Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Maďarsko neuspelo so žalobou v kauze Tokaj

    Maďarsko dnes neuspelo v Luxemburgu so svojou žalobou, týkajúcou sa nároku Slovenskej republiky na používanie chráneného označenia pôvodu vína „Vinohradnícka oblasť Tokaj“. 
    Všeobecný súd, ktorý je jedným zo súdov Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu, zamietol ako neprípustnú žalobu Maďarska proti Európskej komisii v spore o nároku Slovenskej republiky na používanie chráneného označenia pôvodu vína „Vinohradnícka oblasť Tokaj“. Slovenská republika v tomto spore podporovala žalovanú Európsku komisiu. Slovenskú republiku zastupovala zástupkyňa Slovenskej republiky pred súdmi EÚ Beatrix Ricziová z Ministerstva spravodlivosti SR.
    Uvedený spor vznikol v súvislosti s reformou trhu EÚ s vínom, ktorá prebehla k 1. augustu 2009. K uvedenému dátumu vznikol na úrovni EÚ jednotný elektronický register chránených označení pôvodu vín E-Bacchus, do ktorého boli zapísané existujúce chránené názvy vín, dovtedy chránené na vnútroštátnej úrovni. V Slovenskej republike bol zákonom účinným k uvedenému dátumu chránený názov „Vinohradnícka oblasť Tokaj“. Toto označenie Európska komisia zapísala do elektronického registra E-Bacchus ako chránené označenie pôvodu pre slovenské tokajské vína. Maďarsko však spochybnilo správnosť tohto postupu Európskej komisie a podalo proti nej žalobu. Maďarsko sa v nej opieralo okrem iného o rôzne ustanovenia v domácej legislatíve, ako aj v dokumentoch publikovaných v  Úradnom vestníku EÚ, v ktorých bolo možné v tom čase nájsť aj označenia ako „Tokajská vinohradnícka oblasť“ alebo „Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť“. 
    Trojčlenná komora Všeobecného súdu sa s argumentáciou Maďarska nestotožnila. Pritom uviedla, že ochrana označení vín poskytovaná právnou úpravou Únie v znení platnom pred zavedením databázy E-Bacchus sa zakladala na označeniach vín, ako vyplývali z právnych úprav členských štátov. Keďže slovenská právna úprava účinná 1. augusta 2009 obsahovala len označenie „Vinohradnícka oblasť Tokaj“, jedine toto označenie pôvodu mohlo byť v tom čase chránené v Únii. Maďarsko sa proti tomuto rozsudku môže do dvoch mesiacov od jeho doručenia odvolať na Súdny dvor. 
    Ministerstvo spravodlivosti, ktoré zastupuje Slovenskú republiku pred Súdnym dvorom EÚ a ktoré obhajovalo postup Slovenska aj v tomto súdnom konaní, víta toto rozhodnutie Všeobecného súdu. Ako uviedla Beatrix Ricziová, zástupkyňa Slovenskej republiky pred súdmi EÚ, je potešujúce, že Všeobecný súd sa v tomto súdnom spore stotožnil s pozíciou prezentovanou Slovenskou republikou.