Veľké zmeny v exekúciách
Pokiaľ ide o zmeny vychádzajúce z novely Exekučného poriadku, medzi tie najpodstatnejšie bezpochyby patrí zriadenie jediného exekučného súdu v Banskej Bystrici. Týmto krokom podstatne odbremeňujeme ostatné súdy od exekučnej agendy. Tie sa tak budú môcť venovať tomu, na čo sú primárne určené – a síce rozhodovaniu sporov. Opatrenie zároveň povedie k špecializácii sudcov a ostatných zamestnancov nového exekučného súdu, čo v konečnom dôsledku prispeje k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu vybavovaniu exekučných vecí.
Exekučné konania majú byť po novom férovejšie. K tomu má pomôcť najmä pretrhnutie väzby medzi oprávneným a súdnym exekútorom, väčšia disciplinárna zodpovednosť exekútorov a rovnomerné rozdeľovanie vecí medzi súdnymi exekútormi v rámci kraja. Väčšia zodpovednosť exekútorov znamená zároveň aj väčšie požiadavky, ktoré na nich nová úprava kladie. Ide napríklad o náhodný výber exekútora, do ktorého môžu byť zaradení iba tí, ktorí splnia isté podmienky: v predošlých exekúciách musia mať uhradené záväzky voči oprávneným a ich úrad musí byť aj materiálno-technicky a personálne vybavený. Náhodný výber exekútora zároveň umožňuje spájať exekúcie vedené proti jednému dlžníkovi u jedného exekútora. To môže priniesť úspory v systéme a zároveň posilniť aj právnu istotu dlžníka. Obmedzená je po novom aj odmena exekútora, ktorá nemôže presiahnuť výšku vymáhaného nároku.
Novela dáva dlžníkovi možnosť raz za exekúciu požiadať o odklad exekúcie zo sociálnych dôvodov, napríklad v ťažkej životnej situácii, ktorá mu výrazne sťaží alebo znemožní plniť si záväzky vyplývajúce z exekúcie.
Nová právna úprava rieši aj prípady účelovo otvorených exekučných konaní, ktoré ľudí prenasledujú často až do dôchodku. Po novom môže súd exekučné konanie zastaviť, pokiaľ sa v priebehu 5 rokov v prípade fyzickej osoby, alebo v priebehu 2,5 roka v prípade právnickej osoby nepodarí nič vymôcť.