Slávnostná konferencia pripomenula 30. výročie Dohovoru o právach dieťaťa
„Tento rok si pripomíname 30. výročie prijatia Dohovoru o právach dieťaťa. Podľa tohto dokumentu sa považuje za dieťa každá ľudská bytosť mladšia ako 18 rokov, pokiaľ podľa právneho poriadku štátu nie je dospelosť dosiahnutá skôr. Dohovor priniesol zmenu v tom, že od jeho prijatia deti nemajú len povinnosť poslúchať dospelých, ale majú svoje práva, ktoré musia rešpektovať ich rovesníci, dospelí a celá spoločnosť. Deti majú právo zúčastňovať sa na rozhodovaní vo veciach, ktoré sa ich týkajú, napríklad na súdnych konaniach. Takisto majú právo na ochranu pred skutkami, ktoré by im mohli ublížiť. Na Slovensku, aj podľa Ústavy SR a ďalších právnych predpisov, nie je dovolená žiadna diskriminácia detí. Záujem detí sa považuje za prvoradý pri akýchkoľvek postupoch a riešeniach týkajúcich sa dieťaťa. Najlepší záujem dieťaťa má prednosť pred záujmami dospelých. Dohovor o právach dieťaťa pamätá aj na skupiny detí, ktorým je potrebné venovať zvláštnu ochranu a pomoc. Chráni pred detskou prácou, konzumáciou drog, sexuálnym zneužívaním, predajom, únosmi a obchodovaním, vykorisťovaním, mučením či ozbrojenými konfliktami. Dohovor zaručuje právo na život a rozvoj, meno, štátnu príslušnosť, právo poznať rodičov, právo na vzdelanie, ale napríklad aj právo na voľný čas, oddych či právo vedieť o svojich právach. Ďalším významným právom detí, je právo byť odlúčené od svojich rodičov len v prípade zneužívania alebo zanedbávania.“ uvádza Róbert Dobrovodský.
Okrem rodinných sudcov, odborníkov z akademickej obce, zamestnancov MS SR, mimovládnych a náboženských organizácií či priamo psychológov sa na konferencii aktívne zúčastnili mnohí významní zahraniční hostia, ktorí pomáhajú rodičom čeliacim odnímaniu detí bez relevantných dôvodov vo viacerých krajinách Rady Európy. Tejto téme bol venovaný celý druhý deň konferencie, ktorý uviedla zástupkyňa SR pred ESĽP prednáškou o judikatúre ESĽP, relevantných rezolúciách Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a aktuálnom rozsudku veľkej komory v prípade Strand Lobben.
„ESĽP v ňom potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, ktorá primárne chráni biologickú rodinu s tým, že rodinné putá majú byť zachované s výnimkou prípadov, keď je to úplne nevhodné pre dieťa. ESĽP síce priznáva štátom v tomto ohľade priestor pre voľnú úvahu, ale tento nie je neobmedzený. ESĽP pritom pripisuje dôležitosť tomu, či vnútroštátne orgány pred umiestnením do náhradnej starostlivosti skúšali aplikovať iné, menej drastické, preventívne a podporné opatrenia a či sa tieto ukázali ako neúspešné. Ďalším princípom, ktorý ostáva rozsudkom veľkej komory zachovaný, je ten, že odobratie dieťaťa do náhradnej starostlivosti by malo byť považované za dočasné opatrenie, ktoré bude ukončené hneď, ako to okolnosti dovolia a každé vykonané opatrenie musí byť v súlade s hlavným cieľom, ktorým je spojenie biologického rodiča s jeho dieťaťom. Na nevyhnutnosť udržania týchto princípov poukázala vo svojej intervencii vláda Slovenskej republiky, ako aj vláda Českej republiky. Naopak žalované Nórsko, ako aj intervenujúce vlády Talianska, Dánska a Spojeného kráľovstva uviedli, že ESĽP by nemal v takýchto prípadoch vystupovať ako štvrtá inštancia a znovu posudzovať okolnosti prípadu. ESĽP tak urobil a dospel k záveru o porušení práv sťažovateľov.“ uvádza Marica Pirošíková.
„Pri príležitosti 30. výročia prijatia Dohovoru, ako aj pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie si uvedomujeme, ako veľmi pozitívne sa posunula situácia detí v bývalých detských domovoch od roku 1989. Od anonymných internátnych zariadení sme sa dnes posunuli k reforme, ktorá pretvára bývalé detské domovy na Centrá pre deti a rodiny, ktoré sú zamerané hlavne na naplnenie článku 9 Dohovoru – právo dieťaťa na život v rodine s vlastnými rodičmi. Uvedomuje si dnes v súčasnej situácii detí v oveľa väčšej miere , že „ najlepšia pomoc dieťaťu je pomoc jeho rodine“ uvádza Jozef Mikloško.
V rámci uvedeného bloku ďalej vystúpili:
predsedníčka Severského výboru pre ľudské práva Ruby Harrold-Claesson, ktorá je medzinárodne uznávanou kritičkou švédskeho systému ochrany detí. Tento systém nazýva systémom „deštrukcie rodín“. Ruby bola pozvaná do viacerých európskych krajín, Nového Zélandu a Jamajky, aby poskytla konkrétne informácie a varovala pred inšpirovaním sa škandinávskou politikou. Vyhrala tri prípady na ESĽP.
advokát pôsobiaci vo Veľkej Británii a v USA Roger Kiska. Od roku 2004 sa venuje slobode vyznania, práva na vzdelanie s osobitným zreteľom na rodinné právo. Roger vystupoval vo viacerých prípadoch pred ESĽP, keď došlo k nespravodlivému odlúčeniu detí od ich rodín vedených proti Francúzku, Spojenému kráľovstvu, Nemecku, Nórsku a Švédsku. Aktuálne zastupuje rodiny v dvoch prípadoch: Bodnáriu proti Nórsku a Williams proti Spojenému kráľovstvu.
advokátka pôsobiaca v Spojenom Kráľovstve Marie-Claire Sparrow, ktorá od roku 1984 pôsobí pro bono a pomáha francúzskej sociálnej službe bojovať za práva francúzskych občanov žijúcich v Spojenom kráľovstve. Marie-Claire je nositeľka ceny Legion d‘ Honneur. Marie-Claire hrdinsky vystupovala vo viacerých prípadoch pred anglickým odvolacím súdom. V prípade, kde bola požiadaná zastupovať pro bono slovenských rodičov, si zažila nepríjemnosti a útoky zo strany sudcu spravodajcu za to, že si dovolila podať odvolanie.
advokátka pôsobiaca v Spojenom Kráľovstve Helen Newman, ktorá má odporúčania od jednotlivcov a organizácii z celého sveta a figuruje v zozname odporúčaných advokátov vedených veľvyslanectvom a konzulátom Francúzka. Počas svojej praxe pôsobila v oblasti medzinárodného rodinného práva, ktoré sa dotýkalo aj prípadov odnímaní detí rodičom. Jej klienti sú prevažne cudzinci. Helene sa stretávala v praxi s nerovnosťou, ktorú zažili cudzinci zo strany niektorých organizácií pôsobiacich v rámci anglického právneho systému. V tomto právnom systéme je často etnicita, kultúra a národná príslušnosť nepochopená a často ignorovaná.
pani senátorka Jitka Chalánková, ktorá po absolvovaní štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci pracovala ako lekárka v nemocnici v Prostějově a zložila atestáciu z pediatrie. V roku 2004 sa stala zástupkyňou hejtmana Olomouckého kraje a bola jej zverená agenda sociálnych vecí. V roku 2010 bola zvolená za poslankyňu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. Rovnako aj v roku 2013. V roku 2018 bola zvolená za senátorku Senátu Parlamentu Českej republiky. Vo svojej práci v parlamente sa venuje oblasti sociálnych vecí, rodinnej politike a problematike starostlivosti o ohrozené deti. A v marci roku 2014 prvý raz v poslaneckej snemovni ČR predniesla interpeláciu, v ktorej upozornila na praktiky nórskej sociálnej služby Barnevern. Odvtedy je pre pani senátorku Chalánkovú tento problém prioritou.
Svoje príspevky do uvedeného bloku zaslali aj:
advokát pôsobiaci vo francúzskom Štrasburgu Grégory Thuan Dit Dieudonné, ktorý sa špecializuje na medzinárodné a európske právo. Momentálne sa venuje ako zástupca viacerým prípadom pred ESĽP, ako aj na pôde rôznych medzinárodných organizácií. Pred ESĽP úspešne zastupoval sťažovateľov vo viac ako 50 prípadoch. Medzi týmito prípadmi boli aj dôležité rozhodnutia, ktoré sa týkali práva žiť so svojimi biologickými rodičmi. Menovite je potrebné spomenúť rozsudok veľkej komory ESĽP v prípade Strand Lobben a ostatní proti Nórsku z 10. septembra 2019, kde došlo ku konštatovaniu porušenia článku 8. Počas výkonu svojej funkcie právnika seniora na ESĽP, v ktorej pôsobil vyše 10 rokov (roky 2002 – 2010), sa venoval viac ako 1000 sťažnostiam proti Francúzsku a Monaku.
zástupca vlády ČR pred ESĽP Vít Alexander Schorm, ktorý pôsobí v uvedenej funkcii od roku 2002. ČR zastupuje aj v konaniach o sťažnostiach vedených pred inými medzinárodnými orgánmi ochrany ĽP. Svoj vysokoškolský diplom získal v roku 1996 na Právnickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Rovnako študoval porovnávacie verejné právo európskych krajín na Sorbonskej univerzite v Paríži, kde v roku 1998 získal diplom DEA. Postupne predsedal rade expertných výborov pre medzivládnu spoluprácu v Rade Európy, osobitne Výboru expertov pre zdokonaľovanie postupov ochrany ĽP alebo Výboru pre reformu ESĽP (2012–2013). V rámci svojej funkcie okrem iného v mene vlády ČR nedávno intervenoval v konaní o rôznych sťažnostiach podaných na ESĽP, týkajúcich sa odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov.
Všetkým týmto významným osobnostiam zo zahraničia Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar a Asociácia rodinných sudcov udelila ocenenie za „mimoriadnu statočnosť, súcit a humanitárnu angažovanosť za práva detí nebyť oddelené od svojich rodičov“ podľa článku 9 Dohovoru o právach dieťaťa. Zároveň Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar udelila ocenenia „za významný dlhoročnú pomoc pri obhajobe práv detí v ťažkých životných situáciách“ zástupkyni SR pred ESĽP Marici Pirošíkovej, Róbertovi Dobrovodskému z Právnickej fakulty v Trnave a zároveň odborníkovi Ministerstva spravodlivosti SR na civilné právo, generálnej riaditeľke Sekcie sociálnej a rodinnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Nadežde Šebovej, predsedovi Asociácie rodinných sudcov Petrovi Rajňákovi, podpredsedníčkam Asociácie rodinných sudcov Eve Farkašovej a Adriane Konkolovskej a advokátke Margite Medveczkej.
Počas konferencie bola prednesená detskou psychiatričkou Teréziou Rosenbergerovou aj téma venovaná týraniu detí. Činnosť mimovládnych organizácií pri ochrane práv detí pri naplnení práva dieťaťa na kontakt s rodinou vrátane prezentácie predbežných výsledkov výskumu vzťahovej väzby u detí v ústavnej starostlivosti v centrách pre deti a rodiny priblížili predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško, Marek Vadrna z Kongregácie bratov tešiteľov, a advokátka Margita Medveczká. Tretí deň konferencie je venovaný informáciám o vývoji doterajšej implementácie princípov Cochemského modelu na pilotných súdoch.
The conference commemorated the 30th anniversary of the Convention on the Rights of the Child
27. 11. 2019 | MS SR
On the occasion of the 30th anniversary of the UN Convention on the Rights of the Child the Ministry of Justice together with the Association of friends of children from children´s homes (Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar) and the Judicial Academy of the Slovak Republic held the conference at the Institute of Education of the Ministry of Justice of the Slovak Republic in Omšenie. The Minister of Justice Gábor Gál assumed patronage of the conference.
“This year we commemorate the 30th anniversary of adoption of the Convention on the Rights of the Child. According to this instrument, a child means every human being below the age of eighteen years unless under the law applicable to the child, majority is attained earlier. The Convention brought a change in that since its adoption, children are not only obliged to obey adults, but they have their rights, which must be respected by other children, adults and the whole of society. Children have the right to participate in the decision-making on issues relating to them, for example in judicial proceedings. They also have the right to protection against acts capable of causing them any harm. In Slovakia, also under the Constitution of the Slovak Republic and other legal regulations, any discrimination of children is not permitted. In all actions and solutions concerning children, the interests of children are considered to be paramount. The best interests of the child take precedence over the interests of adults. The Convention on the Rights of the Child also takes into account groups of children in need of special protection and assistance. It protects children from child labour, the use of drugs, sexual abuse, sale, abduction and trafficking, exploitation, torture and armed conflicts. The Convention guarantees the right to life and development , a name, a nationality, the right to know his or her parents, the right to education, but also, for example, the right to rest and leisure and the right to know his or her rights. Another significant right of the child is the right only to be separated from his or her parents in the case of abuse or neglect.“ said Róbert Dobrovodský.
Besides family judges, academic experts, employees of the Ministry of Justice, non-governmental or religious organisations and psychologists, there were a number of important foreign guests, who help parents facing removal of children without relevant reasons in several Member States of the Council of Europe and who actively participated at the conference. The second day of the conference was devoted to this topic and was introduced by the Agent of the Government of the Slovak Republic before the ECtHR with gave a presentation on the case-law of the ECtHR, the relevant recommendations of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the topical Grand Chamber judgment in the case of Strand Lobben.
“In this judgment the ECtHR confirmed its existing case-law primarily protecting a biological family as family ties should be maintained, except in cases where it is absolutely inappropriate for a child. In this respect the ECtHR recognises that the States enjoy a wide margin of appreciation, but it is not unlimited. The ECtHR attaches importance to whether the domestic authorities, before taking a child into care, had attempted to apply other, less severe, preventive and supportive measures and whether these had proved unsuccessful. Another principle preserved by the Grand Chamber judgment is that taking a child into care should be regarded as a temporary measure, to be discontinued as soon as circumstances permit, and that any measure of implementation should be consistent with the ultimate aim of reuniting the natural parent with his or her child. The necessity to maintain those principles was pointed out in the interventions of the Government of the Slovak Republic and the Government of the Czech Republic. On the contrary, the respondent Norway, as well the intervening governments of Italy, Denmark and the United Kingdom stated that in such cases the ECtHR should not act as a fourth instance court and reassess the facts. The ECtHR did so and came to a conclusion that there has been a violation of applicants’ rights.” said Marica Pirošíková.
“On the occasion of the 30th anniversary of adoption of the Convention, as well on the occasion of the 30th anniversary of the Velvet Revolution, we are aware of major improvement in situation of children in former children´s homes since 1989. From anonymous boarding institutions, we moved towards reform transforming former children´s homes into Centres for children and families particularly focused on the fulfilment of Article 9 of the Convention – right of the child to live in family with his or her own parents. In current situation of children we are conscious in much larger extent nowadays that “the best help to a child is a help to his or her family” said Jozef Mikloško.
Presentations were given within this part of the conference by:
Ruby Harrold-Claesson, president of the Nordic Committee for Human Rights and who is an internationally recognised critic of the Swedish system for "child protection". She calls it "family destruction". Ruby has been invited to several European countries as well as New Zealand and Jamaica where she has given concrete information and warned against adoption of the Scandinavian policies. She has won three cases at the ECtHR.
Roger Kiska, a solicitor and lawyer practising in the United Kingdom and the United States. He has, since 2004, dedicated his career to religious liberty law, with much of that focusing on family rights and education. Roger has acted in numerous cases involving the unjust separation of families at the ECtHR against France, the United Kingdom, Germany, Norway and Sweden. He currently has two active cases involving family separation: Bodnariu v. Norway and Williams v. the United Kingdom.
Marie-Claire Sparrow, a lawyer practising in the United Kingdom, has since 1984 acted as legal adviser on a pro-bono basis for the French Embassy and Consulate and has helped the French Social Services in defending the rights of French Citizens living in the United Kingdom. Marie-Claire was awarded the Legion d‘ Honneur. Marie-Claire´s act of bravery was to stand up before English Court of Appeal in numerous cases. In a case where she was asked to represent Slovak parents pro bono in an appeal case she has experienced extreme judicial disapproval for daring to take on this appeal .
Helen Newman, a solicitor practising in the United Kingdom receives recommendations from persons and organisations around the world and she is listed as a lawyer in the joint list of lawyers published by the French Embassy and Consulate in London. Throughout her career she has practised in the field of international family law, which includes child removal cases. Her clients are mainly foreign nationals. Helen has been concerned by the inequality that is shown to foreign nationals by some organisations operating within the English legal system, where their ethnicity, cultural and national identities are either not understood or are ignored.
Jitka Chalánková, senator, after graduating from the Faculty of Medicine of the Palacký University in Olomouc she practised as a doctor in the hospital in Prostějov and passed medical certification in paediatrics. In 2004 she became vice-governor of the Olomouc Region and she was entrusted with social affairs area. She was elected as a member of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic in 2010, as well as in 2013. In 2018 she was elected as a senator of the Senate of the Parliament of the Czech Republic. She has dedicated her work in the parliament to social affairs, family policy and issues of care of endangered children. In March 2014 for the first time she presented an interpellation in the Chamber of Deputies in which she drew attention to practice of the Norwegian Welfare Services Barnevern. Since then, this issue has been a priority for senator Chalánková.
The following also cotributed to this part of the conference:
Grégory Thuan Dit Dieudonné, an attorney-at-law practising in Strasbourg, specialised in International and European law. He is currently processing complex cases pending before the ECtHR and other International Forums. Before the ECtHR, he has successfully dealt with nearly 50 cases. Among those cases, many important cases concern the rights of the children not to be separated from their biological parents, namely the Grand Chamber judgment in the case of Strand Lobben and others v. Norway of 10 September 2019 (violation of Article 8: forced adoption). During his position as Former Senior case-processing lawyer at the ECtHR for nearly a decade (2002-2010), he dealt with over 1000 applications brought against France and Monaco.
Vít Alexander Schorm, agent of the Government of the Czech Republic before the ECtHR in office since 2002. He represents the Czech Republic also in proceedings on complaints before other international authorities for the protection of HR. He obtained his university degree in 1996 at the Faculty of Law of the Masaryk University in Brno. He has also studied comparative public law of European countries at the Sorbonne university in Paris where he obtained his degree DEA in 1998. He went on to preside over expert committees for intra-governmental cooperation in the Council of Europe, in particular the Improvement of procedures for the protection of human rights or the Committee for reform of the ECHR (2012-2013). During his office he intervened on behalf of the Czech Republic in proceedings on diverse complaints lodged with the ECHR on removal of children from the care of their biological parents.
All these important personalities from abroad were presented with awards by the Association of friends of children from children´s homes (Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar) and the Association of Family Judges for “outstanding bravery, compassion and humanitarian engagement for the rights of children not to be separated from their parents“ under Article 9 of the Convention on the Rights of the Child. At the same time, for “significant long-time assistance in defending the rights of children in difficult life situations“ the Association of friends of children from children´s homes (Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar) awarded Marica Pirošíková, agent of the Government of the Slovak Republic before the ECtHR; Róbert Dobrovodský from the Faculty of Law in Trnava and at the same time expert at the Ministry of Justice of the Slovak Republic on civil law; Nadežda Šebová, director general of the Section of Social and Family Policy of the Ministry of Labour, Social Affairs and Family of the Slovak Republic; Peter Rajňák, president of the Association of Family Judges; Eva Farkašová and Adriana Konkolovská, vice-presidents of the Association of Family Judges; and Margita Medveczká, a lawyer.
During the conference, the topic of mistreatment of children was presented by Terézia Rosenbergerová, a peadopsychiatrist. The activity of non-governmental organisations in protection of the rights of children in realisation of the right of the child to contact with his or her family, including the presentation of preliminary results of a research concerning the relational bond of children in institutional care in centres for children and families, was described by Jozef Mikloško, president of the Association of friends of children from children´s homes (Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar), Marek Vadrna from Kongregácia bratov tešiteľov and Margita Medveczká, lawyer. The third day of the conference was devoted to information on the present development of implementation of principles of the Cochem model in pilot courts.
Ochrana biologickej rodiny november 2019.pptx
Protection of the biological family November 2019.pptx