Preskočiť na hlavný obsah

Krajský súd v Banskej Bystrici sa po piatich rokoch vrátil do svojej budovy

​Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolu s predsedom Krajského súdu v Banskej Bystrici Milanom Ďuricom dnes oficiálne otvorili zrekonštruovanú a zmodernizovanú budovu Krajského súdu v Banskej Bystrici na Skuteckého ulici.

​Po piatich rokoch sa krajský súd presťahoval z ťažšie dostupného miesta na Komenského ulici späť do svojich pôvodných priestorov. Táto národná kultúrna pamiatka, ktorá slúži súdu už 113 rokov bola kompletne rekonštruovaná po prvý raz od svojej dostavby v roku 1898.
Rekonštrukcia a modernizácia budovy Krajského súdu v Banskej Bystrici na ul. Skuteckého sa začala v júli 2006. Počas piatich rokov boli kompletne obnovené a vymenené všetky rozvody, osvetlenie, inštalované výťahy, zrekonštruovaná strecha a pribudol aj nevyhnutný prístup pre zdravotne postihnutých. Zároveň v budove pribudlo 30 nových kancelárií v podkroví.
Po 5-ročnej rekonštrukcii sa do budovy vracia spolu 150 sudcov a ostatných zamestnancov súdu. Rekonštrukcia umožnila aj to, aby sa všetky úseky krajského súdu zmestili pod jednu strechu. Trestnoprávne a obchodné kolégiá totiž sídlili v samostatných budovách. Napríklad presťahovaním trestnoprávneho kolégia sa uľahčí eskorta obvinených na súdne pojednávania, keďže teraz už nebude potrebný ich prevoz mimo budovy, ale do súdnej budovy sa dostanú mostom, ktorý je vybudovaný z priľahlého ústavu.
Presťahovanie všetkých úsekov súdu z troch do jednej budovy je logickým riešením, ktorým sa nielen šetria finančné prostriedky, ale je to vhodné aj z pohľadu ľudí, ktorí sa na súdy obracajú.
Dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sa v máji 2010 sa pre nedostatok finančných prostriedkov rekonštrukcia pozastavila. Ministerstvu spravodlivosti sa však podarilo presadiť dokončenie potrebných prác, keďže budova tesne pred dokončením a nájomné na náhradné priestory pre súdne oddelenia boli finančne taktiež náročné. Celkovo stále rekonštrukcia 7 485 990,81 €.
V piatok výnimočne otvorí svoje brány zrekonštruovaná súdna budova aj pre všetkých ľudí, ktorí si ju chcú prezrieť bez predvolania na pojednávanie. Vedenie krajského súdu sa totiž rozhodlo v piatok od 14,00 hod. uskutočniť pre Bystričanov Deň otvorených dverí, počas ktorého si budú môcť prezrieť najzaujímavejšie priestory krajského súdu. Ide o miestnosť zadržiavacich ciel, miestnosť pre výsluch chráneného svedka, prepojovací most s Ústavom na výkon väzby, ale i hlavnú pojednávaciu miestnosť, tzv. porotku.
Zaujímavé informácie o budove Krajského súdu v Banskej Bystrici na Skuteckého ul. 7

Objekt je Národnou kultúrnou pamiatkou a bol daný do užívania v roku 1898. Budova súdu je situovaná na území ochranného pásma „Mestskej pamiatkovej rezervácie“ Banská Bystrica.
Po asanácii gotického kostola sv. Ducha v roku 1895, sa na jeho mieste začala výstavba Katolíckeho tovarišského spolku (bývalý PKO), ako aj nájomných a administratívnych budov a mestských víl na vytýčenej ceste. Budova kráľovskej sedrie bola postavená po budove Katolíckeho tovarišského spolku ako jedna z prvých administratívnych budov podľa projektu budapeštianskeho architekta Istvána Kissa. Na Skuteckého ulici v rokoch 1896 – 1898 postavili na umelo upravenom rovnom teréne budovu krajského súdu. V novej budove krajského súdu začali „ úradovať“ 15. októbra 1898.
Počas SNP bola budova krajského súdu sídlom Povereníctva SNR pre pravosúdie a čs. vojenský súd (J. Šoltés, I. Pietor). Na budove sa nachádza pamätná tabuľa, ktorá bola odhalená v roku 1947 s nápisom: „V TEJTO BUDOVE ZA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA ROKU 1944 SÍDLILI POVERENÍCTVO SLOVENSKEJ NÁRODNEJ RADY PRE PRAVOSÚDIE ČS. VOJENSKÝ SÚD. VENOVANÉ PRI OSLAVE TRETIEHO VÝROČIA POVSTANIA“
 
Budova sa od dostavby zásadnejšie stavebne nemenila. Zmeny sa počas rokov dotkli najmä fasády – jednou z prvých úprav na fasáde bolo po roku 1918 v dôsledku politických zmien odstránenie uhorského znaku, ktorý bol nahradený štátnym znakom Československej republiky. V 70. rokoch minulého storočia bol podstatne zmenený vzhľad výmenou pôvodnej keramickej pálenej krytiny (bobrovky) za krytinu z azbestovocementových šablón.
Negatívnym zásahom však bolo hlavne odstránenie komínových telies a odstránenie pôvodných vikier. Jednou z posledných zmien bolo odstránenie pôvodných okenných výplní na fasádach.
Vzácnosťami budovy sú vežové hodiny a pojednávacia sieň.
Vežové hodiny sú dielom hodinárskeho majstra Michala Stollmana, rodáka zo Španej Doliny. Vežové hodiny vytvoril v roku 1898, ktoré v tom čase boli v dobových novinách charakterizované ako rarita mesta, ale i ďalekého kraja.
Najreprezentačnejším priestorom súdu je hlavná pojednávacia miestnosť, ktorá sa zachovala takmer v pôvodnej podobe s historickými klenbami a kazetovým stropom.