Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​Ministerka spravodlivosti na Konferencii advokátov 2021

    Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes vystúpila na Konferencii advokátov 2021. V príhovore sa dotkla otázky zodpovednosti štátu pri nastavovaní právnych mechanizmov, aby v prípade, že dôjde k vážnym pochybeniam v advokácii, ktoré krivia spravodlivosť, došlo k náprave a k vyvodeniu zodpovednosti. V tejto veci sa ministerka spravodlivosti obrátila a požiadala o stanovisko aj Benátsku komisiu. Zároveň jej pri tejto príležitosti položila aj druhú otázku, rovnako súvisiacu s kvalitou. A síce, či potenciálne k vyššej kvalite poskytovania právnych služieb nevedie cesta cez otvorenie tohto priestoru pre viaceré stavovské organizácie.

    Úplné znenie príhovoru ministerky spravodlivosti M. Kolíkovej:

    Vážené dámy, vážení páni,

    ďakujem za možnosť aj osobne vystúpiť na Konferencii advokátov.

    Mám rada advokáciu, pretože poskytuje právnikom priestor pre zabezpečenie prístupu k spravodlivosti v celej svojej šírke.

    Advokácia je úplne kľúčová pre fungovanie právneho štátu, pretože vyvažuje postavenie tých, ktorí čelia neprávosti.

    Každý by mal mať prístup ku kvalitnej právnej pomoci a určite by štát nemal mať možnosť zasahovať do obsahu zastupovania klienta.

    Kvalita výkonu advokácie u každého advokáta tak ako je dosahovaná, je v zásade v rukách Slovenskej advokátskej komory a jej členov a členiek. Je ale samozrejme na mieste pýtať sa aj to,  aká je zodpovednosť štátu nastaviť právne mechanizmy tak, aby v prípade, že dôjde k vážnym pochybeniam v advokácii, ktoré krivia spravodlivosť, došlo k náprave a k vyvodeniu zodpovednosti.

    Pri hľadaní odpovede na túto otázku bolo zrejmé, že v dialógu so Slovenskou advokátskou komorou sme nemali úplnú zhodu. Preto som sa  v nejakej fáze dialógu obrátila aj na Benátsku komisiu, aby sme danú odpoveď dostali. Pretože kľúčom pre nás je, že na jednej strane tu má byť nezávislá advokácia a štát nesmie zasahovať do obsahu poskytovania právnych služieb, do advokátskej taktiky, ale na druhej strane je legitímne pýtať sa, aký mechanizmus pre vyvodzovanie zodpovednosti v prípade pochybení je na mieste a v akej miere má mať verejná moc možnosť kontrolovať daný mechanizmus.

    A to je presne to, s čím sme sa obrátili na Benátsku komisiu.

    Druhá otázka, ktorú sme sa Benátskej komisie pri tejto príležitosti spýtali, tiež súvisí s kvalitou. A síce, či potenciálne k vyššej kvalite poskytovania právnych služieb, a to aj na pozadí zmien v právnických povolaniach súvisiacich s rozvojom technológií a spoločenskými premenami, nevedie cesta cez otvorenie tohto priestoru pre viaceré stavovské organizácie.

    Bez toho, aby sme to akokoľvek uzatvárali. Bez toho, aby som k tomu mala nejakú odpoveď, alebo osobitný úmysel. Tá otázka skutočne vychádza len z toho, že rozmýšľame nad tým, čo je účinný mechanizmus pri dohľade nad kvalitou advokácie, na ktorej mi osobitne záleží. Osobitne aj tým, že som advokátka a viem, aké je to dôležité. Viem, aké dôležité je byť nezávislý.

    Na druhej strane je ale rovnako dôležité, aby, bohužiaľ, pre prípad niektorých kolegov a kolegýň, tu boli účinné mechanizmy, vďaka ktorým dôjde k účinnému vyvodeniu zodpovednosti v prípade, ak niekto pochybí. Inak robia zlé meno celej advokácii ako povolaniu. Nijako nespochybňujem Slovenskú advokátsku komoru v otázke vyvodzovania zodpovednosti. Ale tak, ako sme sa rozhodli pri iných právnických profesiách trochu posilniť postavenie štátu, cez nastavenie novej formy verejného dohľadu, tak je na mieste otázka, či aj tu nie je tento priestor. Osobitne, ak sa do budúcna bavíme, že aj slovenskí advokáti okrem toho, že momentálne riešia autorizáciu podpisov, potenciálne budú mať aj iný priestor pri zápisoch do obchodného registra, a teda či nie je na mieste zvažovať, že ten štát by tu mal mať väčší priestor dohľadu nad kvalitou výkonu advokácie. Nič viac a nič menej.

    Som otvorená akejkoľvek odpovedi od Benátskej komisie. Pretože ako ministerka spravodlivosti by som mala byť v tomto nad vecou a mala by som samozrejme v plnosti rešpektovať aj vyjadrenie takéhoto vážneho medzinárodného orgánu, na ktorý sme sa obrátili.

    Vážené dámy, vážení páni,

    ďakujem ešte raz za príležitosť tu vystúpiť a takto sa vám prihovoriť. A vnímam to aj v spojení s krízou dôvery v justičný systém, v ktorej sa dnes nachádzame. Myslím si, že advokátov nemožno oddeliť od ostatných právnických profesií a justičného systému ako takého. Takže keď celú túto oblasť postihla kríza dôvery, tak to dopadá v nejakej miere, či chceme alebo nie, a či je to spravodlivé alebo nespravodlivé, na všetkých nás – právnikov. Čiže tá výzva, veľká výzva prinavrátiť dôveru v justičný systém ako taký, v rovnakej miere padá aj na advokátsky stav. A ja verím, že aj s Vašim pričinením a prístupom sa to bude dariť. Potrebujeme kvalitnú a dôveryhodnú advokáciu, pretože je to základný pilier prístupu ľudí k spravodlivosti. Ďakujem za všetku Vašu prácu v prospech zákonnosti a spravodlivosti a želám vám ešte krásny priebeh konferencie.


    1.jpg