K prvému septembru 2015 prechádzajú kompetencie v oblasti tvorby a koordinácie ľudskoprávnych politík z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Po viac ako troch rokoch intenzívneho a systematického pôsobenia naplnil rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí svoj mandát v oblasti vnútroštátnej koordinácie agendy ľudských práv. Zásadným míľnikom sa stalo prijatie Celoštátnej stratgie ochrany a podpory ľudských práv – komplexného dokumentu, ktorý tvorí základ pre ďalšiu tvorbu ľudskoprávnych politík.
Prvého septembra 2015 odovzdáva rezort diplomacie štafetu rezortu s vnútroštátnym zameraním. Vďaka tomuto systémovému riešeniu, ktoré podporila aj občianska spoločnosť, bude možné kontinuálne pokračovať v efektívnom napĺňaní úloh a priorít stanovených stratégiou ľudských práv.
Počas celého predchádzajúceho obdobia bolo hlavným zámerom Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť posilňovanie komunikácie medzi kľúčovými aktérmi ľudsko-právneho dialógu, zabezpečenie koordinácie a rešpektovanie kontinuity v činnosti rady. Rada sa stala hlavným fórom a autoritou v agende ľudských práv na Slovensku a potvrdila svoju pozíciu kľúčového inštitútu v tejto oblasti. Intenzívna celospoločenská diskusia o ľudských právach viedla k posilneniu a kultivovaniu dialógu medzi vládnymi inštitúciami, mimovládnym sektorom a akademickou obcou, čo prispelo k zvýšeniu kultúry ľudských práv v každodennom živote našej spoločnosti.
Vláda Slovenskej republiky dôrazne odmieta akékoľvek aktivity vedúce k neznášanlivosti v spoločnosti a odsudzuje všetky prejavy nenávisti, extrémizmu, rasizmu a xenofóbie.
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a minister spravodlivosti Tomáš Borec preto potvrdzujú záväzok Slovenskej republiky aj naďalej pokračovať v napĺňaní efektívneho a dôsledného dodržiavania ľudských práv, vrátane podpory systémových opatrení na inkluzívne začlenenie rómskej komunity do väčšinovej spoločnosti. Je záväzkom vlády Slovenskej republiky zabezpečiť nediskriminačný prístup k vzdelaniu a rovné zaobchádzanie v celom spektre spoločenského života.
Potvrdením tohto úsilia je aj stanovenie výchovy a vzdelávania k ľudským právam za nosnú tému a prierezovú prioritu celoštátnej stratégie. Je to kľúčový predpoklad rozvoja a zvyšovania miery dodržiavania a rešpektovania ľudských práv. Rada vlády bude preto pokračovať v dôslednom a efektívnom napĺňaní svojho mandátu aj pod vedením ministra spravodlivosti Slovenskej republiky.