Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Restoratívne stretnutia v prípadoch trestnej činnosti so závažným dopadom

    Každý rok, v tretí novembrový týždeň, sa vo svete oslavuje tzv. Týždeň konceptu restoratívnej justície. Počas tejto celosvetovej kampane sa individuálni zástancovia, ale i organizácie pracujúce v tejto oblasti snažia o osvetu restoratívnej spravodlivosti širokej verejnosti. Jednou z priekopníckych organizácií je aj Európske fórum pre restoratívnu justíciu (European Forum for Restorative Justice, EFRJ), ktorého aktívnym členom je od roku 2023 aj Slovensko. Nikdy predtým ste o tomto koncepte nepočuli? V tom prípade čítajte ďalej!

    Restoratívna justícia je každý proces, v ktorom poškodený, páchateľ a v prípade potreby aj ostatní jednotlivci alebo členovia spoločnosti zasiahnutí trestným činom, ak s tým slobodne súhlasia, sa spoločne aktívne podieľajú na riešení vecí vyplývajúcich zo spáchaného trestného činu za účasti vyškolenej, nezávislej a nestrannej tretej osoby – facilitátora/mediátora.

    Programom restoratívnej justície v závislosti od krajiny, v ktorej sa aplikuje je každý program, ktorý používa restoratívne prvky a procesy. V podmienkach európskych krajín sa využívajú rôzne metódy a modely (napr. mediácie, konferencie, kruhy a iné). Programy restoratívnej justície v podmienkach SR, ktoré zabezpečuje probačný a mediačný úradník, sa aplikujú prostredníctvom mediácie v trestných veciach. V súčasnosti sa v našom trestnom práve najčastejšie uvádza možnosť využiť mediáciu najmä v súvislosti s tzv. odklonmi v trestnom konaní, t. j. podmienečné zastavenie trestného stíhania a zmier. Samozrejme, pojmy mediácia a odklon v trestnom konaní je však potrebné dôrazne rozlišovať.

    Účelom mediácie v trestných veciach – ako jedného z programov restoratívnej justície – je efektívne urovnanie alebo aspoň zmiernenie konfliktného stavu spojeného s trestným činom a odstránenie, náprava alebo zmiernenie jeho následkov. Hlavným cieľom mediácie v trestných veciach je „dať veci do poriadku“. Mediácia v trestnom konaní je chápaná ako špecifická mimosúdna metóda riešenia trestnej činnosti, ktorá napĺňa koncepciu novodobej restoratívnej justície v prípadoch trestných činov s menej závažným dopadom (prečinov), ktoré sú dôsledkom konfliktného vzťahu medzi páchateľom trestného činu a jeho obeťou.

    V štádiu prípravného konania môže prokurátor rozhodnúť o postúpení veci, o zastavení trestného stíhania, o prerušení trestného stíhania, alebo rozhodnúť prostredníctvom spomínaných odklonov, a to o podmienečnom zastavení trestného stíhania, o podmienečnom zastavení trestného stíhania spolupracujúceho obvineného, o zmieri, a tak právoplatným spôsobom ukončiť vec bez toho, aby sa dostala pred súd podaním obžaloby.

    Právny rámec, na základe ktorého možno trestnú vec prejednať v mediačnom procese bez nutnosti podať obžalobu zo strany prokurátora a bez ohľadu na závažnosť trestného činu (prečin, zločin), je upravený v zákone č. 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch. Probačný a mediačný úradník má, okrem vyššie uvedených osobitných dôvodov, možnosť vykonávať úkony smerujúce k uzatvoreniu dohody medzi poškodeným a obvineným o náhrade škody, ktorá vznikla trestným činom alebo na účely odstránenia ujmy, ktorá vznikla trestným činom. Pôjde najmä o prípady, keď návrh na uskutočnenie mediácie pochádza priamo od obvineného, poškodeného alebo rodiča, pričom o tomto postupe je probačný a mediačný úradník bez zbytočného odkladu povinný informovať príslušného vyšetrovateľa, prokurátora alebo súd v závislosti od toho, v akom štádiu sa trestné konanie nachádza. Aby však mohlo k samotnému mediačnému procesu vôbec dôjsť, je potrebný písomný súhlas predsedu senátu alebo sudcu v konaní pred súdom a písomný súhlas prokurátora v prípravnom konaní.

    Restoratívne programy a ich aplikácia po rozhodnutí súdu môžu prebiehať v prípade, ak ide nielen o prečin, ale i zločin. Iniciátorom restoratívneho/facilitatívneho procesu môže byť v takomto prípade nielen obeť, ale aj právoplatne odsúdený páchateľ. V týchto prípadoch nie je potrebný súhlas prokurátora alebo súdu. Postačujúci je súhlas riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, resp. väzenského zariadenia z dôvodu pre vstup do väznice a predvedenie odsúdeného pred mediátora/facilitátora, ak je páchateľ vo výkone trestu odňatia slobody. Za veľmi dôležité považujeme, aby tento proces realizoval probačný a mediačný úradník, ktorý absolvoval špeciálne vzdelávanie zamerané na výkon restoratívnych stretnutí v prípadoch závažnej trestnej činnosti, resp. trestnej činnosti so závažným dopadom. Dôležitým momentom pre tento proces bude vypracovanie metodiky k restoratívnemu programu, ktorý sa bude viazať na činnosť probačného a mediačného úradníka v takýchto prípadoch, vrátane návodov, ako postupovať v prípadoch nielen po odsúdení páchateľa trestného činu (zločinu), ale v ktoromkoľvek štádiu trestného konania.

    Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) spolu s českým Institutem pro restorativní justici  participuje  na základe partnerskej zmluvy na riešení projektu JUSTIN Erasmus+, cieľom ktorého je v rámci projektových aktivít poukázať na možnosť využitia restoratívnych programov práve v kontexte trestnej činnosti so závažným dopadom a posilňovať budovať tak širšie porozumenie a šírenie využitia týchto možností zo strany odbornej, ako aj laickej verejnosti. Jednou z projektových aktivít v projekte bol úvodný seminár, na ktorom boli prezentované správy o stave restoratívnych procesov v Česku a na Slovensku, dobrá prax, ale aj výzvy a potreby systémových riešení. Okrem uvedeného, medzi ďalšie aktivity možno zaradiť i absolvovanú študijnú cestu do fínskej Criminal Sanctions Agency (RISE – Fínska probačná služba, štátna inštitúcia). Následne, sa za účasti zahraničných lektorov z belgickej organizácie MODERATOR a fínskej organizácie RISE uskutočnilo v Prahe aj odborné školenie zamerané na využitie restoratívnych stretnutí v oblasti závažnej trestnej činnosti.  Predmetné školenie organizoval a lektorsky sa na ňom podieľal český Inštitút pre restoratívnu justíciu. Vzdelávacej aktivity sa za Slovenskú republiku zúčastnili i siedmi probační a mediační úradníci, ktorí sa stali vôbec prvými špecialistami pri zavádzaní pilotného restoratívneho programu na Slovensku s akcentom na závažnú trestnú činnosť.

    Ministerstvo za týmto účelom organizuje v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom „Restoratívne stretnutia v prípadoch závažnej trestnej činnosti“, ktorá sa uskutoční dňa 4. decembra 2023 v Bratislave v Súdnej sieni Právnickej fakulty Univerzity Komenského, za účasti domácich a zahraničných študentov, akademikov a praktikov, pôsobiacich v oblasti restoratívnej justície a programu mediácie v trestných veciach. Finálnym výstupom z uvedeného projektu bude vypracovanie vzdelávacieho manuálu s názvom „Manuál pre facilitátorov restoratívnych stretnutí v prípadoch závažnej trestnej činnosti“, ktorý bude v čase konania konferencie predstavovaný, a ktorý sa stane základným vzdelávacím nástrojom pre budúcich špecialistov, ktorí budú stáť pri zrode nového programu a aktívne presadzovať víziu, že každá osoba má mať právo na prístup k vysoko kvalitným službám restoratívnej justície vo všetkých fázach trestného konania (tzn. i po odsúdení v období výkonu uloženého trestu, dokonca aj po jeho prepustení z tohto výkonu) a bez ohľadu na spôsobenú ujmu a stupeň závažnosti spáchaného trestného činu.