Vyhlásenie zástupkyne SR pre ESĽP k rozsudku Oliari a ďalší proti Taliansku
Zástupkyňa SR pred ESĽP v súvislosti s komentárom Zuzany Števulovej „Práva LGBTI ľudí nie sú vecou názoru“, v ktorom uvádza, že „právne uznanie zväzkov párov rovnakého pohlavia je súčasťou povinnosti našej krajiny ochraňovať základné ľudské právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života každého občana a občianky tejto krajiny“, predkladá nasledovné vyjadrenie.
Pokiaľ Zuzana Števulová tvrdí, že uvedené judikoval už aj ESĽP v rozsudku Oliari a ostatní proti Taliansku v r. 2015, nesprávne interpretuje tento rozsudok, ktorý reagoval na situáciu v Taliansku. Táto nie je analogická ako súčasná situácia na Slovensku.
ESĽP pri posudzovaní prípadu zdôraznil v prvom rade široký priestor na voľnú úvahu štátov pri prijímaní právnych noriem v tejto oblasti a to, že vnútroštátne orgány vedia lepšie posúdiť potreby spoločnosti. Pre ESĽP bol kľúčový pri posudzovaní vnútroštátnej situácie v Taliansku záver ústavného súdu, ktorý konštatoval, že parlament má upraviť zákonné uznanie práv a povinností prináležiacich párom rovnakého pohlavia. Podľa ESĽP podobné náznaky bolo možné pozorovať aj v rozhodnutiach najvyššieho súdu a nižších súdov. Tento trend v súdnej praxi zjavne reflektoval postoj väčšiny talianskej populácie, ktorá podľa prieskumov verejnej mienky podporovala právne uznanie homosexuálnych párov. Podľa ESĽP taliansky zákonodarca nereagoval na opakované výzvy najvyšších talianskych súdov v tomto ohľade, pričom v rovnakom duchu sa vyjadril aj predseda talianskeho ústavného súdu vo výročnej správe.
Rozsudok ESĽP je právne záväzný len pre strany sporu, ale štáty z neho majú vyvodzovať dôsledky, pretože majú všeobecnú povinnosť rešpektovať a aplikovať Dohovor v súlade s vyvíjajúcou sa judikatúrou ESĽP. Pokiaľ však ide o citlivé morálne a etické otázky, akými sú eutanázia, interrupcie či právne uznanie párov rovnakého pohlavia, ESĽP stále zdôrazňuje široký priestor štátov pre voľnú úvahu s tým, že vedia lepšie posúdiť situáciu v danej spoločnosti. Pri vyvodzovaní záverov z rozsudkov ESĽP vyhlásených proti iným štátom je preto potrebné dôsledne zvážiť, či v Slovenskej republike ide skutočne o analogickú situáciu, berúc do úvahy všetky skutkové a právne okolnosti prípadu. Pokiaľ ide o prípad Oliari a ďalší proti Taliansku situácia v Taliansku a na Slovensku analogická nie je. Slovenský ústavný súd nesformuloval slovenskému zákonodarcovi taký pozitívny záväzok, ako taliansky ústavný súd.