Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​Odštartovali sme zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov

    Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR dnes spustilo zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov a sudkýň na Slovensku. Hlavné ciele projektu „Váženie prípadov“ sú zamerané na dosiahnutie rovnomerného pracovného zaťaženia sudcov krajských a okresných súdov, ako aj zvýšenie transparentnosti a efektívnosti prideľovania personálnych zdrojov a s tým súvisiacich finančných zdrojov pre krajské a okresné súdy.

    Metodika váženia prípadov využíva údaje z merania pracovnej záťaže a zameriava sa na hlavné kategórie sudcovských aktivít ako napr. vedenie pojednávania, príprava na pojednávanie, príprava rôznych druhov súdnych rozhodnutí, administratívne činnosti, či iné sudcovské aktivity, ktoré bezprostredne nesúvisia s prípadom, ktorý im je pridelený na rozhodovanie a pod.

    Vďaka tomuto výskumnému projektu budeme mať k dispozícii konkrétne dáta potrebné pri nastavovaní opatrení a budeme poznať odpovede na otázky typu: O koľko je viac alebo menej časovo náročný jeden typ prípadu v porovnaní s iným? Aký je priemerný čas potrebný na vyriešenie určitého množstva prípadov daného typu? Koľko sudcovského času, resp. koľko sudcov si vyžaduje spracovanie prílevu nových prípadov na daný súd? Ako alokovať financie a pracovnú záťaž tak, aby zohľadňovali náročnosť prípadov?

    Meranie pracovnej záťaže sa robí prostredníctvom zaznamenávania časových úsekov, ktoré sudcovia venujú kľúčovým sudcovským aktivitám na prípadoch v jednotlivých súdnych registroch. Toto meranie realizujú priamo sudcovia, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zapojiť do zberu časových údajov o ich činnosti. Od 21. septembra prešlo školením metodiky zberu 816 sudcov na okresných a krajských súdoch, teda takmer 70 percent aktívnych sudcov. Zbieranie údajov je naplánované do 22. novembra 2020.