Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Národná konferencia pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv

Národná konferencia pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv

Pod záštitou podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predsedu Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Miroslava Lajčáka sa dnes (6. decembra 2013) v Bratislave konala Národná konferencia pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

Minister Lajčák vo svojom príspevku zhodnotil aktuálne výzvy v oblasti ľudských práv na Slovensku. Prebiehajúcu diskusiu k pripravovanej stratégii označil za jednu z najvýraznejších a najdôležitejších celospoločenských diskusií v tejto oblasti od roku 1989. Zároveň zdôraznil potrebu rešpektovať základné hodnoty a rámce, ktoré sú obsiahnuté v spoločnom systéme právnych noriem SR a jej medzinárodných záväzkov. Vo svojom posolstve minister preto vyzval na kultiváciu dialógu o ľudských právach a na konštruktívnu spoluprácu všetkých aktérov tohto procesu, ktorou dôležitou súčasťou bola aj dnešná konferencia. „Našou úlohou je urobiť maximum v každej zo sfér, za ktoré nesieme priamu zodpovednosť a ktorých zanedbávanie vedie k radikalizmu a nerešpektovaniu demokratických princípov,“ zdôraznil minister Lajčák.

Hlavným hosťom konferencie bol predseda Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. Súčasťou podujatia bola aj panelová diskusia na tému Ľudské práva na Slovensku, počas ktorej v otvorenom dialógu diskutovali viacerí odborníci na ľudské práva. Účastníci konferencie vyzvali na systematickú podporu výchovy a vzdelávania k ľudským právam na všetkých úrovniach.