Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    M. Kolíková si s českou ministerkou M. Benešovou vymenila skúsenosti pri zriadení Najvyššieho správneho súdu

    Výmena skúseností pri plánovaných reformách a najmä pri zriadení Najvyššieho správneho súdu boli hlavné témy bilaterálneho stretnutia Márie Kolíkovej s českou ministerkou spravodlivosti Máriou Benešovou. Počas rokovania sa šéfky rezortov justície zhovárali aj o odškodňovaní obetí trestných činov, diskutovali o rodinných súdoch či inštitúte hosťujúceho sudcu. Mária Benešová počas svojej návštevy Bratislavy pozvala Máriu Kolíkovú na návštevu Prahy. 

    Slovensko sa chystá zriadiť Najvyšší správny súd od začiatku budúceho roka, pričom plne funkčný by mal byť od júla 2021. Máriu Kolíkovú preto zaujímalo, s čím má Česká republika dobré skúsenosti a prípadne čomu sa vyhnúť. „Najvyšší správny súd je dobrý inštitút, to môžeme odporučiť, pani ministerka ide pri jeho zriadení dobrým smerom,“ povedala Mária Benešová s tým, že jej chýba možnosť odvolať sa pri disciplinárnych rozhodnutiach, a preto pripravujú legislatívnu úpravu. „Rozprávali sme sa o odvolacom stupni. Má to svoje pozitíva aj negatíva, ale je to vec nastavenia. Musíme si odpovedať na to, či je dôležité, aby sme mali čo najskôr rozhodnutie, a to konečné a právoplatné, alebo či nie je na mieste zachovať dva stupne. Odvolanie pritom môže byť aj rámci Najvyššieho správneho súdu, ale to je ešte predmetom úvah,“ doplnila Mária Kolíková. 

    Českú stranu zase zaujímali skúsenosti Slovenska pri Špecializovanom trestnom súde, skutková podstata trestného činu ohýbania práva a ďalšie nové nástroje v boji proti korupcii, ktoré Slovensko plánuje zaviesť. Zhovárali sa aj o inštitúte hosťujúceho sudcu. Tento inštitút na Slovensku funguje od jesene 2019 a jeho zmyslom je uľahčiť zastupovanie sudcov, ktorí sú napríklad dlhodobo práceneschopní alebo na rodičovskej dovolenke.