Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v prípade Abaffy proti SR

    Štát uspel pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v konaní o štyroch sťažnostiach v prípade Abaffy proti Slovenskej republike. Rozhodnutie bolo prijaté trojčlenným výborom sudcov a dňom zverejnenia nadobudlo právoplatnosť.

    Sťažovateľ bol v októbri 2018 vzatý do väzby v súvislosti s obvinením z trestnej činnosti organizovaného charakteru – podvodu, keď jeho vzatie do väzby odobrili súdy všetkých stupňov. Súdy preskúmavali a predlžovali väzbu sťažovateľa a medzitým viackrát rozhodovali o jeho žiadostiach o prepustenie z väzby a o možnosti nahradenia väzby alternatívnym prostriedkom. Vnútroštátne súdy sa vo svojich rozhodnutiach o väzbe opierali o pretrvávajúcu obavu z pôsobenia na svedkov alebo spoluobvinených a pokračovania v trestnej činnosti. Sťažovateľ neuspel ani s viacerými sťažnosťami na Ústavnom súde Slovenskej republiky, v ktorých napadol jednotlivé rozhodnutia vnútroštátnych súdov. Napokon bol vnútroštátnymi súdmi uznaný za vinného. V sťažnostiach podaných na ESĽP sa sťažovateľ opieral o článok 5 ods. 3  Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a namietal predovšetkým dôvodnosť jeho väzobného stíhania.

    Väzba sťažovateľa trvala celkovo 2 roky 7 mesiacov 9 dní. Hoci ESĽP súhlasil so sťažovateľom, že väzobné rozhodnutia sa obsahovo do určitej miery opakujú, nestotožnil sa s jeho argumentom, že neobsahovali žiadne konkrétne skutočnosti a odkazy na jeho osobnú situáciu. ESĽP poznamenal, že predchádzajúce odsúdenie sťažovateľa mohlo vyvolať dôvodnú obavu, že by mohol spáchať nový trestný čin. Ďalej ESĽP konštatoval, že okrem tvrdenia o irelevantnosti trestného činu vydierania, za ktorý bol v minulosti právoplatne odsúdený, na čo prihliadli aj všeobecné súdy, sťažovateľ v rámci ďalších jeho ďalších argumentov najmä spochybňoval existenciu dôvodného podozrenia, že spáchal trestný čin a hodnotenie dôkazov. Ďalej ako argumenty uvádzal tvrdenia bez akéhokoľvek dôkazu, keď napríklad tvrdil, že má dostatok finančných prostriedkov, a teda nie je závislý od páchania trestnej činnosti. Podľa ESĽP skutočnosti uvádzané sťažovateľom nespochybňujú existenciu dôvodov na jeho väzbu v prípravnom konaní.

    ESĽP pripomína, že riziko opätovného spáchania trestného činu nie je úplne vylúčené ani plynutím času, ako aj na to, že podľa vnútroštátneho práva mal sťažovateľ právo požiadať o prepustenie z väzby každé tri mesiace, a teda zákonnosť jeho väzby v prípravnom konaní bola niekoľkokrát preskúmaná. Pokiaľ ide o to, či vnútroštátne orgány postupovali v konaní „s osobitnou starostlivosťou“, ESĽP akceptoval argumenty vlády, že počas trvania obdobia väzby v konaní pred súdom uskutočnili niekoľko pojednávaní, vypočuli viacerých svedkov a znalcov a preskúmali ďalšie dôkazy. Okrem toho rozhodovali aj o ďalších návrhoch podaných sťažovateľom a jeho spoluobvinenými, ako napríklad o návrhu na prikázanie veci inému prvostupňovému súdu.