Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Výzva – verejná súťaž

    ​Verejná súťaž na predkladanie návrhov projektov (JUST/2015/JTRA/AG/EJTR)  v rámci akčných grantov na rok 2015 určená na podporu Európskeho justičného vzdelávania

     

    ​Generálne riaditeľstvo pre spravodlivosť a spotrebiteľov Európskej komisie (EK) uverejnilo na základe Ročného pracovného programu na rok 2015 pre  finančný program Spravodlivosť na obdobie 2014 – 2020 dňa 31. augusta 2015  na webovej stránke EK 
    výzvu (č.  JUST/2015/JTRA/AG/EJTR) s detailmi a podmienkami na predkladanie návrhov projektov v rámci akčných grantov, ktorá je určená na podporu nadnárodných projektov zameraných na Európske justičné vzdelávanie
    Termín odovzdania návrhov projektov v anglickom jazyku do Bruselu je stanovený na 16. november 2015 do 12:00 hod.

     

    Organizáciám, ktoré prejavia záujem o podanie žiadosti na projekt, EK dôrazne odporúča, aby podrobne študovali podmienky stanovené v tejto výzve na predkladanie návrhov ako aj Príručku pre akčné granty zverejnenú spolu s touto výzvou, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť podmienok výzvy.
    Žiadatelia musia vysvetliť a ukázať, ako sú ich návrhy projektov v súlade s príslušnou politikou EÚ a s dokumentmi zverejnenými Európskou komisiou. Stupeň významu projektu k prioritám výzvy na predkladanie návrhov bude posudzovaný podľa kritérií na vyhodnotenie ponúk.
    Cieľom tejto výzvy je spolufinancovať nadnárodné projekty, ktoré prispievajú k ďalšiemu rozvoju európskeho priestoru spravodlivosti založeného na vzájomnom uznávaní a vzájomnej dôvere, v súlade s konkrétnym cieľom podporovať a presadzovať justičné vzdelávanie, vrátane jazykového vzdelávania v právnickej terminológii, s cieľom podporiť spoločnú právnu a justičnú kultúru. Cieľom tejto výzvy je prispieť k účinnému a dôslednému uplatňovaniu práva EÚ, najmä v oblasti občianskeho práva, trestného práva, radikalizácie a základných práv a vzájomnej dôvery medzi právnikmi. Návrhy na predkladanie projektov by sa mali zamerať na vytvorenie výsledkov, ktoré prinesú pridanú hodnotu pre celú Európsku úniu.
    Cieľová skupina
    Vzdelávanie by sa malo zamerať na justičných a súdnych zamestnancov, čo znamená na sudcov, prokurátorov a súdnych úradníkov, rovnako ako na ostatných právnikov spojených so súdnictvom, ako sú advokáti, notári, exekútori, probační  úradníci, mediátori, súdni tlmočníci a prekladatelia, ktorí sa podieľajú na uplatňovaní príslušných nástrojov.
    Distribúcia finančnej podpory medzi rôzne témy
    Pri rozhodovaní o prideľovaní grantov, je potrebná  požadovaná spravodlivá rovnováha medzi témami a / alebo cieľovou skupinou.
    Okrem toho, bude daná prednosť projektom, ktoré nekopírujú existujúce vzdelávacie materiály alebo prebiehajúce projekty, ale sú ako doplnok, alebo ich inovujú.
    Popis činností financovaných v rámci výzvy na predkladanie návrhov:
    Vzdelávacie činnosti vykonávané v rámci každého projektu musia zahŕňať účastníkov (stážistov) z rôznych účastníckych krajín.
    V prioritných oblastiach uvedených vyššie (vrátane tých, ktoré možno identifikovať podľa posúdenia potrieb), bude výzva na predkladanie návrhov financovať činnosti, ako je:
    • Organizácia interaktívnych činností, ktoré sú zamerané na praktickú odbornú prípravu;
    • Viacstranná výmena medzi právnikmi (okrem sudcov a prokurátorov, ktorých vzdelávanie sa uskutočňuje v Európskej sieti pre vzdelávanie (EJTN), kde sa môžu zúčastniť výmen, ktoré usporadúva EJTN);
    • Vytvorenie vzdelávacieho obsahu, či už ide o prezenčné vzdelávanie, kombinované vzdelávania alebo elektronické vzdelávania, a to buď prostredníctvom školiteľov/trénerov, alebo vlastné samostatné vzdelávanie;
    • Nástroje pre poskytovateľa odbornej prípravy (napríklad: akcie pre školiteľov, nástroje na podporu usporiadania školení v iných členských štátoch, atď.)
    Všetky tieto aktivity môžu prebiehať v rámci počiatočného vzdelávania (úvodné obdobie), alebo ďalšieho vzdelávania účastníkov (napríklad: vzdelávacie aktivity v rámci, ktorých sa právnici zoznámia s novými právnymi predpismi EÚ a nástrojmi pre justičnú spoluprácu, alebo viac špecializované vzdelávacie aktivity z právnickej praxe).
    Projekty zamerané na "znalosť právnych systémov" by mali pokrývať právne systémy, ktoré majú osobitný význam pre účastníkov a zahŕňajú skúsených právnikov, ktorí budú môcť porovnať skúsenosti a prax uplatňovania právnych nástrojov EÚ.
    Projekty by sa mali tiež zamerať na povzbudenie účastníkov chápať výučbu v cudzom jazyku, a to buď poskytnutím simultánneho tlmočenia vo vysokej kvalite do ich rodného jazyka, alebo povolením účasti s cudzojazyčným vzdelávaním (napríklad s úvodom do príslušnej právnej terminológie tém, ktoré zahŕňajú  aktívne  jazykové zapojenie  účastníkov pred alebo na začiatku vzdelávacej aktivity atď.)
    Metodika vzdelávania
    Aplikácie by mali brať do úvahy najmä odporúčania vyplývajúce z pilotného projektu EÚ o Európskom justičnom vzdelávaní alebo rozšíriť do iných členských štátov alebo právnických profesií osvedčené postupy ukázané v pilotnom projekte.
    Kritériá potrebné na spôsobilosť pri výbere a udeľovaní grantu: 
    Žiadatelia a partneri požadujúci udelenie grantu musia spĺňať nasledovné kritériá:
    (a) žiadateľ a partneri musia byť verejným subjektom alebo súkromnou organizáciou riadne založenou v jednej z krajín zúčastnených na programe, alebo medzinárodnou organizáciou;
    (b) subjekty a organizácie zamerané na zisk sa môžu uchádzať, či už ako žiadateľ alebo ako partner len v spolupráci s neziskovými alebo verejnými organizáciami.
    "Nezisková organizácia" môže byť
    1) právnická osoba, ktorá je podľa svojej právnej formy neziskovou;  alebo
    2) má právnu alebo štatutárnu povinnosť neprerozdeliť zisky svojim akcionárom alebo jednotlivým členom. Ustanovenie, že zisky nebudú rozdelené, musia byť jasne stanovené buď v zákone alebo v stanovách organizácie.
    (c)  oprávnené krajiny: Žiadateľ a partneri musia mať sídlo v jednej z oprávnených krajín. To sa nevzťahuje na medzinárodné organizácie.