M. NOVOTNÝ: Medzinárodnému publiku priblížil reformy z rezortu spravodlivosti
Reformy z rezortu justície dnes predstavil medzinárodnému spoločenstvu štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Novotný. Vo svojom príspevku počas 14. kongresu OSN pre prevenciu kriminality a trestné súdnictvo vyzdvihol zásadné legislatívne zmeny, ktoré Slovensko prijalo v oblasti boja proti korupcii, prinavracania dôvery verejnosti v spravodlivosť a právny štát a zefektívnenia súdnictva.
„Realizovali sme veľkú reformu zaisťovania majetku. Zaviedli sme trestný čin prikrmovania a ohýbania práva. Zriaďujeme Najvyšší správny súd, ktorý bude zároveň aj disciplinárnym súdom pre sudcov a iné právnické profesie,“ predstavil niektoré reformy štátny tajomník Novotný. Zároveň vyzdvihol spoluprácu s Európskou komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ), ktorá pomáha Slovensku aj pri reforme súdnej mapy.
Kongresy OSN pre prevenciu kriminality a trestné súdnictvo predstavujú najväčšie a najrozmanitejšie globálne fórum v oblasti prevencie kriminality a trestného súdnictva. Umožňujú vládam, občianskej spoločnosti, akademickej obci a odborníkom výmenu informácií a najlepších postupov, definujú nové ciele a ovplyvňujú národné politiky v tejto oblasti. Uskutočňujú sa každých päť rokov od roku 1955.
14. Kongres OSN pre prevenciu kriminality a trestné súdnictvo sa mal pôvodne uskutočniť v apríli 2020 v japonskom Kjóte. Pre nepriaznivú pandemickú situáciu sa však uskutočňuje v dňoch 7. až 12. marca 2021, a to prevažne online formou.
Výstupom kongresu bude prijatie deklarácie z Kjóta pre posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti prevencie kriminality, trestného súdnictva a podpory právneho štátu. Slovensko túto deklaráciu podporuje, nakoľko je v súlade so smerovaním SR a EÚ v otázkach prevencie a boja proti kriminalite. Obzvlášť v nej oceňujeme zmienku o opatreniach na odoberanie výnosov z trestnej činnosti prostredníctvom efektívneho vyhľadávania, zaistenia, konfiškácie a navrátenia výnosov z trestnej činnosti, ako aj zavedenie rozsiahlych rámcov pre finančné vyšetrovanie a boj proti praniu špinavých peňazí. Vyzdvihujeme aj navrhované kroky k medzinárodnej spolupráci pri výmene informácií o konečných užívateľoch výhod, či vzájomnej právnej pomoci.