Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​Ministri spravodlivosti EÚ diskutovali o dopadoch pandémie aj extradícii občanov EÚ do tretích krajín

    Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Novotný sa dnes zúčastnil videokonferencie ministrov spravodlivosti členských krajín Európskej únie. Hlavnými témami neformálneho zasadnutia pod taktovkou končiaceho chorvátskeho predsedníctva boli extradície občanov EÚ do tretích štátov, návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o rozhodnom práve pre účinky postúpenia pohľadávok pre tretie strany, dopady pandémie COVID-19 na oblasť spravodlivosti, ale aj informácie o zriaďovaní Európskej prokuratúry. 

    „Domnievame sa, že by sme sa mali zamerať na zlepšenie výmeny informácií o citlivých prípadoch a systém včasného varovania pri  politicky motivovaných žiadostiach,“ prezentoval stanovisko Slovenska k otázke extradícií občanov EÚ do tretích krajín štátny tajomník Novotný.

    Pokiaľ ide o Európsku prokuratúru (EPPO), na ktorej zriadení Slovensko počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (2016) pracovalo, zástupcovia krajín dostali aktuálne informácie o pokroku prác na jej spustení. Európska prokuratúra by mala začať naplno fungovať konc
    om roka 2020. Úrad, ktorého šéfkou je známa rumunská prokurátorka Laura Kövesiová, má v súčasnosti 21 z  22 európskych prokurátorov. Počas ministerského zasadnutia prezentoval eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders návrhy na čo najrýchlejšie sfunkčnenie Európskej prokuratúry.

    Ministri a štátni tajomníci dostali tiež informáciu o tom, ako pokračujú rokovania so Spojenými štátmi americkými o uzatvorení osobitnej dohody o cezhraničnom prístupe k elektronickým dôkazom. Z európskeho, a teda aj slovenského, pohľadu sa javí byť táto dohoda osobitne významná, keďže všetci významní poskytovatelia služieb majú sídlo v USA.

    Na záver rokovania nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrecht svojim kolegom predstavila priority nemeckého predsedníctva v Rade EÚ v oblasti justície. Berlín sa chce počas svojho mandátu (júl – december 2020) zamerať v prvom rade na digitalizáciu justície. Nemecko tiež otvorí tému  nenávistných prejavov a chce začať diskusiu aj o využití umelej inteligencie v oblasti justície. Rokovania budú naplno pokračovať aj o všetkých aktuálnych návrhoch. Uzavrieť by sa mali trialógy ohľadne balíka elektronických dôkazov ako aj diskusie o návrhoch nariadení o doručovaní  a o výmene dôkazov alebo o dnes diskutovanom postupovaní pohľadávok. Nemecké predsedníctvo sa bude plne zasadzovať o ochranu demokracie, právneho štátu a budovanie priestoru spravodlivosti v EÚ.


    M.Novotny_web.jpg

    M.Novotny_web1.jpg