NR SR schválila zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením COVID-19 a v justícii
– Poslanci parlamentu schválili v skrátenom legislatívnom konaní vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorý predložila ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.
– S cieľom uľahčiť občanom a podnikateľom v týchto neľahkých časoch uplatňovanie ich práv pre súdom sa zákonom prerušujú premlčacie, prekluzívne (tzv. prepadná) a procesné lehoty do 30. apríla 2020.
– Súdy v čase mimoriadnej situácie alebo v prípade vyhlásenia núdzového stavu budú vykonávať hlavné pojednávanie, pojednávanie a verejné zasadnutie iba v nevyhnutnom rozsahu (najmä v trestných veciach, v konaniach starostlivosti o maloletých). Zo súdnych pojednávaní bude po novom možné vylúčiť verejnosť z dôvodu ohrozenie života a zdravia. Z takéhoto pojednávania však ale bude povinné vyhotoviť a sprístupniť verejnosti zvukový záznam.
– Orgány právnických osôb súkromného práva ako obchodné spoločnosti, družstvá, občianske združenia, nadácie a pod. budú môcť prijímať rozhodnutia per rollam.
– V čase do 30. apríla 2020 platí zákaz výkonu záložného práva, dražieb, či iného speňažovania majetku zo strany dražobných spoločností, exekútorov a správcov, a to pod hrozbou neplatnosti týchto úkonov.
– Zákon ďalej zavádza výnimku z povinnosti zápisu do registra partnerov verejného sektora vo verejnom obstarávaní v prípade obstarávania tovarov ako sú ochranné rúška, respirátory, či testovacie sady a pod., čím sa spružňuje režim nákupu tohto typu tovaru v čase mimoriadnej situácie a núdzového stavu.
– Zákon ďalej umožní pomocou využitia dát mobilných operátorov presnejšie zacieliť testovanie občanov na prítomnosť ochorenia Covid-19, čo môže prispieť k zvýšeniu ochrany nás všetkých.
– V neposlednom rade sa zákon zameriava na zabezpečenie fungovania Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v čase bezvládia, ktorý mu reálne hrozí. Rovnako sa ním zabezpečuje riadne obsadenie Súdnej rady Slovenskej republiky. Je dôležité, aby ústavné orgány – súdne nevynímajúc – plnohodnotne fungovali aj v týchto časoch.
– Nová legislatíva upraví aj odvolávanie členov Súdnej rady SR. V prípade odvolania člena Súdnej rady nebude plynúť dvojmesačná lehota, keď môže ešte chodiť na zasadnutia a hlasovať. Odvolanie člena súdnej rady bude účinné deň po doručení takéhoto rozhodnutia.
– Aj keď je väčšina opatrení dočasného charakteru (do 30. apríla 2020), ministerstvo spravodlivosti je pripravené promptne reagovať na vývoj situácie v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou v oblasti spravodlivosti tak, aby bola zabezpečená ochrana práv občanov Slovenskej republiky.