Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Správa zástupkyne SR pred ESĽP

    ​Petičný výbor Európskeho parlamentu rokoval o adopciách detí bez súhlasu rodičov

     

    ​Na programe zasadnutia Petičného výboru Európskeho parlamentu bola dňa 14. júla 2015 prezentovaná štúdia o adopciách detí bez súhlasu rodičov, ktorú na žiadosť petičného výboru vypracovala Dr. Claire Fenton-Glynn z Londýnskej univerzity (King´s College London).
    Štúdia je zameraná na preskúmanie právnej úpravy a praxe pri adopciách detí bez súhlasu ich rodičov v Anglicku a Walese v porovnaní s inými štátmi v Európskej únii. Ďalej skúma postupy uplatňované anglickými súdmi v konaniach týkajúcich sa ochrany detí v prípadoch detí, ktoré majú väzby s iným štátom Európskej únie. V závere autorka formulovala niekoľko odporúčaní, ktoré by mali napomôcť lepšej spolupráci medzi štátmi pri takýchto konaniach v budúcnosti.
    Inštitúciám Európskej Únie autorka odporúča vytvoriť príručku dobrej praxe, zvážiť možnosť posilnenia ustanovení nariadenia Brusel IIa vrátane zavedenia povinnosti informovať zahraničné orgány o súdnych konaniach týkajúcich sa ochrany detí, ako aj dosiahnuť väčšiu zhodu medzi členskými štátmi v odlišných prístupoch k ochrane detí.
    Vláde Spojeného kráľovstva odporúča vyčleniť adekvátne finančné a ľudské zdroje miestnym orgánom, aby mohli plniť svoje povinnosti v súvislosti s ochranou detí, aj naďalej poskytovať pomoc rodinám, ktoré sa dostali do ťažkostí, aby sa, pokiaľ je to možné, predišlo umiestneniu dieťaťa do sociálnej starostlivosti, uznávať právo dieťaťa na komunikáciu s jeho rodinou vo vlastnom jazyku, klásť väčší dôraz na zlepšenie výsledkov pre deti v sociálnej starostlivosti a rozvíjať alternatívy k adopcii pre deti, ktoré nemajú možnosť vrátiť sa do svojich rodín. V tomto ohľade osobitne zdôrazňuje, že v prípadoch, kedy je adopcia nevyhnutná, by mal byť dôraz kladený na zavedenie otvorených adopcií a  zabezpečenie post-adopčného styku medzi dieťaťom a jeho rodinou, s výnimkou, ak je to v rozpore s najlepšími záujmami dieťaťa.
    Ďalej uvádza, že úplné prerušenie všetkých právnych a sociálnych väzieb medzi dieťaťom a jeho biologickou rodinou by malo prichádzať do úvahy iba za najvážnejších a výnimočných okolností, ktoré nie sú nevyhnutne dané vo všetkých prípadoch, v ktorých sa dieťa nemôže vrátiť do svojej biologickej rodiny.
    Ďalej odporúča, aby miestne orgány náležitým spôsobom zvažovali potreby a pôvod dieťaťa a umiestnili dieťa do vhodného prostredia. Vláde Spojeného kráľovstva odporúča vypracovať štatistiky o počte prípadov, kedy sú deti z iných členských štátov Európskej únie umiestnené do sociálnej starostlivosti a pomeru ich zaradenia na adopciu.
    Ďalej odporúča zahrnúť dobrú prax vytvorenú predsedom rodinnoprávneho kolégia v súvislosti so spoluprácou so zahraničnými orgánmi do procesných inštrukcií súdu. Najmä by mala byť umožnená komunikácia medzi stranou, ktorá je cudzím štátnym príslušníkom a štátnymi orgánmi dotknutého cudzieho štátu a akreditovaným konzulárnym predstaviteľom by malo byť umožnené zúčastniť sa na pojednávaní a získať prepis pojednávania, kópiu súdneho rozhodnutia a kópie ďalších relevantných dokumentov.
    Zároveň je potrebné vyškoliť sociálnych pracovníkov ohľadom vhodných postupov, ktoré majú byť vykonané v prípadoch týkajúcich sa detí, rodičov alebo potenciálnych opatrovníkov v inej jurisdikcii. Najmä odporúča, že pri posudzovaní dieťaťa, ktoré má väzby s cudzou krajinou, miestne orgány zvážia možnosť zaangažovať do veci orgány sociálnej starostlivosti v štáte, ku ktorému má dieťa väzby a možnosť zveriť dieťa do starostlivosti potenciálnych opatrovníkov v tomto štáte. Ďalej odporúča presadzovať lepšiu znalosť ustanovení nariadenia Brusel IIa medzi pracovníkmi v oblasti práva a ochrany detí a prikladať význam transparentnosti v systéme rodinného súdnictva (hlavne zabezpečiť otvorenú a verejnú diskusiu v médiách a umožniť rodičom, aby verejne vyjadrovali svoje názory na svoje skúsenosti, uznávajúc potrebu ochrany najlepších záujmov dieťaťa).

     

    Úplné znenie štúdie v anglickom jazyku možno nájsť tu: http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2015/519236/IPOL_STU(2015)519236_EN.pdf
    Preklad odporúčaní možno nájsť tu: odporúčania - preklad.pdfodporúčania – preklad.pdf