Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Deň reštrukturalizácie 2025

    Podnikateľské prostredie na Slovensku prechádza už niekoľko rokov viacerými makroekonomickými výzvami. Výpočet faktorov, ktoré sú spoluzodpovedné za súčasnú situáciu, mnohým z nás už pripadá ako bežný. Pravdou však je, že Covid-19, vojna na Ukrajine, inflácia, ako aj energetická kríza a dnes hlavne geopolitické dianie a stagnácia ekonomiky v EÚ v posledných rokoch zásadne ovplyvňovali tok financií a platobnú disciplínu spoločností, ktoré bojovali aj so zvyšujúcimi sa mzdovými nákladmi a nižšou schopnosťou tvoriť rezervy. Úloha štátu je práve v takýchto situáciách dôležitá, pretože prináša stabilizačné nástroje, ktoré pomáhajú podnikateľskému prostrediu preklenúť ekonomické výzvy. Aj preto dnes, Americká obchodná komora v SR v spolupráci s partnermi zorganizovali už štvrtý ročník podujatia „Deň reštrukturalizácie“ venovaného aktuálnym témam a úpravám podnikateľského prostredia prostredníctvom noriem insolvenčného práva.

    Kvôli dlhšiemu obdobiu vysokej inflácie, rastúcim úrokovým sadzbám, dnes spotrebitelia ako aj niektoré firmy čerpajú zdroje aj z likviditných rezerv, ktoré sa však postupne míňajú a dá sa očakávať, že v určitých odvetviach môžu nastať  finančné problémy z dôvodu poklesu dopytu. Viliam Myšička, partner advokátskej kancelárie Kinstellar a predseda Výboru pre konkurz a reštrukturalizáciu Americkej obchodnej komory v SR v úvodnom preslove spomenul: „Makroekonomické podmienky v EÚ a geopolitické okolnosti majú obrovský dopad na Slovensko. Náš štvrtý ročník konferencie je však jasnou odpoveďou na túto realitu. Odborníci sa spájajú aj so zástupcami Ministerstva spravodlivosti SR, aby diskutovali, ako podnikateľom pomôcť prekonať ťažkosti z obdobia najväčšieho tlaku na ich konkurencieschopnosť. Prísť s novými riešeniami sa snažíme na viacerých úrovniach komunikáciou s Ministerstvom spravodlivosti SR a ako aj s členmi pracovnej skupiny pre reštrukturliazáciu v rámci AmCham Slovakia.“

    Podnikateľské neúspechy majú dopad na široké spektrum subjektov, ekonomických a právnych vzťahov. Zákon o konkurze a reštrukturalizácii ponúka v insolvenčnej legislatíve riešenia problémov s platobnou neschopnosťou ešte predtým, ako sa spoločnosť dostane na prah samotného úpadku. Milan Hodás, štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR v úvodnom prejave k problematike uvádza: „Za kľúčovú súčasť našich úloh považujeme dialóg so zainteresovanými stranami a z toho vyplývajúcu racionálnu a stabilnú reguláciu.“

    Podujatie „Restructuring Day” už štvrtý rok po sebe ponúklo priestor na diskusiu mnohým expertom z bánk, obchodných a poradenských spoločností s cieľom diskutovať o lepších a efektívnejších riešeniach pre dlžníkov. Dnes sme predstavili praktické aspekty insolvenčného konania. Odborníci z praxe vysvetlili, čo sa deje vo firme pred a počas vyhlásenia insolvencie a aký to má dopad na peňažné toky firmy a jej hodnotu. Tieto dôležité témy sme formou konkrétnych príkladov prepojili aj na reálne prípady z praxe,“ dodáva Marek Sásik, riaditeľ Odboru riadenia úverového rizika firiem, Slovenská sporiteľňa.

    Mimosúdna reštrukturalizácia, formálna reštrukturalizácia, či preventívna reštrukturalizácia sú inštitúty, ktoré dnes pomáhajú firmám prekonať problémy s ekonomickými výzvami, ktorým čelia. „Zverenecké fondy predstavujú moderný a flexibilný právny nástroj, ktorý umožňuje efektívnu správu a ochranu majetku. Ich význam narastá nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku, kde prinášajú nové príležitosti na inšpiráciu z osvedčených modelov a právnych úprav. Diskusia o právnych a insolvenčných aspektoch zvereneckých fondov je kľúčová pre pochopenie ich potenciálu a zároveň pre identifikáciu výziev, ktoré môžu ovplyvniť veriteľov, správcov a ďalšie zainteresované subjekty. Slovensko má jedinečnú šancu využiť tieto poznatky na vytvorenie efektívneho rámca pre ich implementáciu,” uvádza v tejto súvislosti JUDr. Martin Jacko, správca konkurznej podstaty, advokát a riadiaci partner Lansky, Ganzger, Jacko & Partner, s. r. o. Tento rok sa podujatie komory zameriava hlavne na právne a ekonomické aspekty predaja podniku v insolvencii, právnu úpravu zvereneckých fondov, vklady majetku do zvereneckých fondov v praxi, aplikačné problémy v insolvenčnom konaní z pohľadu veriteľov a správcov a najväčšie výzvy slovenského insolvenčného práva.