Preskočiť na hlavný obsah

Projekt „Šanca na návrat“ pokračuje

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predstavilo pokračovanie národného projektu Šanca na návrat, ktorý sa zameriava na podporu odsúdených v nepriaznivej sociálnej situácii. Pomoc pri návrate do bežného života prostredníctvom neho využilo zhruba 3800 odsúdených. Nový projekt za približne 18 miliónov eur by mal zahrnúť ďalších takmer päťtisíc väzňov.

Jeho cieľom je zníženie rizika sociálneho vylúčenia a zlepšenie predpokladov na aktívne začlenenie týchto osôb na trhu práce pomocou rôznych vzdelávacích programov, ktoré im pomôžu získať dôležité zručnosti potrebné pre návrat do normálneho života. Zameriavajú sa napríklad na rodinu, zamestnanie, závislosti, finančnú gramotnosť či násilie v partnerských vzťahoch.

„Boli zriadené tzv. výstupné oddiely, kde už počas výkonu trestu majú odsúdení prístup k rôznym zdrojom informácií. Bola vytvorená špeciálna aplikácia, cez ktorú si vedia pred prepustením nájsť prácu a ubytovanie, takže máme prepojenie sveta za mrežami s tým, čo ich čaká po prepustení,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR Michal Sedliak.

Realizátorom projektu je Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže, partnermi projektu sú Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spoločne s rezortom spravodlivosti SR. Šanca na návrat 2 zároveň výrazne zlepší kontrolu, organizovanie a výkon probačných programov, ktoré sú zamerané na prevýchovu páchateľa, pretože adresná prevýchova je omnoho prospešnejšia ako neadresné trestanie,“ hovorí generálny riaditeľ sekcie restoratívnej justície Ministerstva spravodlivosti SR Daniel Petričko.

„Časťou aplikácie sú aj rady a tipy po prepustení. Sú tam všetky užitočné informácie, čo má odsúdený urobiť po prepustení, kam ísť, čo si vybaviť a podobne,“ dodáva manažér projektu Jakub Ľorko.

Projekt priamo nadväzuje na úspešný národný projekt Šanca na návrat 1, ktorý bol realizovaný od októbra 2018 do septembra 2023. Zapojilo sa do neho 3820 odsúdených. Recidíva medzi týmito účastníkmi projektu klesla na 14,9 percent, zatiaľ čo medzi odsúdenými, ktorí neboli zaradení do projektu, ostala na úrovni 22,08 percent.