Gábor Gál na rokovaní s českým rezortným partnerom Janom Kněžínkom
Digitalizácia obchodných registrov, probačná a mediačná problematika či efektívne využívanie elektronických náramkov. To boli hlavné témy bilaterálneho rokovania medzi vedeniami českého a slovenského rezortu spravodlivosti.
Gábor Gál na rokovaní s českým rezortným partnerom Janom Kněžínkom
Digitalizácia obchodných registrov, probačná a mediačná problematika či efektívne využívanie elektronických náramkov. To boli hlavné témy bilaterálneho rokovania medzi vedeniami českého a slovenského rezortu spravodlivosti. Gábor Gál navštívil vo štvrtok 29.11.2018 české ministerstvo spravodlivosti v Prahe, kde sa stretol so svojim rezortným partnerom Janom Kněžínkom.
Rokovania opäť potvrdili dlhoročnú vynikajúcu spoluprácu SR a ČR, a to nielen medzi ministerstvami spravodlivosti, ale aj medzi jednotlivými súdmi a medzi českým štátnym zastupiteľstvom a slovenskou prokuratúrou. Jan Kněžínek počas tlačovej konferencie po skončení rokovaní: „Takéto stretnutia a vzájomné vymieňanie si skúseností napomáhajú tomu, aby sa naše nadštandardné vzťahy ďalej rozvíjali, aby sme zdieľali poznatky a premietali ich do praxe či už v rámci justície Českej aj Slovenskej republiky. Zároveň sa tieto prínosné poznatky a spoločné postupy dajú využiť aj v rámci vyjednávaní na pôde Európskej únie.“
Experti oboch ministerstiev tiež porovnávali skúsenosti s elektronizáciou zakladania obchodných spoločností a digitalizácii dát. V ČR tento proces prebehol nárazovo a dlhodobo už pružne funguje bez problémov. U nás sa jednotlivé spisy „scanujú“ priebežne, v rámci slovenských súdov je proces hotový na cca 80 %. Gábor Gál v súčasnosti hľadá efektívne možnosti, ako proces urýchliť.
V súvislosti s probačnou a mediačnou službou, obe inštitúcie fungujú v SR a ČR v princípe podobne. V Česku okrem domáceho väzenia monitorujú napríklad aj ľudí, ktorí majú zákaz vstupu na štadióny či osoby, ktoré v rámci trestu vykonávajú verejnoprospešné práce. Ministri sa na stretnutí dohodli, že budú spoločne postupovať pri vzdelávaní probačných a mediačných pracovníkov aj pri pomoci obetiam trestných činov.
Oba rezorty sa v súčasnosti intenzívne zaoberajú aj používaním elektronických náramkov. V Českej republike spustili takýto monitoring 21. septembra 2018, aktuálne sú u nich nasadené v 81 prípadoch. Sudcovia zo susednej krajiny ich začali pomerne často využívať ako náhradu väzby. SR využíva náramky zhruba v stovke prípadov, minister spravodlivosti chce stav vylepšiť. Expertná pracovná skupina, ktorú na účel zriadil aktuálne pracuje na tom, aby sa počet využívaných náramkov zvýšil: „Rozhodli sme sa preto zmeniť trestný poriadok aj trestný zákonník na Slovensku, práve pre to, aby sme prokurátorom a sudcom poskytli ďalšie možnosti a rozšírili prípady, v ktorých by sa dal tento typ alternatívneho trestu využívať. Cieľom je dosiahnuť stav, aby sme mali v obehu 600-700 náramkov, a to z dôvodu nižších nákladov pre štát, zároveň so zachovaním zreteľa na dosah rodiny páchateľov,“ dodal Gábor Gál.
Gábor Gál zároveň pozval Jana Kněžínka a české vedenie rezortu spravodlivosti na podobné rokovania v Slovenskej republike.