úpravy vynucovania iných povinností nevyhnutných pre ukončenie exekučných konaní.

    5. Novela zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi – realizácia PVV v oblasti poskytovania bezplatnej právnej pomoci, aby bola v porovnaní so súčasným stavom pokrytá početnejšia skupina ľudí s nízkym príjmom, ktorá si nevie zabezpečiť prístup k spravodlivosti inak.