Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Ministerka vo Francúzsku o súdnej mape, správnom súdnictve aj väzenstve

    Paríž. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na pozvanie francúzskeho ministra spravodlivosti navštívila Paríž. S predsedom tamojšieho mestského súdu diskutovala o súdnej mape, keďže aj Francúzsko si prešlo reorganizáciou súdov, priebežne v nej pokračuje a práve predseda tohto súdu stál pri uvedenej reforme. Na návšteve Štátnej rady, ktorá je istou dvojičkou k nášmu novému Najvyššiemu správnemu súdu, prebrala fungovanie správneho súdnictva v oboch krajinách a dohodla ďalšiu spoluprácu týchto inštitúcií. Okrem toho navštívila aj Parížsku väznicu La Santé a napokon absolvovala bilaterálne stretnutie s francúzskym ministrom spravodlivosti, s ktorým diskutovala výzvy a skúsenosti pri reformách v oblasti súdnictva a väzenstva.​

    Teším sa, že hneď moja prvá návšteva bola na mestskom súde v Paríži, ktorý vznikol spojením 26 súdov s vyše 300 sudcami na jednom mieste a znamená špecializáciu pre sudcov, kvalitné podmienky pre ľudí v justícii aj pre účastníkov. Som rada, že som sa mohla stretnúť a rozprávať sa s predsedom tohto súdu p. Stéphanom Noëlom, ktorý bol priamo pri reformách súdnej mapy vo Francúzsku v rokoch 2007-2008. Pochopila som, že aj u nich to bolo ťažké, ale pre justíciu je dôležité, aby tá reforma bola úspešná. Vážim si slová podpory francúzskeho kolegu. Verím, že aj u nás sa to podarí a budem sa držať kréda, ktoré mi pán predseda Parížskeho mestského súdu v tejto súvislosti odporučil: Nevzdať sa a vydržať, vydržať, vydržať,“ uviedla ministerka spravodlivosti M. Kolíková.

    Mestský súd v Paríži (Tribunal judiciaire de Paris) je jurisdikciou s najväčším nápadom vecí vo Francúzsku. Pracuje na ňom spolu vyše 530 sudcov a prokurátorov a 950 ostatných justičných úradníkov. Celonárodnú kompetenciu má pri zločinoch proti ľudskosti a pri vojnových zločinoch, pri trestných činoch a prečinoch spáchaných francúzskymi ozbrojenými silami mimo francúzskeho územia v čase mieru, pri trestných činoch korupcie a daňových podvodoch a pri terorizme. Zdieľanú celonárodnú kompetenciu má pri organizovanom zločine, kybernetickej kriminalite a nenávistných prejavoch na internete.

    Návšteva Paríža pokračovala stretnutím s podpredsedom Štátnej rady Francúzska p. Brunom Lasseom. Štátna rada je istou dvojičkou k nášmu Najvyššiemu správnemu súdu, avšak okrem pôsobnosti v oblasti správneho súdnictva vydáva napríklad aj stanoviská k návrhom vládnych zákonov. Jej predsedom je formálne predseda vlády, prípadne jej môže predsedať aj minister spravodlivosti, reálne ju však riadi podpredseda Štátnej rady, s ktorým ministerka spravodlivosti rokovala aj za účasti podpredsedu nášho Najvyššieho správneho súdu Mariánom Trenčanom.

    Som veľmi rada, že s pánom Lasserom sme si vzájomne vymenili poznatky ohľadne nášho Najvyššieho správneho súdu a Štátnej rady. Pán podpredseda ocenil náš zámer zriadiť na Slovensku správne súdy prvého stupňa, ktoré sú dôležité pri riešení sporov občanov so štátom. Teším sa, že nám ponúkol vzájomnú spoluprácu aj pokiaľ ide o stáže a vzdelávanie pre sudcov, sudkyne nášho Najvyššieho správneho súdu,“ poznamenala ministerka spravodlivosti M. Kolíková.

    Vďaka návšteve parížskej väznice La Santé vznikol zasa priestor na diskusiu a porovnanie podmienok vo väzenstve u nás a vo Francúzsku. Parížska väznica je poslednou väznicou vo vnútri mesta. V poslednom období prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá prebiehala 4 roky a stála 180 miliónov eur. Pracuje v nej okolo 380 strážcov a je zabezpečená 700 kamerami. 

    Som rád, že som mohol vidieť novú väznicu, ktorá prešla rekonštrukciou a napĺňa všetky atribúty, ktoré sa snažíme aj my v novej koncepcii väzenstva naplniť a priblížiť sa tak vyspelej Európe,“ uviedol pri tejto príležitosti generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže, Róbert Mudronček, ktorý sa na návšteve zúčastnil.

    V rámci vzájomnej výmeny bolo tiež zrejmé, že nastavenie právneho poriadku k právam odsúdených aj obvinených je tu voľnejšie ako na Slovensku a som preto veľmi rada, že týmto smerom sa uberáme aj pri aktuálnej tvorbe právnych úprav, ktoré súvisia s výkonom väzby a výkonom trestu odňatia slobody. Dúfam, že aj tu bude pokračovať spolupráca medzi naším väzenstvom a väzenstvom vo Francúzsku,“ doplnila ministerka spravodlivosti M. Kolíková.

    Návšteva Paríža vyvrcholila bilaterálnym rokovaním s francúzskym ministrom spravodlivosti Éricom Dupond-Morettim. Témou boli reformy v oblasti justície, ale aj väzenstva a agenda Európskej únie s ohľadom na blížiace sa francúzske predsedníctvo v Rade EÚ. Diskusia sa zamerala najmä na výmenu skúseností z reformných procesov. Dôvody reforiem, ale aj výzvy, ktorým sa pri nich čelí  sú v mnohom podobné pre obe krajiny či už v oblasti justície alebo väzenstva.  Obe krajiny spájajú pohľady na potrebu naplnenia posilnenia dôvery v justíciu a jej modernizáciu či snaha o humanizáciu podmienok výkonu väzby a trestu odňatia slobody.  Rovnako obaja ministri zhodne vnímajú silnú potrebu reagovať aj na európskej úrovni na nenávistné prejavy na internete.