Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​Vláda sa ospravedlnila za policajný zásah v Moldave nad Bodvou

    Vláda schválila iniciatívny materiál „Ospravedlnenie vlády Slovenskej republiky za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013“. Návrh na rokovanie predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister vnútra Roman Mikulec. 

    Zámerom vládou predkladaného materiálu je v prvom rade vyjadriť ľútosť zo strany vlády nad situáciou, v ktorej sa ocitli konkrétni stíhaní ľudia v súvislosti so zásahom ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013, a to v prípade, ktorý má silný ľudsko-právny rozmer.

    Vláda považuje v tomto prípade za ne
    vyhnutné nad rámec prejavu ľútosti zo strany štátu vysloviť ospravedlnenie zo strany vlády za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013 a udalosti s ním súvisiace, ktoré viedli ku kriminalizovaniu tých, ktorí boli poškodení a za krivdu a utrpenie, ktoré im a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy.

    Je neprípustné, aby štát skrze ozbrojené a justičné zložky štátu namiesto sebareflexie kriminalizoval obete a zaobchádzal s nimi dlhé roky ako s páchateľmi, pričom štát týmto spôsobom svoju silu demonštroval na zraniteľnej a marginalizovanej skupine obyvateľov, ktorá má obmedzené praktické možnosti sa efektívne brániť a hájiť svoje práva a spoliehať sa tak často musí na mechanizmy občianskej spoločnosti (napríklad pomoc zo strany neziskových organizácii, či pokrývanie udalostí zo strany médií).

    Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobným zlyhaniam a ako signál, že orgány vynucujúce právo majú úprimný záujem získať späť dôveru občianskej spoločnosti.