Európska prokuratúra vydala prvú výročnú správu o svojej činnosti za rok 2021: Za prvých 7 mesiacov svojej činnosti vyšetrovala prípady, kde hodnota celkovej odhadovanej škody na rozpočte EÚ predstavuje 5,4 miliardy EUR
Európska prokuratúra (EPPO) pred niekoľkými dňami zverejnila svoju prvú správu o činnosti od začiatku fungovania úradu v Luxemburgu v júni 2021. V kapitole venovanej Slovenskej republike sa z údajov k 31. decembru 2021 dozvedáme, že najčastejším typom trestného činu na Slovensku je podvod s výdavkami nesúvisiacimi s verejným obstarávaním a že odhadovaná celková škoda je 80,4 milióna EUR. Tento report ako aj aktuálne výzvy a činnosť EPPO na území SR budú predmetom plánovaného stretnutia ministerky spravodlivosti s európskou prokurátorkou Laurou Kövesi budúci týždeň.
Údaje za Slovenskú republiku sú dostupné v tomto dokumente.
Vo výročnej správe EPPO informuje o jej organizácii a fungovaní (o činnosti kolégia, stálej komory, jednotky na podporu Kolégia, o systéme pre správu prípadov a IT, o ľudských zdrojoch, o finančných zdrojoch a ich riadení, o transparentnosti a vzťahoch so širokou verejnosťou a tlačou, o činnosti právnej služby a pod.) a o operáciách EPPO podľa zúčastnených členských štátov, trestných činov, zaistení, počtu obvinení a iných kľúčových údajov.
V správe sa uvádzajú napríklad aj tieto kľúčové údaje platné k 31. decembru 2021:
- 2832 spracovaných správ o trestnej činnosti;
- 576 začatých vyšetrovaní od 1. júna 2021;
- 515 aktívnych vyšetrovaní k 31. decembru 2021;
- 5,4 miliardy EUR celkovej odhadovanej škody v rámci aktívnych vyšetrovaní;
- 147,3 milióna EUR v zaisteniach, čo je trojnásobok rozpočtu Európskej prokuratúry na rok 2021;
- 95 vymenovaných európskych delegovaných prokurátorov, ktorí pracujú v 35 úradoch EPPO v 22 zúčastnených členských štátoch;
- 122 zamestnancov v centrále v Luxemburgu.
Z 515 aktívnych vyšetrovaní boli najčastejšími druhmi trestných činov, ktoré ovplyvňujú rozpočet EÚ, identifikované tieto:
Podvody v súvislosti s výdavkami nesúvisiacimi s verejným obstarávaním (31,8 %): použitie alebo predloženie nepravdivých, nesprávnych alebo neúplných vyhlásení alebo dokumentov, bežné pri poľnohospodárskych dotáciách.
Podvody v súvislosti s príjmami plynúcimi z vlastných zdrojov DPH (17,6 %): kolotočové podvody, podvody s DPH prostredníctvom chýbajúcich obchodníkov a podvody s DPH spáchané v rámci zločineckej organizácie.
Podvody v súvislosti s príjmami inými ako príjmy z DPH (13,4 %): podvody s colnými a antidumpingovými clami.
Podvody v súvislosti s výdavkami súvisiacimi s verejným obstarávaním (11,2 %): použitie alebo predloženie nepravdivých, nesprávnych alebo neúplných výkazov alebo dokumentov, najmä v programoch rozvoja stavebníctva, odpadov, technológií a ľudských zdrojov.
Korupcia (4 %): aktívna a pasívna korupcia verejných činiteľov.
Poslaním EPPO je vyšetrovanie, trestné stíhanie a súdne stíhanie trestných činov proti finančným záujmom EÚ.
Aby sa umožnila rýchlejšia výmena informácií, EPPO podpísala pracovné dohody s Európskou komisiou, Eurojustom, Europolom, OLAF-om, Európskym dvorom audítorov, Európskou investičnou bankou a Európskym investičným fondom.
Dánsko, Maďarsko, Írsko, Poľsko a Švédsko sa EPPO nezúčastňujú. V roku 2021 bolo týchto päť členských štátov zapojených do 48 prípadov EPPO. Spolupráca so Švédskom prebieha bez problémov z dôvodu príslušných právnych predpisov EÚ o justičnej spolupráci v trestných veciach. Pracovná dohoda s Úradom generálneho prokurátora Maďarska bola podpísaná v apríli 2021. Dánske aj írske orgány však stále potrebujú čas na interné konzultácie a rokovania o pracovnej dohode s Národnou prokuratúrou Poľska boli neúspešné.
Pokiaľ ide o tretie krajiny, EPPO iniciovala rokovania s cieľom uzavrieť pracovné dohody s príslušnými orgánmi Spojených štátov amerických a Ukrajiny.
Výročná správa EPPO je dostupná na tomto odkaze.
Podrobnejšie štatistiky podľa zúčastnených členských štátov sú k dispozícii tu.