Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Slovensko začne rokovania o oprave Správy o stave právneho štátu

    Zástupcovia Slovenskej republiky budú rokovať s predstaviteľmi EK o opravách Správy o stave právneho štátu. Vláda SR správe vytýkala nepresnosti  a zavádzajúce konštatovania. Aj podľa Súdnej rady SR je správa neobjektívna a neodráža stav právneho štátu na Slovensku.

    Predstavitelia Európskej komisie pristúpili na expertné konzultácie potom, ako reakciu vlády s konkrétnymi výhradami k správe tlmočili predstavitelia Ministerstva spravodlivosti SR a Ministerstva zahraničných vecí SR na Rade EÚ.  Slovenská republika má v rámci nich predniesť svoje výhrady. Pripravenosť na bilaterálne konzultácie Európska komisia potvrdila po nedávnom rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR, Milana Hodása s generálnou riaditeľkou DG JUST A. Gallego. „Momentálne sú v príprave podklady na expertné rokovania s Európskou komisiou. Súčasne sa koordinujeme s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktoré by malo zabezpečiť koordináciu všetkých dotknutých inštitúcií. Rokovanie s EK je možné očakávať v priebehu novembra,“ uviedol minister spravodlivosti Boris Susko. 

    Vláda v auguste schválila oficiálnu reakciu k Správe o právnom štáte vydanej Európskou komisiou. Súčasťou reakcie sú napríklad výhrady k nepresnostiam, nesprávnej metodológii, ako aj k miere zohľadnenia pripomienok zaslaných vládou, súdnou radou a inými orgánmi SR Európskej komisii v procese prípravy správy. Viaceré informácie v správe sa neopierali o objektívne zistený skutkový stav a nereflektovali na opatrenia, ktoré boli súčasnou vládou vykonané s cieľom prispieť k zlepšeniu úrovne právneho štátu. Ako zdroje pri príprave správy slúžili aj subjektívne a tendenčne ladené mediálne výstupy.


    Správu EK kritizovala aj Súdna rada SR, ktorá nad jej obsahom vyjadrila znepokojenie. Dokument nereflektoval stanovisko deviatich členov súdnej rady, ktoré bolo doručené v rámci konzultácií s Európskou komisiou. K témam zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a zmene trestných kódexov súdna rada zaslala Európskej komisii zoznam celkovo jedenástich mediálnych výstupov členov súdnej rady, ktorých obsah nie je v správe premietnutý. Európska komisia v správe neuviedla ani to, že niektoré časti schválenej reformy súdnictva z roku 2021 vyhlásil Ústavný súd SR za protiústavné.