Implementácia opatrení na podporu reformy štruktúry a optimalizácie procesov v rodinnoprávnej agende

Podpora a ochrana práv dieťaťa je jedným z cieľov EÚ, a preto sa Ministerstvo spravodlivosti SR v rámci operačného programu Efektívna verejná správa zapojilo do národného projektu „Implementácia opatrení na podporu reformy štruktúry a optimalizácie procesov v rodinnoprávnej agende“.
Na dvanástich pilotných súdoch v SR ministerstvo v priebehu rokov 2018 – 2020 overovalo nové postupy využitia tzv. multidisciplinárneho prístupu súdu a jednotlivých subjektov, ktoré sa podieľajú na riešení rodičovských konfliktov. Už od októbra 2020 ministerstvo organizovalo školenia špecializovaných vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a sudcov, kde sa tento multidisciplinárny prístup v rodinnej agende overoval.
Hlavným cieľom projektu je zavedenie a overovanie použiteľnosti sociálnych inovácií v rodinnoprávnej agende – implementácia vhodných podmienok pre rodinnoprávnu agendu na všetkých súdoch SR, vytvorenie dôslednejších procesnoprávnych základov a zjednotenie postupu v celoslovenskom rozsahu s rešpektom k regionálnym odlišnostiam a následné zverejnenie a evaluácia dát z celoslovenského overovania.
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú sumu 4 606 794,24 EUR. Miesto realizácie projektu je celé územie Slovenskej republiky.
Informácie o Operačnom programe Efektívna verejná správa nájdete na: http://www.reformuj.sk/
Míľniky projektu
Začiatok realizácie projektu
Počas prijímania jednotlivých pracovníkov a odborného tímu MS SR sa vypracovali jednotné metodiky práce daných pracovníkov podľa jednotlivých oblastí so zameraním na potreby klienta, ktoré sa budú aplikovať v praxi.
Boli navrhnuté spôsoby spolupráce s dôležitými inštitúciami v jednotlivých lokalitách, ako aj lokálnymi autoritami v rámci potrieb klienta, ktorých služby môže klient využívať.
Implementácia inovovaných postupov prebieha do praxe formou seminárov a workshopov, ktoré účastníkom prinášajú praktické know-how a sú určené zástupcom profesií a inštitúcií, ktorí sú účastníkmi na interdisciplinárnom konaní.
V októbri 2022 prebehol workshop koordinátorov (špecialista so psychologickým vzdelaním) Krajských súdov SR a vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov (VSÚ) Okresných súdov SR v rámci projektu, ktoré bolo realizované Slovenskou komorou psychológov. Na workshope si účastníci prehĺbili komunikačné a sociálne zručností, ako aj spôsoby riešenia konfliktov, požiadaviek a potrieb účastníkov konania.
V novembri bola zrealizovaná konferencia pre rodinnoprávnych sudcov pôsobiacich na jednotlivých súdoch Slovenskej republiky s názvom ,,Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu“.
Konferencia sa venovala aktuálnym problémom v rámci rodinnoprávnej agendy z pohľadu implementácie novej súdnej mapy, podmienkam pre rodinnoprávnu agendu na novovznikajúcich súdoch, zmenám v Zákone o rodine a Civilnom mimosporovom poriadku účinnými od 01.01.2023, ale aj skúsenostiam z aplikačnej praxe súdov v oblasti rozsudkov týkajúcich sa maloletých detí, právnej úpravy výživného, striedavej starostlivosti a pod.
Na konferencii bolo zisťované, aké témy je do budúcna potrebné riešiť v rodinnoprávnej agende za účelom čoho budú vytvorené aj pracovné komisie zástupcov sudcov, MS SR, resp. ďalších na riešenie problematiky jednotlivých oblastí rodinného práva (výživné, výkon rozhodnutia, kolízny opatrovník).
V novembri a decembri 2022 sa uskutočnili workshopy pre všetkých vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov z odboru psychológie zamerané na komunikačné zručnosti ako Asertivita, Riešenie konfliktov a Komunikácia. Workshopy boli naďalej realizované psychológmi zo Slovenskej komory psychológov a týkali sa Vývinovej psychológie, Súdneho znalectva a Základov krízovej intervencie.
Workshop bol zameraný na postup súdu pri dosahovaní zmierneho riešenia rodinnoprávnych sporov s ohľadom na špecifiká poručenských sporov a rodinnoprávnej agendy, potenciál, kompetencie a hranice pôsobnosti jednotlivých profesií zapojených do riešenia rodinnoprávnych sporov. V priebehu workshopu boli realizované so zúčastnenými interaktívne cvičenia zamerané na nácvik základných komunikačných a facilitačných zručností potrebných k výkonu činnosti vyššieho súdneho úradníka – koordinátora a špecialistu so psychologickým vzdelaním.
Vo februári 2023 boli zriadené Ministrom spravodlivosti SR pracovné skupiny pre prípravu materiálu „Metodika na potreby a podporu klientov – Rodičovské kompetencie – výživné“ a pre prípravu materiálu „Metodika na potreby a podporu klientov – Participačné práva detí“, do ktorých boli nominovaní aj zástupcovia súdov, Generálnej prokuratúry SR, akademickej obce (právnických fakúlt), ale aj zástupcovia MPSVaR, ÚPSVaR SR, Úradu komisára pre deti.
V marci 2023 sa uskutočnilo pracovné stretnutie vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov so psychologickým vzdelaním k téme uplatňovania multidisciplinárneho prístupu riešenia vecí v rodinnoprávnej agende na súdoch SR. Obsahom pracovného stretnutia boli aktuálne témy súvisiace s vypracovaním jednotlivých koncepčných a analytických metodických pokynov, a to výživné, participačné práva dieťaťa, poskytovaná odborná pomoc na jednotlivých súdoch.
V máji 2023 sa uskutočnila konferencia pre rodinnoprávnych sudcov pôsobiacich na jednotlivých súdoch Slovenskej republiky s názvom ,,Reforma procesov v rodinnoprávnej agende“. Konferencia bola zameraná na aktuálne otázky, resp. problémy týkajúce sa právnych inštitútov výživného rodičov k deťom, participačných práv detí a postavenia kolízneho opatrovníka v súvislosti s vypracovaním metodík: ,,Metodika na potrebu a podporu klientov – participačné práva detí“ a ,,Metodika na potrebu a podporu klientov – Rodičovské kompetencie – Výživné“, kde svoje príspevky prezentovali jednotliví členovia pracovných skupín, zástupcovia MS SR, rodinnoprávnych sudcov, akademickej obce, Generálnej prokuratúry SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
V máji a v júni 2023 prebiehali workshopy realizované Slovenskou komorou psychológov pre vyšších súdnych úradníkov – koordinátorov a špecialistov so psychologickým vzdelaním na tému ,,Zvládanie záťažových situácií a self – manažment“, ktoré boli zamerané na zvládanie stresu a záťaže, ktorými sú vyšší súdni úradníci – koordinátori a špecialisti so psychologickým vzdelaním vystavení pri jednotlivých informatívnych stretnutiach s rodičmi.