Preskočiť na hlavný obsah

ESD: Európska komisia musí vrátiť SR 3,634 mil. EUR

​Slovenská republika dnes vyhrala svoju prvú priamu žalobu proti EK. Komisia musí teraz SR vrátiť SR 3,634 mil. €. Zástupkyňou pred súdmi EÚ je JUDr. Beatrix Ricziová z Ministerstva spravodlivosti SR.

Všeobecný súd EÚ dnes zrušil rozhodnutie Komisie, ktorým sa novým členským štátom uložila v roku 2007 povinnosť zaplatiť peňažné sumy spojené s odstránením nadbytkov poľnohospodárskych produktov existujúcich na ich území ku dňu ich pristúpenia k Únii. Takáto platba do rozpočtu Spoločenstva je v rozpore s Aktom o pristúpení týchto štátov.

V rámci rozšírenia Európskej únie, ktoré viedlo 1. mája 2004 k pristúpeniu desiatich nových členských štátov, Únia a dotknuté členské štáty začali rokovania týkajúce sa poľnohospodárstva, presnejšie právnej situácie nadbytkov poľnohospodárskych produktov, teda zásob týchto produktov vo voľnom obehu existujúcich na území nových členských štátov ku dňu pristúpenia, ktoré prekračujú množstvo, ktoré možno považovať za obvyklý prenos zásob.

EK pokutovala SR za to, že sa domnievala, že súkromné podnikateľské subjekty mali na Slovensku nahromadené v skladoch nadmerné objemy poľnohospodárskych produktov (ryža, konzervované huby a konzervované mandarinky). Podľa Aktu o pristúpení z roku 2003 všetky nadbytky – súkromné aj verejné – musia byť odstránené na náklady nových členských štátov, pričom Komisia musí v tomto ohľade prijať nevyhnutné opatrenia.

V roku 2007 Komisia prijala na základe ustanovení tohto aktu rozhodnutie, v ktorom vyčíslila nadbytky existujúce na území nových členských štátov k 1. máju 2004 a stanovila peňažné sumy, ktoré sa účtujú týmto štátom „v dôsledku nákladov vyplývajúcich z odstránenia“[1] týchto nadbytkov. Týmto spôsobom uložila povinnosť zaplatiť do rozpočtu Spoločenstva nasledujúce sumy vypočítané v závislosti od objemu nadbytkov každého z dotknutých poľnohospodárskych produktov:

 

Členský štát
Celková suma v EUR
Poľsko
12 449 000
Slovensko
3 634 000
Česká republika
12 287 000
Litva
3 181 000

 

V nadväznosti na to Poľsko, Slovensko, Česká republika a Litva podali žaloby na zrušenie tohto rozhodnutia.

Týmito dnes vyhlásenými rozsudkami Všeobecný súd zrušil rozhodnutie Komisie, čo má mať za následok vrátenie súm zaplatených EK.

Tlačové komuniké Všeobecného súdu EÚ.pdfTlačové komuniké Všeobecného súdu EÚ.pdf