Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​Porovnávací prehľad justície od Európskej Komisie: Z pohľadu SR ho možno vnímať skôr pozitívne

    Európska komisia dnes zverejnila Porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície na rok 2021 (Justice Scoreboard). Justice Scoreboard na rok 2021 možno hodnotiť z pohľadu SR skôr pozitívne, osobitne v nových skúmaných aspektoch digitalizácie súdnictva. 

    Tohtoročné vydanie Porovnávacieho prehľadu EÚ v oblasti justície je už 9. v poradí a vychádza zo štatistických údajov od roka 2012 do roka 2019  (niekde aj 2020). Toto vydanie je primárne aktualizáciou údajov obsiahnutých v minuloročnom prehľade, ale obsahuje aj nové aspekty týkajúce sa najmä digitalizácie justície, nezávislosti sudcov najvyšších súdov, autonómie prokuratúry a nezávislosti advokátov.

    Hlavné závery prehľadu na rok 2021 predstavil komisár pre spravodlivosť Didier Reynders na dnešnej tlačovej konferencii. Závery sú, že trend pozitívneho vývoja v efektívnosti súdnych systémov naďalej pokračuje vo väčšine členských štátov. Aj keď je skoro postihnúť celý rozsah dopadov pandémie Covid-19 na výkon súdnictva, niektoré údaje už umožňujú náhľad na reakciu súdnych systémov na pandémiu. Z údajov týkajúcich sa digitalizácie súdnictva vidno, že väčšina členských štátov umožňuje súdom a prokuratúre využívať rôzne digitálne nástroje, ale existuje tu ešte výrazný priestor na zlepšenie. Zdôraznil, že prehľad neobsahuje žiadne špecifické závery či odporúčania pre členské štáty, ale práve potreba zlepšiť digitalizáciu v oblasti verejného sektora a najmä súdnictva je asi hlavným „odkazom“ tohto prehľadu. Výzvou naďalej zostáva zabezpečenie plnej dôvery občanov v súdne systémy členských štátov.

    Závery Justice Scoreboard na rok 2021 vo vzťahu k SR

    Justice Scoreboard na rok 2021 možno hodnotiť z pohľadu SR skôr pozitívne, osobitne v nových skúmaných aspektoch digitalizácie súdnictva.

    V pomere rozhodnutých vecí k nápadu nových vecí (tzv. clearance rate) v občianskych a obchodných veciach si SR udržala v rámci EÚ prvé miesto z predchádzajúcich rokov, aj keď sa pomer percentuálne znížil zo 130 percent na cca 110, pri započítaní aj správnych vecí SR výrazne klesla v porovnaní so stavom v roku 2018 (na úroveň porovnateľnú s rokom 2012) (grafy 11 a 12). Toto je v dôsledku percentuálneho zníženia aj v oblasti správnych vecí (graf 13). V celkovom počte nerozhodnutých civilných, obchodných a správnych vecí (graf 14) sa SR po miernom zlepšení v roku 2018 dostala na stav porovnateľný s rokom 2017. Z porovnania grafov 15 a 16 vyplýva, že toto zhoršenie je v dôsledku stavu v správnych veciach, kde sa počet nerozhodnutých vecí zvýšil, zatiaľ čo u civilných a obchodných sa znížil.

    V počte sudcov na počet obyvateľov je SR na 12. mieste (graf 32), porovnateľná s Poľskom. SR má siedme najvyššie zastúpenie žien na najvyšších súdoch  (graf 33)  v rámci EÚ (porovnateľne s Maďarskom). Najvyššie zastúpenie majú ženy v Rumunsku a najnižšie v Českej republike.  Z hľadiska objemu rozpočtových prostriedkov vynaložených na súdy v prepočte na obyvateľa je SR (graf 29) na 23. mieste v rámci EÚ, s miernym nárastom v roku 2019 voči roku 2018. Z hľadiska objemu výdavkov na súdnictvo v rámci HDP (graf 30) si SR v roku 2019 polepšila voči roku 2018 (viac ako 0,3 percenta HDP – porovnateľne s IT – najviac investovalo opätovne Bulharsko: 0,7 percenta).

    Pri aspektoch digitalizácie súdnictva je Slovensko v skupine 5 štátov (Česko, Estónsko, Holandsko a Švédsko) s najvyšším počtom bodov, keďže tieto štáty umožňujú využitie rôznych digitálnych aspektov v konaniach v občianskych/obchodných, správnych a trestných veciach (graf 40). Pri využívaní digitálnych nástrojov súdmi a prokuratúrami (graf 41) je SR na 18. mieste v dôsledku výrazného rozdielu vo využívaní týchto nástrojov súdmi a prokuratúrou. Situáciou v súdnictve je SR porovnateľná s Estónskom, ktoré je na prvom mieste v grafe.  Z hľadiska nástrojov digitálnej komunikácie využívaných  súdmi (graf 42) je SR v skupine 15 štátov s maximálnym počtom bodov. V porovnateľnom grafe nástrojov využívaných prokuratúrou je SR na 15. mieste (porovnateľne s Talianskom). Pri využívaní digitálnych riešení umožňujúcich podávanie návrhov a sledovanie priebehu konaní v civilných/obchodných veciach a správnych veciach (graf 44) je SK na 4. mieste (za Estónskom, Lotyšskom a Maďarskom). V porovnateľnom grafe pre trestné konania (graf 45) je SR na 8. mieste. Z hľadiska online prístupu verejnosti k vydaným rozsudkom (graf 46) je SR v skupine 4 štátov s maximálnym počtom bodov (spolu s Estónskom, Lotyšskom a Maďarskom).

    Neuralgickým bodom hodnotenia pre SR zostáva nízke vnímanie nezávislosti súdnictva, kde SR zostala v hodnotení občanov (graf 48) na predposlednom mieste (pred Chorvátskom). V hodnotení firiem (graf 50) však SR postúpila z posledného miesta v minuloročnom prehľade na 24. miesto a „predbehla“ tak Taliansko, Poľsko a Chorvátsko. U občanov došlo k miernemu zlepšeniu hodnotenia v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019.  Hlavné dôvody, ktoré uvádzajú občania a firmy pre svoje  negatívne hodnotenie, sú najmä  vnímaný tlak zo strany vlády či politikov a tlaky zo strany ekonomických a iných špecifických záujmov (grafy 49 a 51).  Napriek trendu zhoršenia vnímania nezávislosti zo strany občanov a firiem až v polovici  členských štátov voči roku 2019 teda v SR došlo skôr k pozitívnemu vývoju.

    Tohtoročný prehľad po prvýkrát uvádza aj údaje o nezávislosti advokátov (graf 58). V tomto prehľade má SR 8 bodov z možných 9 a je na 14. mieste.

    Tlačová správa Európskej komisie (v anglickom jazyku) je dostupná TU


    EU_justice_scoreboard_2021.pdfEU_justice_scoreboard_2021.pdf


    EU_justice_scoreboard_2021_data.pdfEU_justice_scoreboard_2021_data.pdf