Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Tlačové správy
  3. Nová riaditeľka Centra právnej pomoci

Nová riaditeľka Centra právnej pomoci

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes predstavila novú riaditeľku Centra právnej pomoci. V nedávnom výberovom konaní na túto pozíciu uspela Zuzana Števulová, ktorá sa onedlho ujme svojej funkcie.

JUDr. Zuzana Števulová má dlhoročné skúsenosti v oblasti právneho poradenstva, či už v rámci Ligy za ľudské práva, kde pôsobila, ale rovnako aj v iných inštitúciách, organizáciách, v ktorých sa venovala azylovému právu, integračnej politike, vedeniu projektov.

Veľmi sa teším, že to môžem byť ja, kto môže uviesť novú riaditeľku Centra právnej pomoci, keďže si ešte pamätám, že v roku 2006 som začínala ako prvá riaditeľka centra a považujem centrum za veľmi dôležitú organizáciu, ktorú Slovensko má a nemá ju každá krajina ani v rámci EÚ. Je veľmi dôležité aj dnes, že takúto inštitúciu máme,“ uviedla ministerka spravodlivosti M. Kolíková.

Pred piatimi rokmi sa rozšírila pôsobnosť centra o agendu osobného bankrotu, vďaka ktorému je pre ľudí jednoduchšie vymaniť sa z tzv. „dlhovej pasce“. Je to práve centrum, ktoré sprevádza ľudí celým procesom osobného bankrotu a táto agenda sa pre centrum stala najväčšou. Význam centra sa ukázal aj po ruskej agresii na Ukrajine. Centrum sa od prvého dňa veľmi aktívne zapojilo do poskytovania pomoci ľuďom z Ukrajiny. Zamestnanci Centra právnej pomoci zriadili v spolupráci s Ligou za ľudské práva infolinku, na ktorej poskytujú informácie v rôznych oblastiach života týkajúceho sa ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny (pobyt, práca, školy a pod.). Zamestnanci centra sa aktívne zapojili aj v infopointoch a vo veľkokapacitných asistenčných centrách, kde poskytujú dôležité informácie utečencom o možnostiach riešenia ich dočasnej situácie a zároveň pomáhajú s elektronickou predregistráciou na dočasné útočisko.

„Aj preto som veľmi rada, že novou riaditeľkou Centra právnej pomoci bude Zuzana Števulová, ktorá k nám prichádza z Ligy za ľudské práva, čo bola organizácia, ktorá pomohla centru naštartovať veľkú spoluprácu pri poskytovaní právnej pomoci utečencom z Ukrajiny,“ uzatvorila ministerka M. Kolíková.

„Veľmi si vážim dôveru, ktorú mám od ministerky spravodlivosti, ktorá je zakladateľkou a prvou riaditeľkou Centra právnej pomoci. Aj pre mňa je centrum výnimočným projektom na Slovensku aj v širšom európskom priestore. Súvisí pre mňa s právom každého na prístup k účinnej spravodlivosti, ale aj k právu na rovnosť a ľudskú dôstojnosť, keďže centrum je v podstate zhmotnením týchto princípov, lebo umožňuje ľuďom, ktorí by si to inak nemohli dovoliť, mať prístup ku kvalitnej právnej pomoci. A v tomto odkaze chcem určite pokračovať,“ povedala Z. Števulová.

Ako ďalej uviedla, jej záujmom je pokračovať v rozvíjaní činnosti Centra právnej pomoci, a to v nadväznosti na aktuálnu situáciu najmä pri poskytovaní právnej pomoci a právnych informácií ľuďom, ktorí k nám utekajú z Ukrajiny, ale takisto aj pri zlepšovaní poznateľnosti Centra právnej pomoci, pri nastavovaní spolupráce s advokátmi a advokátkami, a takisto by chcela prispieť k tomu, aby Centrum právnej pomoci viac začalo spolupracovať s rôznymi organizáciami v mimovládnom priestore, aby bolo bližšie k rôznym komunitám na Slovensku, ktoré jeho pomoc potrebujú.

Nová riaditeľka CPP Zuzana Števulová s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou