Preskočiť na hlavný obsah

Rozsudok Súdneho dvora EÚ v kauze Sólyom

​Maďarsko so žalobou v Luxemburgu neuspelo, Súdny dvor EÚ dal definitívne za pravdu Slovensku.

Súdny dvor EÚ dnes rozhodol v súdnom spore medzi Maďarskom a Slovenskou republikou v prospech Slovenska. Uvedený spor sa týkal plánovanej návštevy maďarského prezidenta Lázslóa Sólyoma v Komárne v auguste 2009. Slovenská republika vtedy niekoľkokrát diplomatickou cestou tlmočila maďarskej strane zásadný nesúhlas s uvedenou návštevou, a to vzhľadom na okolnosti, ktoré ju sprevádzali. Vtedajší maďarský prezident sa nakoniec rozhodol nevstúpiť na územie Slovenska. Maďarsko však zastávalo názor, že Slovenská republika porušila právo Európskej únie, a preto sa obrátilo so sťažnosťou na Európsku komisiu v marci 2010. Potom, ako sa Európska komisia vo svojom stanovisku priklonila na stranu Slovenskej republiky, Maďarsko v júli 2010 zažalovalo Slovenskú republiku na súde v Luxemburgu. 
Ako dôvody pre zamietnutie žaloby Maďarska dnes veľká komora Súdneho dvora uviedla, že za daných okolností z práva EÚ nevyplývala Slovenskej republike povinnosť zaručiť prezidentovi Maďarska vstup na svoje územie. Rovnako Maďarsko podľa Súdneho dvora nedošlo k zneužitiu práva EÚ zo strany Slovenskej republiky. Zvyšok žaloby Maďarska Súdny dvor odmietol ako neprípustný. Sudcovia tak nasledovali návrh generálneho advokáta, ktorý v marci 2012 navrhol Súdnemu dvoru žalobu Maďarska zamietnuť. Beatrix Ricziová, zástupkyňa Slovenskej republiky pred súdmi EÚ, pritom pripomína, že v celej histórii Európskej únie ide iba o šieste konanie iniciované členským štátom proti inému členskému štátu a iba štvrté, ktoré skončilo rozsudkom. 
Ministerstvo spravodlivosti, ktoré zastupuje Slovenskú republiku pred Súdnym dvorom EÚ a ktoré obhajovalo postup Slovenska aj v tomto súdnom konaní, víta rozhodnutie Súdneho dvora. Ten potvrdil, že výhrady Maďarska o porušení práva Európskej únie zo strany Slovenskej republiky v súvislosti s plánovanou návštevou vtedajšieho maďarského prezidenta na Slovensku neboli vôbec opodstatnené. Podľa Beatrix Ricziovej, ktorá zastupovala Slovensko v tomto konaní, je potešujúce, že generálny advokát a aj sudcovia Súdneho dvora si vo veľkej miere osvojili argumentáciu Slovenskej republiky. Potvrdil sa tak hlavný argument Slovenskej republiky, že hlava štátu je stelesnením suverenity svojej krajiny. To ju odlišuje od všetkých ostatných občanov EÚ, a preto sa jej pohyb v rámci Európskej únie riadi osobitným režimom, ktorý naďalej upravuje medzinárodné právo.