Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Prezident Ivan Gašparovič udelil amnestiu

    ​Pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič udelil 2. januára amnestiu. Právo hlavy štátu odpúšťať a zmierňovať tresty formou amnestie je upravené v Ústave Slovenskej republiky. Rozhodnutie o amnestii je platné, ak ho podpíše predseda vlády Slovenskej republiky alebo ním poverený minister. Rozhodnutie o amnestii v tomto prípade spolu s prezidentom podpísal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

    Rozhodnutie prezidenta o amnestii z 2. januára 2013 bolo uverejnené v Zbierke zákonov č. 1/2013​. Prezident odpustil tresty odňatia slobody právoplatne uložené predo dňom tohto rozhodnutia, ktorých výkon je podmienečne odložený. Ďalej odpustil nevykonané tresty odňatia slobody vo výmere neprevyšujúcej osemnásť mesiacov, pričom toto odpustenie trestov je limitované viacerými podmienkami. V prvom rade musí ísť (s výnimkou mladistvých) o odsúdených zaradených na výkon trestu odňatia slobody do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
    Rozhodnutie sa ďalej nevzťahuje na tresty právoplatne uložené za trestné činy s následkom smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo škody veľkého rozsahu, a tiež nie na tresty právoplatne uložené za trestný čin zanedbania povinnej výživy, ohrozovanie mravnej výchovy mládeže či podávania alkoholických nápojov mládeži. Ďalšia výnimka z amnestie sa týka napríklad ľudí v minulosti trestaných za úmyselné trestné činy.
    V prípade niektorých osôb sa však určené výnimky nepoužijú, a teda bude sa na nich amnestia vzťahovať. Ide napríklad o osoby, ktoré trpia nevyliečiteľnou životu nebezpečnou chorobou, osoby staršie ako šesťdesiatpäť rokov, tehotné ženy, osamelé ženy alebo osamelí muži, ktorí ale musia spĺňať ďalšie špecifické podmienky. 
    Amnestia sa tiež vzťahuje na tresty vyhostenia, ktoré boli právoplatne uložené pred 1. augustom 2004 osobám, ktoré sú v súčasnosti občanmi iného členského štátu EÚ alebo občanmi zmluvného štátu Dohody o Európskom hospodárskom priestore.
    Rozhodnutie o tom, či a do akej miery je osoba, ktorej bol právoplatne uložený trest, účastná amnestie, urobí podľa Trestného poriadku súd, ktorý rozhodol v prvom stupni. Ak je taká osoba v čase rozhodovania vo výkone trestu odňatia slobody, urobí rozhodnutie súd, v ktorého obvode sa trest vykonáva. O prepustení z väzenia budú sudcovia rozhodovať najmä v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody. Príslušné súdy a jednotlivé ústavy sú organizačne pripravené na to, aby rozhodovanie o tom, kto je účastný amnestie, prebehlo bez väčších komplikácií.
    Podľa odhadov sa bude amnestia vzťahovať celkovo na rádovo niekoľko stoviek väzňov. Presný počet bude známy až po preskúmaní všetkých spisov v neskorších večerných hodinách.