Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Bezplatná právna pomoc bude dostupnejšia:  Získa ju viac jednorodičov, seniorov, ŤZP, obetí trestných činov a detí

    Právna pomoc osobám v materiálnej núdzi bude od júla dostupnejšia. Parlament schválil novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci, ktorá výrazne rozširuje okruh ľudí oprávnených na bezplatnú alebo finančne zvýhodnenú právnu pomoc.

    Cieľom zmien je sprístupniť právnu pomoc väčšiemu počtu ľudí, ktorí si ju z finančných dôvodov nemohli dovoliť. Od 1. júla 2025 sa hranica príjmu pre nárok na bezplatnú právnu pomoc zvýši z 1,4-násobku na 1,8-násobok životného minima, teda zo sumy 383,59 eur na 493,18 eura. Pomoc s finančnou účasťou bude dostupná pre ľudí s príjmom do 2,1-násobku životného minima (575,38 eura).

    Zmeny sa dotknú najmä ohrozených skupín obyvateľstva, ako sú seniori, osoby so zdravotným postihnutím, slobodní rodičia, obete trestných činov a nezaopatrené deti. Pozornosť sa venovala aj seniorom, ktorí poberajú minimálny dôchodok.

    Podľa ministra spravodlivosti bolo nevyhnutné reagovať na aktuálnu ekonomickú situáciu. „Len pripomeniem, že v zákone o sociálnej pomoci sa nerobili žiadne zmeny smerom k núdznym už 13 rokov, naposledy v roku 2012. Medzitým však životné náklady dramaticky narástli – ceny energií a potravín stúpli a inflácia zasiahla predovšetkým nízkopríjmové domácnosti,“ vysvetlil Boris Susko. Súčasné nastavenie hraníc materiálnej núdze už podľa neho nezodpovedá reálnym potrebám ľudí.

    Ministerstvo vykonalo podrobnú analýzu prípadov, v ktorých bol zamietnutý alebo odňatý nárok na právnu pomoc, a napočítalo stovky rozhodnutí. Na základe týchto prepočtov sa rozhodlo navrhnúť zvýšenie hranice materiálnej núdze z 1,6 na 2,1-násobok životného minima, aby sa rozšírila pôsobnosť zákona aj na ľudí mierne nad hranicou rizika chudoby.

    Novela zároveň odľahčí Centrum právnej pomoci, ktoré doteraz muselo poskytovať právnu pomoc približne 10 % žiadateľov na základe osobitného zreteľa, keďže títo žiadatelia nesplnili zákonné podmienky. „Takto fungujúci systém nepovažujem za optimálny. Zvýšením hranice sa nárok na právnu pomoc prizná priamo a osobitný zreteľ sa bude využívať len vo výnimočných prípadoch, ako to bolo pôvodne zamýšľané,“ dodal minister Boris Susko.

    Novela zákona o poskytovaní právnej pomoci tak nadobudne účinnosť od 1. júla 2025 a prinesie konkrétnu pomoc tisícom ľudí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť právne zastúpenie.