Preskočiť na hlavný obsah

Centrum právnej pomoci od 1. septembra s novým vedením

​Ministerka menovala na základe výsledkov výberového konania Mgr. Silviu Tomašcovú Hlubíkovú

​Centrum právnej pomoci (ďalej len „Centrum“) má od 1. septembra nové vedenie.  Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská menovala Mgr. Silviu Tomašcovú Hlubíkovú, ktorá vyhrala nedávne výberové konanie.

Mgr. Silvia Tomašcová Hlubíková je právnička, ktorá ma skúsenosti napríklad z pôsobenia na Okresnom súde v Žiline ako vyššia súdna úradníčka ako aj z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, kde pracovala na medzinárodnoprávnom oddelení. Okrem toho spolupracovala aj s mimovládnymi organizáciami pri realizácii viacerých projektov.

Nová riaditeľka prichádza do inštitúcie práve v čase, keď parlament bude schvaľovať prvé zásadné rozšírenie pôsobnosti Centra od jeho vzniku a úpravu hranice materiálnej núdze tak, aby na právnu pomoc malo nárok oveľa viac ľudí ako doteraz.

„Vláda si dala za cieľ zlepšiť fungovanie Centra právnej pomoci. Chceme výrazne zvýšiť dostupnosť jeho služieb ako aj rozsah služieb pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť platiť právne služby. Aby sa tak stalo nielen na papieri, ale aj v realite, je nevyhnutné, aby malo Centrum právnej pomoci schopné vedenie. Novú riaditeľku centra čaká veľa práce. Verím však, že sa podarilo vybrať človeka, ktorému bude záležať na centre a jeho klientoch a rozšírenie pôsobnosti prebehne pod jej vedením hladko,“ uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Centrum právnej pomoci vzniklo 1. januára 2006 s cieľom  poskytovať komplexnú právnu pomoc ľuďom, ktorí pre nedostatok peňazí nemôžu využívať iné právne služby.

Od roku 2006 (keď ministerka Žitňanská otvorila prvé Centrum právnej pomoci v Bratislave) sa naň obrátili ľudia so žiadosťou o priznanie nároku na právnu pomoc skoro 8000-krát. Najčastejšie žiadajú o právnu pomoc ľudia pri rozvodoch, otázke zverenia detí do výchovy, výživnom, ale aj pri sporoch o určenie vlastníckych práv, či neplatnom skončení pracovného pomeru. Novela predpokladá, že by právnu pomoc mohli dostať aj ľudia (pri splnení ostatných podmienok) pri vnútroštátnych veciach aj pre oblasť obchodného práva, správneho súdnictva a konania pred ústavným súdom. Poskytovanie právnej pomoci bude teda možné už nielen v občianskoprávnych, pracovnoprávnych veciach, či rodinnoprávnych veciach.