Začiatok realizácie projektu
2022
V rámci aktivity boli na základe pilotného overovania ako aj na základe aplikácie metodického riadenia prijímaní pracovníci (vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov (VSÚ) a koordinátorov (špecialista so psychologickým vzdelaním) na jednotlivé krajské a okresné súdy.
Počas prijímania jednotlivých pracovníkov a odborného tímu MS SR sa vypracovali jednotné metodiky práce daných pracovníkov podľa jednotlivých oblastí so zameraním na potreby klienta, ktoré sa budú aplikovať v praxi.
Boli navrhnuté spôsoby spolupráce s dôležitými inštitúciami v jednotlivých lokalitách, ako aj lokálnymi autoritami v rámci potrieb klienta, ktorých služby môže klient využívať.
Implementácia inovovaných postupov prebieha do praxe formou seminárov a workshopov, ktoré účastníkom prinášajú praktické know-how a sú určené zástupcom profesií a inštitúcií, ktorí sú účastníkmi na interdisciplinárnom konaní.
V októbri 2022 prebehol workshop koordinátorov (špecialista so psychologickým vzdelaním) Krajských súdov SR a vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov (VSÚ) Okresných súdov SR v rámci projektu, ktoré bolo realizované Slovenskou komorou psychológov. Na workshope si účastníci prehĺbili komunikačné a sociálne zručností, ako aj spôsoby riešenia konfliktov, požiadaviek a potrieb účastníkov konania.
V novembri bola zrealizovaná konferencia pre rodinnoprávnych sudcov pôsobiacich na jednotlivých súdoch Slovenskej republiky s názvom ,,Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu“.
Konferencia sa venovala aktuálnym problémom v rámci rodinnoprávnej agendy z pohľadu implementácie novej súdnej mapy, podmienkam pre rodinnoprávnu agendu na novovznikajúcich súdoch, zmenám v Zákone o rodine a Civilnom mimosporovom poriadku účinnými od 01.01.2023, ale aj skúsenostiam z aplikačnej praxe súdov v oblasti rozsudkov týkajúcich sa maloletých detí, právnej úpravy výživného, striedavej starostlivosti a pod.
Na konferencii bolo zisťované, aké témy je do budúcna potrebné riešiť v rodinnoprávnej agende za účelom čoho budú vytvorené aj pracovné komisie zástupcov sudcov, MS SR, resp. ďalších na riešenie problematiky jednotlivých oblastí rodinného práva (výživné, výkon rozhodnutia, kolízny opatrovník).
V novembri a decembri 2022 sa uskutočnili workshopy pre všetkých vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov z odboru psychológie zamerané na komunikačné zručnosti ako Asertivita, Riešenie konfliktov a Komunikácia. Workshopy boli naďalej realizované psychológmi zo Slovenskej komory psychológov a týkali sa Vývinovej psychológie, Súdneho znalectva a Základov krízovej intervencie.
2023
V mesiacoch január a február 2023 sa za účelom zvyšovania odborných kompetencií uskutočnili workshopy vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov so psychologickým vzdelaním v rámci SR na tému: ,,Koordinácia procesných postupov zameraných na dosiahnutie zmierneho riešenia v rodinnoprávnych sporoch“, ktoré na KS Prešov, KS Žilina a na MS SR zabezpečila JUDr. Renáta Dolanská, advokátka a mediátorka.
Workshop bol zameraný na postup súdu pri dosahovaní zmierneho riešenia rodinnoprávnych sporov s ohľadom na špecifiká poručenských sporov a rodinnoprávnej agendy, potenciál, kompetencie a hranice pôsobnosti jednotlivých profesií zapojených do riešenia rodinnoprávnych sporov. V priebehu workshopu boli realizované so zúčastnenými interaktívne cvičenia zamerané na nácvik základných komunikačných a facilitačných zručností potrebných k výkonu činnosti vyššieho súdneho úradníka – koordinátora a špecialistu so psychologickým vzdelaním.
Vo februári 2023 boli zriadené Ministrom spravodlivosti SR pracovné skupiny pre prípravu materiálu „Metodika na potreby a podporu klientov – Rodičovské kompetencie – výživné“ a pre prípravu materiálu „Metodika na potreby a podporu klientov – Participačné práva detí“, do ktorých boli nominovaní aj zástupcovia súdov, Generálnej prokuratúry SR, akademickej obce (právnických fakúlt), ale aj zástupcovia MPSVaR, ÚPSVaR SR, Úradu komisára pre deti.
V marci 2023 sa uskutočnilo pracovné stretnutie vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov so psychologickým vzdelaním k téme uplatňovania multidisciplinárneho prístupu riešenia vecí v rodinnoprávnej agende na súdoch SR. Obsahom pracovného stretnutia boli aktuálne témy súvisiace s vypracovaním jednotlivých koncepčných a analytických metodických pokynov, a to výživné, participačné práva dieťaťa, poskytovaná odborná pomoc na jednotlivých súdoch.
V máji 2023 sa uskutočnila konferencia pre rodinnoprávnych sudcov pôsobiacich na jednotlivých súdoch Slovenskej republiky s názvom ,,Reforma procesov v rodinnoprávnej agende“. Konferencia bola zameraná na aktuálne otázky, resp. problémy týkajúce sa právnych inštitútov výživného rodičov k deťom, participačných práv detí a postavenia kolízneho opatrovníka v súvislosti s vypracovaním metodík: ,,Metodika na potrebu a podporu klientov – participačné práva detí“ a ,,Metodika na potrebu a podporu klientov – Rodičovské kompetencie – Výživné“, kde svoje príspevky prezentovali jednotliví členovia pracovných skupín, zástupcovia MS SR, rodinnoprávnych sudcov, akademickej obce, Generálnej prokuratúry SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
V máji a v júni 2023 prebiehali workshopy realizované Slovenskou komorou psychológov pre vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov so psychologickým vzdelaním na tému ,,Zvládanie záťažových situácií a self – manažment“, ktoré boli zamerané na zvládanie stresu a záťaže, ktorými sú vyšší súdni úradníci – koordinátori a špecialisti so psychologickým vzdelaním vystavení pri jednotlivých informatívnych stretnutiach s rodičmi.
V dňoch 23.-24.10.2023 sa v Bratislave uskutočnila záverečná konferencia k projektu s názvom ,,Nové reformné prístupy v rodinnoprávnej agende“. Na konferencii vystúpil Jurgen Rudolph, emeritný sudca, zakladateľ ,,Cochemského modelu“ v Spolkovej republike Nemecko, ktorým sme sa inšpirovali v Slovenskej republike pri zavádzaní multidisciplinárneho prístupu na súdoch. Na konferencii vystúpili poručenskí sudcovia z Českej republiky (Mgr. Jana Provazníková, JUDr. Pavel Kotrady), ktorí oboznámili zúčastnených so situáciou v rodinnoprávnej agende na ich súde a s ich skúsenosťami. Ďalej na konferencii prezentovali svoje príspevky jednotliví odborníci zaoberajúci sa ochranou práv detí, ako Komisár pre deti (Prof. MUDr. Jozef Mikloško, PhD.), Verejný ochranca práv (JUDr. Róbert Dobrovodský, PhD.), jednotliví poručenskí sudcovia, vyšší súdni úradníci – koordinátori, špecialisti so psychologickým vzdelaním, ktorí informovali prítomných o svojich skúsenostiach a pozitívach v nadväznosti na zavedenie multidisciplinárneho prístupu na súdoch, ako aj zástupcovia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva spravodlivosti SR. Prítomní boli zároveň informovaní o metodických, koncepčných a analytických materiáloch, ktoré sú pripravené, resp. sa pripravujú v rámci projektu.