Preskočiť na hlavný obsah

Na Slovensku sa postupne implementuje mediácia ako spôsob riešenia sporu

V rokoch 2021 – 2023 realizovalo Ministerstvo spravodlivosti SR národný projekt „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“. 

Mediácia  v Slovenskej republike v oblasti trestnej mediácie je súčasťou právneho poriadku už 20 rokov a v oblasti civilnej mediácie 19 rokov.

V sporoch, ktoré sa týkajú civilného práva, sa mediácia postupne etabluje ako spôsob riešenia sporov v mnohých oblastiach, najmä v oblasti riešenia sporov o maloleté deti. Čoraz viac mediátorov sa venuje riešeniu sporov aj v oblasti iných civilnoprávnych, pracovnoprávnych a obchodných sporov. Činnosť mediátorov v súčasnosti funguje najmä ako prevencia vzniku súdnych sporov a podpora riešenia sporov mimo súdu, v priateľskom duchu. Mediátori pomáhajú riešiť konflikty podporovaním vzájomnej  komunikácie sporových strán, umožňujú im hľadať riešenie konfliktnej situácie formou vyjednávania a dosahovania dohody. V súlade s vývojom mediácie aj v iných krajinách Európy sa zvažuje, akou formou by sa mediácia mala využívať aj v prípade už začatých súdnych sporov a ako podporiť mediáciu ako alternatívu súdneho konania.

V oblasti trestnej mediácie sa postupne špecializujú probační a mediační úradníci tak, aby sa v širšej miere využívala mediácia ako spôsob riešenia nárokov poškodených trestnými činmi a aplikovali sa zásady restoratívnej justície.

Ministerstvo spravodlivosti SR sa zapojilo do národného projektu zameraného na zvýšenie povedomia o ADR (z anglického Alternative Dispute Resolution) v civilnej a trestnej oblasti zo strany sudcov, prokurátorov, súdnych úradníkov či širšej verejnosti, a zároveň na posilnenie prístupu k aplikovaniu alternatívnych sankcií v praxi. Projekt bol spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom. (Informácie o operačnom programe Efektívna verejná správa nájdete na www.reformuj.sk.) Mediáciu aktívne odporúčali sudcovia z 22 okresných súdoch vo všetkých krajoch a mediáciu ako takú
odporučilo aspoň v jednom prípade viac ako 60 sudcov a vyšších súdnych úradníkov. „Na mediáciu bolo celkovo odporučených 192 prípadov. V takmer polovici z tých, v ktorých mediácia aj začala, bola uzatvorená dohoda alebo čiastková dohoda,“ vysvetlila Beata Swanová, odborná garantka projektu v civilnej časti. Alternatívny spôsob riešenia sporov sa ukazuje ako účinný aj v oblasti civilného práva.

Vedenie klasickej sporovej agendy by malo byť až tým posledným východiskom, keď zlyhá všetko ostatné. Práve z tohto dôvodu je potrebné rozvíjať vedomosti nielen o mediácii, ale aj o všetkých možnostiach, ktoré umožnia pred podaním žaloby zmierlivé riešenie sporu. Najlepšia prevencia pred vedením komplikovaných sporov pred všeobecnými súdmi je dobrý prístup  aj pri odbornom poskytovaní právnych služieb advokátmi, ktorí vedia vo veľkej miere ovplyvniť výber spôsobu, akým ich klienti svoje právne spory riešia. Aj z tohto dôvodu boli štatútu Rady pre probáciu a mediáciu doplnení zástupcovia Slovenskej advokátskej komory pre oblasť mediácie v trestnom práve aj pre oblasť mediácie v netrestných – civilných veciach.