Evolúcia namiesto revolúcie: minister B. Susko predstavil koncepciu moderného civilného práva

Po dlhých šiestich desaťročiach bude mať Slovensko konečne moderný Občiansky zákonník. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predstavuje základné princípy, na ktorých sa zhodli členovia komisie pre jeho kodifikáciu. Nový predpis si kladie za cieľ odstrániť relikty socialistického prístupu a zaviesť inštitúty, ktoré v aplikačnej praxi doposiaľ chýbali.
Kodifikovaná právna úprava vychádza z monistickej koncepcie civilného práva a zruší dualizmus, ktorý funguje v súčasnom právnom poriadku, čo sa prejavuje najmä v úprave záväzkov podľa Občianskeho zákonníka na jednej strane a Obchodného zákonníka na strane druhej. Nový predpis kladie veľký dôraz na slobodnú vôľu človeka a obmedzenie zásahu štátu do platnosti právnych úkonov.
O potrebe novej úpravy Občianskeho zákonníka sa diskutuje už vyše 30 rokov. Avšak snaha o uskutočnenie ambiciózneho cieľa sa mení na realitu až za súčasného vedenia rezortu spravodlivosti, potom čo bola rekodifikácia zaradená aj do Programového vyhlásenia vlády. Zatiaľ čo viacerí predchodcovia tému otvorili, minister Boris Susko ju nielen udržal na stole, ale aj reálne posunul do fázy, kedy sa už finalizuje návrh paragrafového znenia návrhu nového Občianskeho zákonníka.

„Našim veľkým a hlavným cieľom je rekodifikácia občianskeho práva hmotného, ktorá sa tu rieši niekoľko desiatok rokov a my sme chceli s týmto naozaj pohnúť, pretože sme v Európe poslednou krajinou, v ktorej Občiansky zákonník nevyhovuje potrebám doby,“ tvrdí B. Susko, ktorý považuje novú úpravu Občianskeho zákonníka za jeden z hlavných legislatívnych cieľov Ministerstva spravodlivosti SR. „Odborná diskusia bude trvať niekoľko týždňov, aby sa s ním mohla oboznámiť odborná i laická verejnosť, na jeseň by sme chceli zákon predložiť do medzirezortného pripomienkového konania,“ dodáva B. Susko. Podľa neho koncept nového zákona opúšťa paternalistickú filozofiu, ktorá bola typická pre minulosť. Nejde pritom podľa ministra o žiadnu revolučnú myšlienku, ale skôr o evolúciu.
„Cieľom nového zákona je zlepšenie podnikateľského a právneho prostredia na Slovensku,“ avizuje predseda kodifikačnej komisie Marek Števček, ktorý je zároveň rektorom Univerzity Komenského v Bratislave. „Nový Občiansky zákonník má byť chrbtovou kosťou slobodného uváženia každého jednotlivca o tom, ako chce žiť a ako si má usporiadať svoje životné situácie, pričom štát by mu do toho mal rozprávať len minimálne. Slobodná a čo najväčšia možná autonómia vôle človeka sú kľúčovým princípom rekodifikácie,“ hovorí profesor Števček, podľa ktorého je jej typickým prvkom napríklad preferencia platnosti zmlúv.
Nový Občiansky zákonník by mala definovať ľudské telo i pojem zviera. Navrhuje sa zjednotenie občianskoprávneho a obchodnoprávneho režimu premlčania. Precizuje sa tiež úprava právnych úkonov v elektronickej forme. Súčasťou nového predpisu bude zákon o rodine, ďalej právna úprava nekalej súťaže a obchodných záväzkových vzťahov, ako aj právna úprava osobitných ustanovení o vecných právach k bytom a nebytovým priestorom.

Čo sa týka rodinného práva, novela precizuje podmienky uzavretia manželstva v prípade priameho ohrozenia života jedného zo snúbencov. Pribudne napríklad nový dôvod neplatnosti manželstva a tým je nepoctivý úmysel pri jeho uzatváraní. Návrh paragrafového znenia počíta s vypustením pojmu BSM, ktorý by nahradil pojem spoločné imanie manželov (SIM). „To bude mimoriadne široký pojem, ktorý zahŕňa všetko, čo je možné v živote nadobudnúť, navyše plánujeme do neho zahrnúť aj snúbencov,“ vysvetľuje M. Števček.
Zmeny v oblasti určovania a zapierania otcovstva by mali zohľadniť rozhodovaciu prax a medicínsky pokrok. Čo sa týka výživného, zavádza sa napríklad nový inštitút jednorazového príspevku pre mimoriadne výdavky. Nová právna úprava celkovo zohľadňuje princíp najlepšieho záujmu dieťaťa.

V neposlednom rade, veľké zmeny sa dotknú aj dedičského práva, ktoré bude rešpektovať autonómnu vôľu poručiteľa. Zavádza sa napríklad inštitút odkazu a príkazu, čo prinesie určité záväzky a povinnosti pre dedičov. Na webovej stránke ministerstva spravodlivosti sa verejnosť môže oboznámiť s východiskami novej právnej úpravy a postupne aj s paragrafovým znením návrhov jednotlivých častí nového Občianskeho zákonníka. „Ako prvé sme zverejnili výsledky pracovnej skupiny vo všeobecnej časti návrhu nového Občianskeho zákonníka, teda vymedzenie základných stavebných kameňov a konštrukcií nového súkromného práva,“ avizuje štátny tajomník rezortu Milan Hodás. Na to budú podľa neho postupne nadväzovať ďalšie jednotlivé časti, ako právna úprava týkajúca sa fyzických a právnických osôb, rodinné právo, záväzkové právo, vecné právo či dedičské právo.