Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Vyhlásenie zástupkyne SR pre ESĽP k rozsudku Oliari a ďalší proti Taliansku

     

    Zástupkyňa SR pred ESĽP v súvislosti s komentárom Zuzany Števulovej „Práva LGBTI ľudí nie sú vecou názoru“, v ktorom uvádza, že „právne uznanie zväzkov párov rovnakého pohlavia je súčasťou povinnosti našej krajiny ochraňovať základné ľudské právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života každého občana a občianky tejto krajiny“, predkladá nasledovné vyjadrenie.

    Pokiaľ Zuzana Števulová tvrdí, že uvedené judikoval už aj ESĽP v rozsudku Oliari a ostatní proti Taliansku v r. 2015, nesprávne interpretuje tento rozsudok, ktorý reagoval na situáciu v Taliansku. Táto nie je analogická ako súčasná situácia na Slovensku.

    ESĽP pri posudzovaní prípadu zdôraznil v prvom rade široký priestor na voľnú úvahu štátov pri prijímaní právnych noriem v tejto oblasti a to, že vnútroštátne orgány vedia lepšie posúdiť potreby spoločnosti. Pre ESĽP bol kľúčový pri posudzovaní vnútroštátnej situácie v Taliansku záver ústavného súdu, ktorý konštatoval, že parlament má upraviť zákonné uznanie práv a povinností prináležiacich párom rovnakého pohlavia. Podľa ESĽP podobné náznaky bolo možné pozorovať aj v rozhodnutiach najvyššieho súdu a nižších súdov. Tento trend v súdnej praxi zjavne reflektoval postoj väčšiny talianskej populácie, ktorá podľa prieskumov verejnej mienky podporovala právne uznanie homosexuálnych párov. Podľa ESĽP taliansky zákonodarca nereagoval na opakované výzvy najvyšších talianskych súdov v tomto ohľade, pričom v rovnakom duchu sa vyjadril aj predseda talianskeho ústavného súdu vo výročnej správe.

    Rozsudok ESĽP je právne záväzný len pre strany sporu, ale štáty z neho majú vyvodzovať dôsledky, pretože majú všeobecnú povinnosť rešpektovať a aplikovať Dohovor v súlade s vyvíjajúcou sa judikatúrou ESĽP. Pokiaľ však ide o citlivé morálne a etické otázky, akými sú eutanázia, interrupcie či právne uznanie párov rovnakého pohlavia, ESĽP stále zdôrazňuje široký priestor štátov pre voľnú úvahu s tým, že vedia lepšie posúdiť situáciu v danej spoločnosti. Pri vyvodzovaní záverov z rozsudkov ESĽP vyhlásených proti iným štátom je preto potrebné dôsledne zvážiť, či v Slovenskej republike ide skutočne o analogickú situáciu, berúc do úvahy všetky skutkové a právne okolnosti prípadu. Pokiaľ ide o prípad Oliari a ďalší proti Taliansku situácia v Taliansku a na Slovensku analogická nie je. Slovenský ústavný súd nesformuloval slovenskému zákonodarcovi taký pozitívny záväzok, ako taliansky ústavný súd.

    Podrobnejšie informácie o rozsudku Oliari a ďalší  proti Taliansku uvádzame TU: