Preskočiť na hlavný obsah

Národná rada SR schválila novelu Trestného zákona

   Národná rada Slovenskej republiky schválila vo štvrtok 8. februára 2024 novelu Trestného zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti SR. Za vládny návrh hlasovalo všetkých 78 poslancov, ktorí sa pred hlasovaním prezentovali. Nové trestné kódexy by mali nadobudnúť právoplatnosť 15. marca 2024.

   Zároveň sa predpokladá, že k 20. marcu 2024 by mal zaniknúť Úrad špeciálnej prokuratúry ako samostatný organizačný útvar Generálnej prokuratúry SR, ktorá bude naďalej vykonávať jeho kompetencie.

   Nový trestný zákon vo všeobecnosti znižuje vysoké trestné sadzby, ktoré od roku 2006 patrili medzi najvyššie v rámci krajín Európskej únie. „Trestný zákon sme pretavili do modernej európskej legislatívy,“ vyhlásil na tlačovej konferencii minister spravodlivosti Slovenskej republiky Boris Susko.

   Slovensko bude mať podľa neho konečne moderný trestný zákon, ktorý umožní obetiam trestných činov, aby sa dostali k náhrade škody. Rovnako tak umožní páchateľom, aby sa po odpykaní trestu mohli opäť začleniť do spoločnosti. „Sudca bude po novom prioritne zohľadňovať, či páchateľ nahradil škodu alebo nie. Súdy by mali individualizovať tresty tak, aby sa zabezpečila prevýchova odsúdených, ktorí nebudú mať motiváciu páchať recidívu,“ dodal minister B. Susko.

   Šéf rezortu spravodlivosti predpokladá, že nová legislatíva tiež prispeje k lepšiemu využívaniu alternatívnych trestov. To by malo znížiť počet väznených osôb, čo nám často vytýkajú aj medzinárodné inštitúcie. „Zároveň sa znížia výdavky na celý väzenský systém, na ktorý sa skladáme všetci občania,“ dodal B. Susko.