Ministerka vo Francúzsku o súdnej mape, správnom súdnictve aj väzenstve
„Som veľmi rada, že s pánom Lasserom sme si vzájomne vymenili poznatky ohľadne nášho Najvyššieho správneho súdu a Štátnej rady. Pán podpredseda ocenil náš zámer zriadiť na Slovensku správne súdy prvého stupňa, ktoré sú dôležité pri riešení sporov občanov so štátom. Teším sa, že nám ponúkol vzájomnú spoluprácu aj pokiaľ ide o stáže a vzdelávanie pre sudcov, sudkyne nášho Najvyššieho správneho súdu,“ poznamenala ministerka spravodlivosti M. Kolíková.
Vďaka návšteve parížskej väznice La Santé vznikol zasa priestor na diskusiu a porovnanie podmienok vo väzenstve u nás a vo Francúzsku. Parížska väznica je poslednou väznicou vo vnútri mesta. V poslednom období prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá prebiehala 4 roky a stála 180 miliónov eur. Pracuje v nej okolo 380 strážcov a je zabezpečená 700 kamerami.
„Som rád, že som mohol vidieť novú väznicu, ktorá prešla rekonštrukciou a napĺňa všetky atribúty, ktoré sa snažíme aj my v novej koncepcii väzenstva naplniť a priblížiť sa tak vyspelej Európe,“ uviedol pri tejto príležitosti generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže, Róbert Mudronček, ktorý sa na návšteve zúčastnil.
„V rámci vzájomnej výmeny bolo tiež zrejmé, že nastavenie právneho poriadku k právam odsúdených aj obvinených je tu voľnejšie ako na Slovensku a som preto veľmi rada, že týmto smerom sa uberáme aj pri aktuálnej tvorbe právnych úprav, ktoré súvisia s výkonom väzby a výkonom trestu odňatia slobody. Dúfam, že aj tu bude pokračovať spolupráca medzi naším väzenstvom a väzenstvom vo Francúzsku,“ doplnila ministerka spravodlivosti M. Kolíková.
Návšteva Paríža vyvrcholila bilaterálnym rokovaním s francúzskym ministrom spravodlivosti Éricom Dupond-Morettim. Témou boli reformy v oblasti justície, ale aj väzenstva a agenda Európskej únie s ohľadom na blížiace sa francúzske predsedníctvo v Rade EÚ. Diskusia sa zamerala najmä na výmenu skúseností z reformných procesov. Dôvody reforiem, ale aj výzvy, ktorým sa pri nich čelí sú v mnohom podobné pre obe krajiny či už v oblasti justície alebo väzenstva. Obe krajiny spájajú pohľady na potrebu naplnenia posilnenia dôvery v justíciu a jej modernizáciu či snaha o humanizáciu podmienok výkonu väzby a trestu odňatia slobody. Rovnako obaja ministri zhodne vnímajú silnú potrebu reagovať aj na európskej úrovni na nenávistné prejavy na internete.