Preskočiť na hlavný obsah

Ministerstvo zverejnilo fakty o únose spravodlivosti

Plánované zmeny v trestnej politike štátu majú za cieľ zabrániť porušovaniu ľudských práv v takom rozsahu, ako sa to dialo v posledných troch rokoch. Zhodli sa na tom predstavitelia vlády na jej rokovaní vo štvrtok 1. februára 2024. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky zároveň zverejnilo sumár najzávažnejších porušení zákona zo strany orgánov presadzujúcich právo pod názvom Únos spravodlivosti.

LINK NA CELÝ DOKUMENT:

http://bit.ly/porusenieprincipov

Na stoštyridsiatich stranách sa verejnosť môže dozvedieť detailné informácie o prípadoch, ktoré vstúpili do povedomia pre porušovanie prezumpcie neviny, nadužívania inštitútu väzby, šikanovanie obvinených či zneužívanie policajných síl a prostriedkov na manipuláciu verejnej mienky. Nechýbajú odkazy na zdroje informácií. „V publikácii nie sú žiadne hodnotiace úsudky. Sú tam fakty, ktoré sa opierajú o rozhodnutia autorít ako sú Ústavný súd SR, Najvyšší súd SR, Verejný ochranca práv, Generálna prokuratúra SR, ale aj Európsky súd pre ľudské práva,“ vyhlásil na následnej tlačovej konferencii minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák dodal, že každý deň prináša nové správy, ktoré potvrdzujú, že vláda ide správnym smerom. Zdôraznil, že Ústava Slovenskej republiky dáva občanom práva, ktoré musí dodržiavať každá vládna moc. „Týchto stoštyridsať strán je potvrdením toho, že sa tak nedialo, že na prvom mieste bola politická moc a zneužívanie policajnej a trestnoprávnej agendy proti vybraným členom slovenskej spoločnosti,“ povedal Kaliňák. Zároveň doplnil, že vláda dostala vo voľbách mandát od ľudí, aby takémuto porušovaniu zákona zabránila.

Šéf rezortu spravodlivosti pripomenul, že voči porušovaniu práv na Slovensku v nedávnej minulosti protestovali stovky odborných kapacít, v mediálnom priestore však dostávajú omnoho viac priestoru ich názoroví oponenti, ktorí sú teraz hlavnými kritikmi zamýšľaných zmien v oblasti trestnej politiky. „Právny štát demontovali v uplynulých rokoch práve ľudia, ktorí dnes najviac kričia. Tí, čo absolútne popierali jeden z jeho kľúčových prvkov. Z prezumpcie neviny urobili zdrap papiera,“ zdôraznil Susko, podľa ktorého nie je v poriadku, aby v právnom štáte politici a ľudia v uliciach rozhodovali, kto pôjde do väzenia.

Minister zároveň dodal, že Slovenská republika je viazaná Európskym dohovorom o ľudských právach, dodržiavanie ktorých je nevyhnutnou esenciou každej demokratickej spoločnosti. Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba upozornil, že Slovensko má 185 väzňov na 100-tisíc obyvateľov, čo je podľa neho najviac spomedzi všetkých európskych krajín. „Drakonické tresty od páchania kriminality nikoho neodrádzajú,“ dodal Taraba.