Program na podporu štrukturálnych reforiem – Projekt Insolventnosť


Projekt Insolventnosť je projektom financovaným v rámci Programu na podporu štrukturálnych reforiem 2017-2020. Hlavným koordinátorom za Slovenskú republiku je odbor európskych politík na sekcii medzinárodných vzťahov Ministerstva financií SR.
Základným cieľom Programu je prispieť k inštitucionálnym, administratívnym a štrukturálnym reformám v členských štátoch za pomoci technickej asistencie.
Vďaka odbornému posúdeniu sa vnútroštátnym orgánom poskytne podpora na opatrenia zamerané na reformu inštitúcií, správu administratívny či ekonomický a sociálny sektor s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť, rast, zamestnanosť, ale aj investície, najmä v kontexte procesov správy hospodárskych záležitostí, a to aj cez poskytovanie pomoci pri efektívnom a účinnom čerpaní fondov Európskej únie.
V záujme dosiahnutia cieľov v rámci Programu na podporu štrukturálnych reforiem môžu byť poskytnuté:
- odborné znalosti súvisiace s legislatívnymi, inštitucionálnymi, štrukturálnymi a administratívnymi reformami,
- experti (vrátane rezidentských expertov) na kratšie alebo dlhšie obdobie na vykonávanie konkrétnych či ad hoc úloh spojených napríklad s tlmočením, prekladom či na podporu spolupráce, administratívnu pomoc, ale aj podporu prostredníctvom infraštruktúry a zariadení,
- zber údajov a štatistík a tvorba spoločných metodík,
- štúdie, výskumy, analýzy a prieskumy, hodnotenia a posúdenia vplyvu, vypracovanie a uverejňovanie príručiek, správ a vzdelávacieho materiálu,
- budovanie IT kapacít,
- komunikačné projekty, organizácia informačných a mediálnych kampaní,
budovanie inštitucionálnych, administratívnych alebo odvetvových kapacít a súvisiace podporné akcie ako semináre, konferencie a workshopy, pracovné návštevy, odborná spôsobilosť, vzdelávacie opatrenia, a pod.
Projekt Insolventnosť
Cieľom projektu je získať podrobný prehľad o 3 kľúčových problematikách, ako aj o spôsobe úpravy zákona tak, aby odzrkadľoval požiadavky vyplývajúcej zo Smernice EK, a zároveň bol pre slovenských občanov lepšie využiteľný.
Problematika 1 – Nástroje včasného varovania
Projekt poukazuje na neexistenciu nástrojov včasného varovania v Slovenskej republike, ako aj na požiadavku takéto nástroje zaviesť. Táto povinnosť vyplýva zo Smernice o reštrukturalizácii a insolvencii (2019/1023).
Výstupom projektu má byť analýza stavu súčasného výkazníctva podnikateľov voči sektoru verejnej správy a súkromným osobám (najmä banky), a tiež vyberanie vhodných nástrojov pre podmienky Slovenskej republiky.
Problematika 2 – Efektivita konkurzného konania
Projekt poukazuje na zlé hodnotenie Slovenskej republiky v medzinárodných rebríčkoch, pokiaľ ide o dĺžku konkurzného konania (tú predovšetkým), jeho vysoké náklady a nízku výťažnosť. Projekt má preto za úlohu zanalyzovať súčasný stav legislatívy a súdnych procesov.
Rovnako bude venovaná pozornosť analýze procesu v praxi formou rozhovorov s kľúčovými hráčmi ako sú sudcovia, iní súdni pracovníci, správcovia, advokáti, daňoví poradcovia, banky, komory podnikateľov. Taktiež bola definovaná požiadavka o porovnanie s 3 obdobnými členskými štátmi a vypracovanie odporúčaní pre Slovenskú republiku na zmenu stavu.
Problematika 3 – Využitie reštrukturalizačného konania
Projekt poukazuje na zníženie počtu reštrukturalizačných konaní v posledných rokoch a žiada o zistenie správneho nastavenia preventívnej i „klasickej“ reštrukturalizácie. Táto požiadavka je zároveň podporená potrebou implementácie Smernice EÚ o reštrukturalizácii a insolvencii (2019/1023), ktorá obsahuje harmonizačné ustanovenia o preventívnej reštrukturalizácii.
Analýza v rámci tohto projektu má mať formu zistenia súčasného stavu legislatívy a súdnych procesov, a tiež oboznámenia sa s praxou prostredníctvom konzultácie s kľúčovými hráčmi v procese ako sú sudcovia, iní súdni pracovníci, správcovia, advokáti, daňoví poradcovia, banky, komory podnikateľov. Rovnako sa žiada o porovnanie s 3 obdobnými členskými štátmi a vypracovanie odporúčaní pre Slovenskú republiku na zmenu stavu.
Míľniky projektu
V rámci projektu došlo k hĺbkovej analýze reštrukturalizácie v Slovenskej republike, ako aj k zmapovaniu súdneho systému vybavujúceho reštrukturalizačné konania. Výsledkom týchto aktivít bol tiež benchmarking slovenského reštrukturalizačného rámca, ako aj ich vyhodnotenie a navrhnutie konkrétnych odporúčaní vrátane plánu implementácie.
Vďaka detailnému rozboru existujúcich nástrojov včasného varovania a následného systematického procesu porovnávania slovenského rámca pre nástroje včasného varovania boli v správe pre túto oblasť vypracované určité odporúčania, vrátane plánu zavádzania zmien.
Dôkladnou analýzou podnikového bankrotu v podmienkach Slovenskej republiky a následného benchmarkingu slovenského bankrotového rámca došlo k rozpracovaniu odporúčaní a plánu ich implementácie.
Prostredníctvom podrobného rozboru existujúcej regulácie profesie duševného vlastníctva v Slovenskej republike a jeho systematického procesu porovnávania boli vydané isté odporúčania, ako aj plán zavádzania zmien.
Prostredníctvom podrobného rozboru existujúcej regulácie profesie duševného vlastníctva v Slovenskej republike a jeho systematického procesu porovnávania boli vydané isté odporúčania, ako aj plán zavádzania zmien.