Mária Kolíková predstavila plánované zmeny v justícii poslancom Európskeho parlamentu
Plánované reformy v oblasti justície, stav právneho štátu, demokracie a dodržiavania základných ľudských práv, ale aj posun vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej boli hlavné témy videokonferencie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej so skupinou poslancov Európskeho parlamentu. Skupine, ktorú vedie holandská poslankyňa Sophia in ´t Veld a patrí do nej aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík, sa na úvod prihovoril predseda vlády SR Igor Matovič. Premiér europoslancom predstavil zámery vlády v oblasti boja proti korupcii a zároveň vyzdvihol návrh zákona o zaisťovaní majetku. Ten ministerstvo spravodlivosti už predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
Pokiaľ ide o posun vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, prokurátor Juraj Novocký vyjadril presvedčenie, že hlavné pojednávanie sa blíži ku koncu. Sprostredkovateľ vraždy uzatvoril dohodu o vine a treste a svoj 15 ročný trest si už odpykáva. Vrah bol odsúdený na 23 rokov, avšak trest zatiaľ nie je právoplatný (prokurátor sa odvolal, požadujúc 25 ročný trest). Odsúdené boli aj ďalšie osoby, ktoré sa nepriamo podieľali na spáchanom skutku, napríklad formou zabezpečenia zbrane. J. Novocký poslancov takisto ubezpečil, že všetky ďalšie zistenia a trestné stíhania, ktoré z vyšetrovania vraždy vyplynuli, sa vyšetrujú a venuje sa im pozornosť.
Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody bola zriadená pod výborom EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v nadväznosti na vraždu maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia a vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela 26. februára 2018. Misia z Európskeho parlamentu prišla na Slovensko zatiaľ dvakrát – v marci 2018 a vo februári 2019. Jej ďalšia návšteva sa očakáva v septembri tohto roka.