Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Protischránkový zákon môže byť inšpiráciou pre Európu

    Predseda vlády R. Fico spoločne s podpredsedníčkou vlády a ministerkou spravodlivosti L. Žitňanskou informovali o novom protischránkovom zákone. Vďaka úprave sa verejnosť dozvie, kto skutočne profituje z biznisu so štátom. Za protischránkový zákon v parlamente hlasovalo 121 poslancov a získal tak podporu naprieč celým poslaneckým spektrom.

    „Tento zákon, ktorý bol schválený aj hlasmi opozície a tento zákon, kde boli aj prijaté pozmeňujúce návrhy opozície môže byť dnes vzorom pre Európu. Chcem preto povedať, že urobím všetko pre to v krátkom čase, aby som informoval premiérov vlád Európskej únie o obsahu tohto zákona,“ uviedol premiér R. Fico.

    „Takáto právna úprava dnes neexistuje nikde na svete. Ideme ďalej, než idú smernice. Ideme ďalej než idú niektoré progresívne právne úpravy v tejto oblasti. Nepoznám štát, ktorý by zobral na seba záväzok, že nebude obchodovať s niekým, kto neodhalí svoju vlastnícku štruktúru,“ doplnila ministerka spravodlivosti L. Žitňanská.

    Zákon o registri partnerov verejného sektora (tzv. protischránkový zákon) stojí na téze, že štát bude ochotný obchodovať len s tými subjektami, ktoré zápisom do registra partnerov verejného sektora odkryjú svoju vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod.

    Predložený návrh spĺňa všetky podmienky účinného zákona, ktoré boli parlamentom zadefinované už v minulosti:

    • odkrýva toho, kto zo schránkovej firmy skutočne profituje, nie len formálneho majiteľa;
    • pokrýva všetky oblasti narábania s verejnými prostriedkami, nie len verejné obstarávanie;
    •  zabezpečuje verejnú kontrolu a 
    • obsahuje reálne nástroje na vymáhateľnosť v prípade pochybností.

    Zákonom sa zavádza register partnerov verejného sektora. Do tohto registra sa bude musieť zapísať každá firma, ktorá sa uchádza o verejné zdroje. Firmy musia zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod. Do registra sa firmy nemusia zapísať iba v prípade ak ich zákazka je nižšia ako 100.000 eur alebo v úhrne 250.000 eur v kalendárnom roku, ak ide o opakujúce sa plnenie.

    Úprava sa týka všetkých foriem nakladania s verejnými peniazmi, teda okrem verejného obstarávania aj predaja majetku, prijímania peňazí z eurofondov, uplatňovania pohľadávok voči štátu, používania peňazí zo zdravotného poistenia. Povinnosť registrovať sa nebudú mať len tí, ktorí sa uchádzajú o peniaze  priamo zo štátneho, či obecného rozpočtu, ale aj tí, ktorí sa uchádzajú o peniaze zo štátnych fondov, alebo zo štátnych či obecných akciových spoločností, dokonca aj dcér a vnučiek firiem, ktoré sú vlastnené štátom alebo obcami.

    Register bude verejný a teda aj verejnosťou kontrolovateľný. Ktokoľvek, kto bude mať pochybnosti o zapísaných a zverejnených údajoch, môže podať podnet na ich preskúmanie. Podnetom sa súd musí zaoberať.

    Za pravdivosť údajov zapísaných v registri spoluzodpovedá oprávnená osoba. Ide o osobu, ktorá podáva návrh na zápis partnera verejného sektora do registra (advokáti, audítori, banky, notári). Oprávnená osoba zároveň aj ručí za zaplatenie prípadnej sankcie.

    V rámci celého legislatívneho procesu bolo ministerstvo spravodlivosti maximálne otvorené diskusii a predkladaným návrhom k zákonu, ktorých zámerom bolo vylepšiť ho. Zapracovaných bolo viacero zmien v procese prijímania zákona. Či už rozšírenie pôsobnosti zákona aj o niektoré licenčné konania. Alebo možnosť, aby osoba, ktorá dá kvalifikovaný podnet voči firme, ktorej je zamestnancom, získala ochranu na úrovni, ktorú poskytuje zákon o ochrane pre oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti. Rovnako v prípade podania kvalifikovaného podnetu súd začne konanie, v ktorom pochybnosti vyplývajúce z tohto podnetu bude musieť vyvrátiť napadnutá firma.

    Zákon má v zmysle schváleného návrhu nadobudnúť účinnosť od 1.februára 2017.