Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Gábor Gál na bilaterálnych rokovaniach v Izraeli

    ​Minister spravodlivosti SR Gábor Gál sa spolu s odborníkmi rezortu zúčastnil 3-dňovej oficiálnej návštevy Izraela (21.-23.január 2019). 


    S izraelskou ministerkou spravodlivosti Ayelet Shaked sa rozprávali o témach ako nenávistné prejavy na internete, bezpečnosť súdnictva a kľúčovou témou bol elektronický monitoring (ESMO). Izrael je jedným zo štátov, ktorý efektívne využíva elektronický systém monitorovania osôb. Zariadenia, ktoré má na monitoring Slovenská republika k dispozícii, sú dodávané z Izraela, kde ESMO začalo ako pilotný projekt už v roku 2005 (aktuálne patrí do pôsobnosti rezortu verejnej bezpečnosti Izraela). V Izraeli aktuálne 63 mediačných pracovníkov monitoruje 588 osôb. Ešte lepšie je na tom Nový Zéland, kde elektronicky monitorujú tými istými náramkami ako v SR až 5 000 osôb.

    Kým v Izraeli funguje ESMO výlučne ako trest tzv. domáceho väzenia (bez možnosti opustiť kontrolované miesto- iba na výnimku, ktorú môže vydať jedine riaditeľka ESMO sekcie verejnej bezpečnosti Izraela), pracovná skupina rezortu spravodlivosti zriadená Gáborom Gálom pracuje na zmene Trestného zákona iným spôsobom.  Gábor Gál: „Máme za to, že využívanie elektronických náramkov je efektívnym nástrojom, ktorý na páchateľov pôsobí výchovne a zvyšuje mieru ich úspešnej reintegrácie do spoločnosti. Slovensko sa preto chce vydať cestou efektívnejšieho využívania elektronického monitoringu s tzv. sociálnym rozmerom, pretože odobratie páchateľov z ich dlhoročného prostredia, v ktorom žijú, môže mať negatívny vplyv na ich opätovné začlenenie sa do spoločnosti po ukončení výkonu trestu.“ Gábor Gál zároveň avizoval, že rezort ide aktuálne zaobstarať v súčasnosti chýbajúce motorové vozidlá pre probačných a mediačných úradníkov. Zároveň pracovná skupina navrhuje v rámci Trestného zákona zmeniť a rozširovať možnosti uloženia alternatívnych trestov pre sudcov a prokurátorov. Prof. Tomáš Strémy, člen pracovnej skupiny pre ESMO MS SR: „Rozširujeme možnosti ukladania trestu domáceho väzenia aj na zločiny, ak pôjde o skutok, ktorý neprevyšuje štyri roky odňatia slobody a zároveň horná hranica trestnej sadzby neprevyšuje desať rokov. Návrhy tiež obsahujú podmienečné prepustenie z výkonu trestu pri zločinoch po polovici, pričom podmienkou je nariadenie kontroly technickými prostriedkami v určenej skúšobnej lehote.“ 
    Slovenská delegácia zároveň navštívila aj spoločnosť, ktorá SR sprostredkovala a dodala elektronické náramky a rovnako aj Najvyšší súd Izraela, kde si odborníci vymenili skúsenosti medzi izraelským a slovenským systémom súdnictva. 
                   A.jpg 
                  B2.jpg
        C.jpg
        D.jpg
        E.jpg
        F.jpg