Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Návrh zriadenia Európskej prokuratúry sa dostáva do finálnej fázy

    Zriadenie Európskej prokuratúry je po dnešnej Rade ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí vo finálnej fáze. Po dohode na úrovni Rady sa očakáva udelenie súhlasu Európskeho parlamentu. Rokovania Rady v Luxemburgu sa zúčastnila aj podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Zriadenie Európskej prokuratúry bolo hlavnou prioritou slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

    O návrhu zriadenia Európskej prokuratúry (EPPO) intenzívne rokovali zástupcovia členských štátov Európskej Únie štyri roky. Ide o dôležitý návrh v oblasti boja s podvodmi súvisiacimi s príjmami a výdavkami rozpočtu EÚ. EPPO by mal predstavovať dôležitý nástroj proti trestným činom, ktoré sa dotýkajú finančných záujmov Únie, a pod jeho kompetenciu by malo patriť aj vyšetrovanie veľkých cezhraničných podvodov s DPH.

    Slovenská republika víta súčasné všeobecné smerovanie návrhu, i keď návrh bude prijatý v režime posilnenej spolupráce kvôli chýbajúcej jednomyseľnosti členských štátov. Posilnená spolupráca znamená, že nariadenie sa bude uplatňovať iba v štátoch, ktoré sa k tejto spolupráci pridajú. Osemnásť členských štátov [1], vrátane Slovenska chce byť súčasťou užšej integrácie. V blízkej dobe by mohli pristúpiť ďalšie dva štáty [2]. Po dohode na úrovni Rady sa očakáva udelenie súhlasu Európskeho parlamentu. Nariadenie by mohlo byť uplatňované od roku 2020.

    Ďalším návrhom, ku ktorému bolo schválené všeobecné smerovanie, je návrh smernice o boji proti praniu špinavých peňazí prostredníctvom trestného práva. Slovenská republika túto iniciatívu podporovala od začiatku. Cieľom návrhu je posilniť spoluprácu členských štátov EÚ v boji proti praniu špinavých peňazí. V rámci smernice bude harmonizovaná skutková podstata trestného činu prania špinavých peňazí, ako aj druh a výška súvisiacich sankcií.

    V oblasti civilného práva bol dosiahnutý kompromis na znení návrhu smernice o zmluvách o dodávaní digitálneho obsahu, ktorý je súčasťou digitálnej agendy v oblasti justície. Návrh zaručuje rozumný režim vysokej ochrany spotrebiteľa a zároveň vytvára priateľské prostredie pre podnikateľov v Európskej únii vo vzťahu k dodávaniu digitálneho obsahu.

    Ministri spravodlivosti sa venovali aj revízii nariadenia Brusel IIa so zameraním na práva maloletých detí, ako aj návrhu smernice o platobnej neschopnosti, ktorá by mala harmonizovať vybrané aspekty reštrukturalizačných konaní. Oba návrhy sú iba v úvodnej fáze rokovaní  a očakávajú sa ešte náročné diskusie na technickej úrovni.

    Ministri diskutovali aj o nenávistných prejavoch na internete a možných spôsoboch, ako proti nim čo najefektívnejšie bojovať. Ministerka podporila navrhované kroky za účelom lepšieho monitorovania dodržiavania kódexu správania sa poskytovateľov internetových služieb.

    Z ďalších tém ministrov spravodlivosti a vnútra možno spomenúť aj trestnú justíciu v kybernetickom priestore, konkrétne oblasť elektronických dôkazov, šifrovania či uchovávania údajov. Alebo aj otázku ochrany migrujúcich detí v súčasnej situácii, kedy do EÚ prichádza čoraz vyšší počet migrujúcich detí bez svojich rodín.


    [1] BE, BG, HR, CY, CZ, EE, FI, FR, DE, EL, LV, LT, LU, PT, RO, SK, SI, ES.

    [2] AT, IT.