Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Minister spravodlivosti obnovil činnosť Rady pre probáciu a mediáciu

    ​MS SR v súlade s programovým vyhlásením vlády podporuje efektívnejšie ukladanie alternatívnych trestov

    Bratislava 12. marca 2014 ¬ Jednou z priorít Ministerstva spravodlivosti SR v oblasti trestnej politiky je vytváranie podmienok pre čo najširšie využívanie alternatívnych trestov. V záujme zefektívnenia súčasného systému ukladania takýchto trestov a odstraňovania prekážok pri využívaní moderných nástrojov trestnej politiky minister spravodlivosti Tomáš Borec obnovil činnosť Rady pre probáciu a mediáciu.
    Rada je stálym poradným, odborným a iniciatívnym orgánom ministra spravodlivosti, ktorý je zložený zo sudcov, prokurátorov, probačných a mediačných úradníkov a tiež zo zástupcov orgánov štátnej správy, ako aj odborníkov z teórie a praxe. Rada pre probáciu a mediáciu fungovala aj v minulosti, a to od roku 2004 do roku 2006, kedy ukončila svoju činnosť.
    Hlavným cieľom obnovenia činnosti poradného orgánu ministra je vytvorenie platformy, na ktorej bude možné diskutovať aktuálne problémy mediácie a probácie a vymieňať si informácie o najlepších praktikách pri využívaní týchto inštitútov. Okrem mediácie a probácie v trestnom práve bude predmetom činnosti rady aj príprava modernizácie pravidiel mediácie v netrestnom práve ako súčasť podpory alternatívneho riešenia civilných sporov.
    Na úvodnom stretnutí sa novovymenovaní členovia rady zhodli na tom, že potenciál ukladania alternatívnych trestov a alternatívnych riešení sporov zďaleka nie je dostatočne využitý. Ide nielen o nedostatočne využívané tresty domáceho väzenia, ale napríklad aj tresty povinnej práce či odklony podľa Trestného poriadku. Činnosť rady by preto mohla prispieť k lepšiemu využívaniu existujúcich nástrojov trestného i netrestného práva.
    Najvýznamnejším projektom Ministerstva spravodlivosti SR v oblasti alternatívnych trestov je vytváranie technických predpokladov pre ukladanie trestu domáceho väzenia prostredníctvom elektronického systému monitoringu osôb. Projekt financovaný z eurofondov však nájde svoje využitie aj pri viacerých inštitútoch civilného práva, napríklad v oblasti prevencie pred domácim násilím.