Preskočiť na hlavný obsah

Opatrenia na zrýchlenie konania, prekážky obštrukciám a zverejňovanie všetkých objednávok a faktúr potvrdené

​Prezident podpísal niektoré zmeny predložené ministerkou Žitňanskou

​Prezident podpísal novelu Občianskeho súdneho poriadku a novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktoré predložila ministerka Žitňanská a ktoré parlament schválil na októbrovej schôdzi. Od januára by sa tak na základe zmien v Občianskom súdnom poriadku mali zrýchliť a zefektívniť civilné súdne konania. Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám prináša zrušenie finančného limitu pri zverejňovaní faktúr a objednávok. Obe úpravy budú účinné od 1. januára 2012.

Novela Občianskeho súdneho poriadku (Rýchlejšie konania, Dodržiavanie práva dieťaťa na styk s oboma rodičmi)

Novela Občianskeho súdneho poriadku prináša najmä opatrenia na zrýchlenie a zefektívnenie civilných súdnych konaní. Dôležitým nástrojom na urýchlenie konania je zavedenie ďalších lehôt pre rozhodovanie v niektorých procesných otázkach. Konkrétne novela v 13 oblastiach určuje lehoty, v ktorých má súd vydať vybrané procesné rozhodnutia. Súdy tak budú môcť pružnejšie reagovať na niektoré situácie, ktoré teraz zbytočne predlžujú konanie a odďaľujú rozhodovanie vo veci.
Novelou sa zároveň znižuje možnosť obštrukcie zo strany účastníkov konania a ich právnych zástupcov, ktorí neprídu na pojednávanie pre zdravotné problémy. Pre takéto prípady sa totiž zaviedol podobný mechanizmus, ako už v účinnej novele Trestného poriadku. Návrh na odročenie pojednávania pre zdravotný stav bude musieť po novom obsahovať aj písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že zdravotný stav účastníka mu neumožňuje účasť na pojednávaní.
Schválené zmeny prinášajú aj riešenia pre citlivú oblasť výkonu rozhodnutí vo veciach maloletých, pričom  prvoradým zámerom úpravy je ochrana záujmu dieťaťa. Po novom budú môcť súdy napríklad komunikovať priamo s obcou alebo inými štátnymi orgánmi starostlivosti o deti a zisťovať tak dôvody nepodrobenia sa rozhodnutiu súdu ako aj miesto pobytu dieťaťa. Zvyšuje sa aj pokuta za neplnenie rozhodnutia súdu alebo nereagovanie na výzvu až na 200 eur, ktorú bude možné uložiť aj opakovane. Prípadne bude možné aj zastaviť výplatu rodičovského príspevku ak napríklad jeden z rodičov neplní rozhodnutie súdu, alebo nereaguje na výzvu súdu.
V súvislosti s uvedenými zmenami ministerstvo zároveň aktuálne pripravuje zverejnenie vzorov  vybraných návrhov (vo veciach vyživovacích povinností) na svojej webstránke, čo je ďalší z nástrojov na zjednodušenie začatia konania a urýchlenie konania.
Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám (Zrušenie finančných limitov pri zverejňovaní faktúr a objednávok)
Ďalšou novelou, ktorú predložila ministerka Žitňanská a ktorú podpísal prezident je novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá od januára prinesie viaceré zmeny týkajúce sa povinného zverejňovania zmlúv.
Úpravou sa napríklad rušia určené finančné limity pri zverejňovaní faktúr a objednávok. Samosprávy, štátne orgány a organizácie tak budú od nového roka povinné opäť zverejňovať všetky faktúry a objednávky. Zároveň novela presne definuje minimálny rozsah informácií, ktoré majú zverejnené faktúry a objednávky obsahovať. Rovnako sa spresňuje okruh povinných osôb, ktoré musia zverejňovať zmluvy. Novinkou  v prípade zverejňovania zmlúv je aj to, že povinná osoba, ktorá nemá vlastné webové sídlo sa môže rozhodnúť, či zmluvu zverejní tak ako doteraz bezodplatne v Obchodnom vestníku alebo na webovom sídle zriaďovateľa.
Zverejňovanie bude po novom povinné v prípade zmlúv, ako aj zmlúv o budúcej zmluve.  Zmluvy uzatvorené v bežnom obchodnom styku v rámci predmetu podnikania nebudú musieť spoločnosti zverejňovať celé. Tieto zmluvy však budú musieť aj naďalej poskytnúť na žiadosť. Zároveň sa zavádza aj povinnosť zverejniť notifikáciu takýchto zmlúv so základnými údajmi v Centrálnom registri zmlúv.
Novela zákona o sudcoch (Pravidelné hodnotenie sudcov, náhodný výber disciplinárnych senátov, voľby do Súdnej rady SR)
Ďalšou dôležitou legislatívnou zmenou, ktorú predložila ministerka Žitňanská a ktorú v októbri schválil aj parlament bol druhý balík zmien v súdnictve. Návrh opätovne zavádza pravidelné hodnotenie práce sudcov, či náhodný výber disciplinárnych senátov. Trojnásobné opakované negatívne hodnotenie môže vyústiť až do odvolania sudcu z funkcie. Rozširuje sa aj možnosť sudcov vyjadrovať sa k právoplatne ukončeným prípadom.
Novelou sa upravuje voľba 8 členov Súdnej rady SR sudcami. Ministerka presadzuje zavedenie volebných obvodov kopírujúcich obvody krajských súdov, čo bude znamenať, že každý kraj bude mať svojho zástupcu v Súdnej rade SR.
„Pravidelné hodnotenie sudcov prinesie tlak na zvyšovanie kvality v sudcovskom zbore. Náhodný výber disciplinárnych senátov postaví prekážky bezdôvodného šikanovania nepohodlných sudcov. Každý kraj bude mať svojho jedného zástupcu v Súdnej rade SR. S poslancami sme doteraz vždy našli zhodu pokiaľ išlo o zmeny v súdnictve. Verím, že sa tak stane aj teraz,“ reagovala ministerka Žitňanská.