Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Odborníci diskutovali na pôde MS SR na tému nenávistných prejavov

    Dnes sa na pozvanie ministra spravodlivosti Viliama Karasa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu. Odborníci z viacerých úradov sa stretli na pôde Ministerstva spravodlivosti aby diskutovali o aktuálnom nastavení trestného práva a aby si vymenili skúsenosti nielen v oblasti prevencie extrémizmu.

    Ministerstvo spravodlivosti sa ako gestor trestnej politiky štátu zaoberá problematikou extrémizmu a osobitne nenávistných prejavov v spoločnosti, ktorých aktuálny rozsah a závažnosť si vyžaduje osobitnú pozornosť a komplexný prístup. Za účasti štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Petra Sepešiho a štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Edity Pfundtner sa okrúhleho stola zúčastnilo viac ako 30 odborníkov na extrémizmus z najdôležitejších inštitúcii, akademickej sféry i mimovládneho sektora.

    „Ďakujem všetkým, že prijali pozvanie na toto úvodné stretnutie. Zazneli na ňom cenné podnety a bolo jednoznačne cítiť, že tu je dobrá vôľa riešiť problémy pomocou otvoreného dialógu a vzájomnej spolupráce. Zhodli sme sa na potrebe ďalšej nadrezortnej spolupráce a verím, že z tejto spolupráce vzídu dobré riešeania,“ povedal minister spravodlivosti V. Karas.

    Odborníci z iných ministerstiev, (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu; Ministerstvo vnútra; Ministerstvo kultúry), orgánov činných v trestnom konaní (Policajný zbor SR, Národná kriminálna agentúra, Úrad špeciálnej prokuratúry, Generálna prokuratúra), akademickej oblasti (Univerzita Komenského v Bratislave, Justičná akadémia, Paneurópska Vysoká Škola v Bratislave) či súdnictva (Špecializovaný trestný súd v Pezinku, Najvyšší súd SR) spolu diskutovali o viacerých aspektoch potrebných pri prevencii extrémizmu, najväčších prekážkach stojacich pri kvalifikácií trestných činov a priestupkov, či každodenných problémoch pri implementácií prostriedkov, ktoré v súčasnosti poskytuje trestné právo.

    Viacerí účastníci sa zhodli na potrebe posilnenia prevencie vrátane lepšej spolupráce so školskými zariadeniami. Takisto nastal konsenzus pri téme posilnenia využívania služieb probačných a mediačných úradníkov. Konkrétne riešenia budú pripravované na ďalších pracovných stretnutiach, ktoré koordinuje štátny tajomník Peter Sepeši.

    Bolo dôležité na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť sa v kruhu expertov nad tým, čo sa dá robiť inak alebo lepšie. Účastníci diskusie jednotlivých rezortov si spoločne dotvorili prierezový obraz o stave problematiky nenávistných prejavov v spoločnosti a možnostiach aktívneho vplyvu štátu. Sociálny problém nenávistných prejavov sa nevyrieši zo dňa na deň. Je to úloha pre celú spoločnosť, komunity, školy, rodiny. Úlohou štátu je, aby v spolupráci s expertmi vytvoril dlhodobý systém aktívnej pomoci a podpory pri identifikácii a eliminácii tohto fenoménu pre rodičov, učiteľov, vychovávateľov, sociálnych pracovníkov, policajtov, probačných a mediačných úradníkov, prokurátorov i sudcov.” dodáva štátny tajomník Peter Sepeši.

    minister spravodlivosti V. Karas so štátnymi tajomníkmi Petrom Sepešim a Editou Pfundtner
    Okrúhly stôl