Zmeny v sudcovských zákonoch sa dotknú výberových konaní na sudcov, ich hodnotenia aj disciplinárnych konaní
Štandard, pokiaľ ide o obsah výberového konania, jeho otvorenosť, transparentnosť a verejnú kontrolu, zostane zachovaný. Navyše databáza kandidátov na funkciu sudcu, ktorá vzíde z hromadného výberového konania, bude zverejňovaná na webe ministerstva spravodlivosti.
Hromadné výberové konanie sa má v zmysle návrhu uskutočňovať podľa potreby, minimálne aspoň raz ročne.
Pri hodnotení sudcov je najzásadnejšou zmenou vytvorenie profesionálnych hodnotiacich komisií, ktoré budú hodnotenie sudcov vykonávať. Za člena hodnotiacej komisie môže byť zvolený len sudca, alebo emeritný sudca. Samostatná hodnotiaca komisia vznikne v rámci každého kraja, pričom hodnotiť bude sudcov z iného kraja. Stav kedy kolega hodnotil kolegu v rámci toho istého súdu sa tak stane minulosťou. Hodnotenia sudcov sa budú zverejňovať. Zároveň zostáva zachované, že opakované negatívne hodnotenie sudcu je závažným disciplinárnym previnením a trojnásobné po sebe nasledujúce negatívne hodnotenie sudcu je dôvodom pre vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti s možnosťou zániku funkcie sudcu.
V oblasti disciplinárnej zodpovednosti majú navrhované zmeny za cieľ zefektívnenie disciplinárneho konania, najmä jednoznačným určením orgánu zodpovedného za dohľad nad plynulosťou disciplinárnych konaní, ktorým bude po novom Súdna rada Slovenskej republiky.
Okrem už uvedených troch základných okruhov predkladanou úpravou navrhujeme, aby parlament, prezident a vláda primárne nominovali za členov súdnej rady osoby, ktoré nie sú sudcami.
Rovnako sa dočisťuje právna úprava pokiaľ ide o nezlučiteľnosť funkcií člena súdnej rady a predsedu (podpredsedu) súdu.
Navrhujeme tiež plošnú povinnosť pre orgány verejnej moci komunikovať so súdmi prostredníctvom elektronických podaní. Rovnakú povinnosť majú mať aj advokáti zastupujúci účastníkov v konaní. V opačnom prípade budú znášať poplatok 50€.