CPT vyzdvihlo zaobchádzanie s odsúdenými, ľudský prístup aj modernizáciu ústavu
Štátny tajomník MS SR Michal Sedliak rozbehol vlnu návštev vo väzniciach po celom Slovensku.
Jeho prvá cesta mimo hlavného mesta sa konala v Ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých v Sučanoch, ktorý bol v rokoch 2002-2006 aj jeho pôsobiskom. V minulosti bol ústav európskym výborom na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (CPT) veľmi dobre hodnotený v rámci slovenského väzenstva. V jeho priestoroch privítal štátneho tajomníka aj s ďalšími zástupcami rezortu spravodlivosti riaditeľ, plk. PhDr. Michal Hrnčiar, s jeho kolegami a príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stáže.
Ústav vznikol v roku 1976, pri čom už pri jeho vzniku bol kombinovaný aj s dospelými odsúdenými. Ubytovacia časť pre dospelých odsúdených mužov je stavebne oddelená od ubytovacej časti odsúdených mladistvých. „Medzi mladistvých odsúdených zaraďujeme aj odsúdených, ktorí už dovŕšili 18. rok veku a v takomto prípade ústav podáva na príslušný súd žiadosť na ich zaradenie medzi dospelých odsúdených v príslušnom stupni stráženia“, priblížil situáciu v ústave jeho riaditeľ.
V rámci vývoja mladistvých sa v ústave dbá na všetky aspekty, ktoré ovplyvňujú osobnostný vývoj odsúdených, čo ocenil aj spomínaný výbor CPT. Mimoriadne pozitívny dojem mal na delegáciu režim, ktorý je ponúkaný mladistvým. Vďaka pestrému programu a účelným aktivitám, ktoré absolvujú odsúdení každý deň, môžu väčšinu času stráviť mimo oddelenia.
Zariadenie v Sučanoch je partnerským ústavom národného projektu Šanca na návrat . „Hlavným cieľom tohto projektu je zaobchádzanie s odsúdenými vo výstupných oddieloch tak, aby sa znížili riziká sociálneho vylúčenia. Ďalej snaha o čo najrýchlejšiu a najefektívnejšiu adaptáciu odsúdených do normálneho života po prepustení a tak isto ich uplatnenie na trhu práce. Preto som rád, že prístup príslušníkov ZVJS a chod ústavu sa vyvíja v tomto duchu, čo v minulosti ocenil aj výbor CPT“, dodáva štátny tajomník M. Sedliak.
„Keďže priorita vždy bola, aby sa mladiství, ale aj dospelí odsúdení vzdelávali, a aby mladiství odsúdení ukončili povinnú školskú dochádzku, zabezpečujeme rôzne formy vzdelávania vrátane kurzov pre negramotných. Máme špeciálnu aj klasickú základnú školu. Následne im umožňujeme štúdium na odborných školách, ktoré je ukončené záučným, výučným listom, prípadne maturitnou skúškou. Spolupracujeme s viacerými odbornými školami, “ dodáva riaditeľ ústavu M. Hrnčiar.
„Odsúdení majú na výber z mnohých odborov ako mechanik-obrábač kovov, stolár, murár, maliar, príprava jedál a gymnázium. Všetko sú to remeslá, ktoré chýbajú na trhu práce, a preto sa venujeme práve tejto oblasti “ pokračuje v opise činností.
Okrem priamych vzdelávacích aktivít sa väzni môžu venovať rôznym voľnočasovým činnostiam ako je záhradkárstvo, ručné práce, alebo rôznym športovým aktivitám. Niekoľko krát v týždni majú možnosť navštíviť knižnicu, ale aj pravidelnú svätú omšu, ktorú vedie kaplán. Na dennom poriadku sú každodenné vychádzky s návštevou vonkajšieho ihriska, ale majú k dispozícii aj vnútornú telocvičňu, či stolný tenis a 2 x do roka sa tu konajú letné a zimné hry pre odsúdených.
„Je to už 25 ročná tradícia. Na podujatí horia fakle, olympijský oheň, zaznie hymna, odsúdení nesú ústavnú vlajku, prídu učitelia zo škôl, s ktorými participujeme na výchovno-vzdelávacom procese a nastúpeným odsúdeným odovzdajú vysvedčenia,“ povedal M. Hrnčiar.
Okrem bohatých vzdelávacích a voľnočasových aktivít zariadenie organizuje stretnutia formou exkurzií a besied so základnými a strednými školami, ktoré sú zamerané na prevenciu sociálno-patologických javov. „Cieľom prednášok je poukázať, kam až môže viesť užívanie návykových látok, alkoholu, a s tým spojené páchanie trestnej činnosti rôzneho druhu, čiže až do výkonu trestu odňatia slobody“ približuje riaditeľ ústavu. „Vytvorili sme aj pracovný tím s Krajskou prokuratúrou v Žiline a preventistami z Okresnej polície Martin. Venujeme sa protidrogovej prevencii a má to naozaj veľký ohlas a aj keď je to nad rámec našich služobných povinností, robíme to, lebo to má veľký význam práve pre túto cieľovú skupinu,“ dodáva M. Hrnčiar. V priestoroch ústavu sa nachádza aj úsek súdom nariadenej ochrannej liečby ústavnou aj ambulantnou formou, kde sa liečia patologické hráčstvo, alkoholizmus a drogové závislosti. Túto liečbu zabezpečuje odborný personál, a to je psychiatrička, 2 psychiatrické sestry, klinický psychológ a liečebný pedagóg.
Výnimočnou súčasťou areálu je aj zberné eskortné stredisko, ktoré slúži na celoštátny zvoz väznených osôb. „Zvoz sa vykonáva každý utorok, príslušníci ZVJS ich rozčlenia a odpošlú väzenskými autobusmi do príslušných ústavov v rámci celého Slovenska „ vyjadril sa M. Sedliak.
V najbližšej dobe čaká ústav likvidácia starej a výstavba novej výrobnej haly, v ktorej sa nachádzajú priestory spomínanej kovovýroby, drevovýroby a ostatných priemyselných činností a vzdelávacích procesov, a zároveň inovácia integrovaného bezpečnostného systému.
„V máji po 3 rokoch súťaženia ideme budovať druhú časť integrovaného bezpečnostného systému, ktorého súčasťou bude aj prestavba vstupu do stráženého objektu ústavu, nakoľko už nespĺňa kritériá bezpečnosti. Dôjde k zväčšeniu priestorov vjazdu pre motorové vozidlá, budú tam umiestnené najmodernejšie detekčné prvky, pribudne nový kamerový systém“, priblížil M. Hrnčiar.
Zároveň dodáva, že väzenstvo by si zaslúžilo aj investíciu v oblasti dopravy, nakoľko predchádzajúca vláda na to nevyčlenila žiadne prostriedky z plánu obnovy a vozový park tohto sektoru je zastaraný.